Latvijā ir kāda ģimene ar četriem bērniem, kura dzīvo izolēti no pārējiem iedzīvotājiem. Abi vecāki ir nolēmuši nesūtīt savus bērnus skolā, jo negrib, lai viņi piedalītos valsts dzīvē, bet gan būtu ārpus sistēmas.

Jānis (vārds mainīts): „Tas, no kā es gribētu aiziet, ir paverdzināšanas sistēma. Un cilvēki jau pietiekami daudz šobrīd gan Latvijā, gan pasaulē to ir aptvēruši.”

Atbildīgo valsts iestāžu darbinieki uzskata, ka vecāki šādi nepilda likumus - arī par obligāto izglītību. 

Laila Grāvere, Tiesībsarga biroja Bērnu tiesību nodaļas vadītāja: „Vai tas patīk vai nē konkrētajiem vecākiem, bērnam ir jābūt reģistrētam kādā skolā. Un tālāk jau var izvēlēties.”

Kaut arī bērniem ir tiesības uz izglītību un nākotnes iespējām, amatpersonas vien noplāta rokas.

Valentīna Gorbunova, Valsts bērnu tiesību aizsardzības inspekcijas vadītāja vietniece: „Ja ir ģimene, kura ir policijas meklēšanā un neizdodas noskaidrot, kur ir ģimenes dzīvesvieta, tad bērnu tiesību aizsardzības institūcijas, teiksim, bāriņtiesa nemaz nevar būt kontaktā ar šo ģimeni.

Kādēļ atbildīgās iestādes nespēj panākt to, ka ģimenē, kuras vecāki vēlas piekopt kardināli citādāku dzīvesveidu, nenodrošina to, kas institūciju ieskatā atbilstu bērna vislabākajām interesēm? Un kādā mērā cilvēki Latvijā ir tiesīgi dzīvot pilnībā nošķirti no pārējās sabiedrības, pētām Atvērto failu pusstundā.