Pagājušā gada nogalē parādījās šokējoša ziņa, ka likumsargi kādu aizbildņa ģimeni apsūdz par sistemātisku vardarbību pret bērniem, tajā skaitā, bērnu seksuālu izmantošanu. Raidījums Atvērtie faili pēta, kā tas bija iespējams, ka ģimene tika pie aizbildņa statusa, un vēl jo vairāk 12 gadu garumā neviens nepamanīja, kas tur notiek.

Raidījuma žurnālisti ir sazinājušies gan ar šīs ģimenes nu jau pieaugušajiem audžubērniem, gan aizbildni, kā arī likumsargiem, bērnu tiesību sargiem un attiecīgās pašvaldības atbildīgajām iestādēm.

Secinājums ir, ka, visticamāk, savu lomu notikušajā nospēlēja aizbildnes un vietējās bāriņtiesas privātās attiecības. Ģimene dzīvo laukos, kur cits citu pazīst, un bāriņtiesa pievēra acis uz to, kas notiek. Lietā ir materiāli, kas rāda, ka bērni bāriņtiesai bija stāstījuši, ka viņus sit, bet tas tika ignorēts. Bērni bija vērsušies arī vietējā policijā, un arī policija viņus neņēma galvā. Vardarbība tika pārtraukta tikai tad, kad bērni vērsās Rīgas policijā.

Vecākus tagad tiesā. Diemžēl no uzraugošo iestāžu puses neviens netiek saukts pie atbildības par to, ka šī situācija nav laikus pamanīta. Policija likumpārkāpumus tur nesaskata, savukārt pašvaldībā ir uzskats, ka problēma ir atrisināta, bāriņtiesu reorganizējot. Tikmēr bāriņtiesas vadītāja, kura bija atbildīga par šo ģimeni, turpina strādāt citā bāriņtiesā.

Šīs ģimenes stāsts izgaismo plašākas nepilnības bāriņtiesu sistēmā, kurai gan pašlaik tiek gatavota reforma.