Vērienīgā starptautiskā pētījumā “Forever Pollution Project” jeb “Mūžīgā piesārņojuma projekts” žurnālisti pirmo reizi Eiropā kartē piesārņojumu ar kaitīgām ķīmiskām vielām - perfluoralkilsavienojumiem jeb PFAS. Arī Latvijā.

Ivars Ružāns: „Šajā gadījumā bija skaidrs, ka tas ir toksiskais piesārņojums.”

Šīs vielas ir bez garšas, bez smaržas un ir ārkārtīgi noturīgas.

Anete Kubuliņa: „Nu es varu pieņemt, ka nelielā koncentrācijā tās būs arī dzeramajā ūdenī.”

PFAS ir arī mūsu asinīs.

Filips Grandjēns: „Man uzreiz radās aizdomas, ka tās var būt toksiskas cilvēka imūnsistēmai.”

Bet atbildīgajai ministrijai nav plāna, kā cīnīties ar piesārņojumu.

Ģederts Ģelzis: Vai jums ir plāns pie tāda strādāt?

Rudīte Vesere: Tuvākajā laikā nē!”

Kas ir tā dēvētās mūžīgās ķimikālijas un kādā mērā ar tām ir piesārņota Latvijas teritorija, skaidrojam Atvērto failu pusstundā.

--

PFAS izmanto dažādu sadzīvē plaši izplatītu preču ražošanai, piemēram, ūdensnecaurlaidīgam apģērbam, ēdienu iepakojumam, nepiedegošam pannu pārklājumam, audumiem, lai uz tiem nepaliktu traipi. PFAS dēvē arī par mūžīgajām ķimikālijām, jo tās vidē nesadalās un ir ļoti mobilas, tāpēc tās atklātas ūdenī, gaisā, zivīs, cilvēkos. PFAS var izraisīt vēzi, neauglību un citas slimības.

Žurnālisti “Mūzīgā piesārņojuma projektā” (secināja, ka Eiropā ar šīm vielām ir piesārņotas vairāk nekā 17 000 vietas – daudz vairāk, nekā līdz šim bijis publiski zināms.

Latvijas Vides ģeoloģijas un meteoroloģijas centra (LVĢMC) dati rāda, ka PFAS piesārņojums ir visā Latvijas teritorijā. Vislielākais piesārņojums ir zivīs – tas konstatēts zivīs lielākajā daļā ezeru, upju un citu ūdenstilpņu, kur LVĢMC ņēma zivju paraugus. Tāpat PFAS sastopams pazemes jeb gruntsūdeņos, virszemes ūdeņos un notekūdeņu attīrīšanas iekārtās. Ar PFAS, visticamāk, ir piesārņotas arī teritorijas lidostu, militāru bāžu un ugunsdzēsēju mācību poligonu apkaimēs.

Šis raidījums ir tapis starptautiska pētījuma “Forever Pollution Project” jeb “Mūžīgā piesārņojuma projekts” ietvaros, kura laikā žurnālisti pirmo reizi Eiropā kartē piesārņojumu ar šīm ķimikālijām.