Kristīnes Misānes izdošanas lieta šā gada sākumā izpelnījās neparasti lielu Latvijas sabiedrības līdzjūtību un valsts vadītāju iesaisti. Tas piespieda Ģenerālprokuratūru mainīt savu nostāju un Latvijā ierosināt kriminālprocesu, lai lietu pārņemtu un sievieti paglābtu no Dānijas lēmuma izdot viņu tiesāšanai Dienvidāfrikā. Raidījums Atvērtie faili analizē, cik pamatota bija kriminālprocesa ierosināšana un kāpēc tas beidzās ar mīkstākiem sodiem, nekā noteikts krimināllikumā.

Šogad kādas ģimenes strīds pārauga starptautiskā skandālā. Tas sākās tālajā Dienvidāfrikā, tad pārmetās uz Eiropu un divu Eiropas Savienības valstu - Latvijas un Dānijas - attiecībās izraisīja diplomātisko spriedzi. Šo skandālu sāka risināt triju valstu prokuratūras, ārlietu dienesti, ministri, Saeimas deputāti, arī Valsts prezidents Egils Levits.

Ģimenes sāgai sekoja mediji un neparasti aktīvi iesaistījās sabiedrība. Sabiedrība juta līdzi šai privāto attiecību drāmai. Mātei, kura bailēs par savu bērnu drošību, muka no tālās zemes uz mājām.

Kristīnes Misānes problēmu cēlonis bija tas, ka viņa ar bērnu aizmuka no Dienvidāfrikas bez bērna tēva vai tiesas atļaujas, šo soli motivējot ar bēgšanu no vardarbības. Šis nav unikāls gadījums. Pēc neveiksmīgām attiecībām ar ārzemnieku par saviem bērniem cīnās daudzas sievietes. Misānes lieta gan izceļas ar to, ka ģimenei, piesaistot arī sabiedrisko attiecību kompāniju „Réputé”, izdevās sacelt tik lielu troksni. Visticamāk, tāpēc sievietei izdevās paglābties no tiesas Dienvidāfrikā. Citām mātēm šie stāsti nebeidzas tik laimīgi. Raidījums arī plašāk skaidro „bērnu dalīšanas” citu pieredzi un likumus, kas to regulē.