Pēc Lieldienām Covid-19 pandēmijas izraisītajai ārkārtējai situācijai Latvijā vajadzēja beigties, taču tas nenotika. Valdība termiņu tagad ir pagarinājusi vēl uz mēnesi – līdz 12.maijam, taču nav lielu cerību, ka arī pēc šī datuma dzīve Latvijā vai citur pasaulē atgriezīsies ierastajās sliedēs.

Raidījums Atvērtie faili šonedēļ pēta, kāpēc cilvēce nespēj tikt galā ar Covid-19 sērgu un kādi ir iespējamie varianti izejai no krīzes.

Mediķi nav optimistiski, ka tuvākajā laikā Covid-19 izdosies iznīdēt. Slimība ir jauna un neizpētīta, zāļu vai vakcīnu nav, un šobrīd nav pat droši zināms, vai vakcīnas varēs izstrādāt, jo dažos avotos ir ziņas, ka cilvēkiem pēc saslimšanas veidojas ļoti maz antivielu.

Arī slimības daba ir tāda, kas veicina tās izplatību - daudzi pacienti ir ar viegliem simptomiem, faktiski tos nejūt un tādējādi aplipina citus. Šādos apstākļos epidemiologi un infektologi neuzdrošinās prognozēt, kad un kā pandēmija varētu beigties. Speciālisti vien iesaka bruņoties ar pacietību un gatavoties tam, ka pašreizējais dzīvesveids bez ļaužu burziņiem būs vēl ilgi.

Raidījums pēta arī Dienvidkorejas pieredzi, kurai ar pandēmiju izdodas tikt galā salīdzinoši labi un vienlaikus saglabāt zināmu atvērtību. Lieli nopelni tajā ir digitālajiem rīkiem – viedtālruņu lietotnēm, ar kuru palīdzību valsts kontrolē karantīnas ievērošanu un kas ļauj plašākai sabiedrībai izsekot inficēto ceļus un izvairīties no vietām, kur bijuši inficētie. Līdzīgas lietotnes pašlaik tiek izstrādātas arī Latvijā.