Šā gada sākumā noslēdzās piecus gadus ilga tiesāšanās par Nacionālās bibliotēkas būvniecības izmaksām. Celtnieku prasību no valsts piedzīt 12 miljonus eiro tiesa ir noraidījusi. Taču domstarpības starp juristiem par tiesvedības sākotnējo spriedumu, kas bija valstij nelabvēlīgs, turpinās.

Dace Melbārde, Eiropas Parlamenta deputāte, bijusī kultūras ministre: „Pirmā instance, kas mums bija patiešām - nu jāsaka kaut kur (tas bija) pat šoks.”

Centieni sodīt pirmās instances tiesnesi ar skandalozu reputāciju ir izgāzušies. Tā vietā tiesu varas amatpersonas skaidrojas, ka kļūdīties var ikviens.

Valerijs Maksimovs, Augstākās tiesas senators, Tiesnešu disciplinārkolēģijas priekšsēdētājs: „Kļūda vai nepareiza rīcība ir cilvēka dabas sastāvdaļa. Visi kļūdās, visās profesijās.”

Par tiesneses lēmumu savā rakstā skaudri izsakās juridisko zinātņu profesors Kalvis Torgāns. Rakstu pēc viņa nāves publicē tiesību zinātnei veltīts žurnāls.

Dina Gailīte, žurnāla „Jurista vārds” galvenā redaktore: „Diemžēl mēs nekādu reakciju neesam sagaidījuši.”

Kādā mērā juridisko zinātņu autoritāte Kalvis Torgāns ar pārmetumiem pirmās instances tiesnesei atklāja problēmas, kas raksturīgas tiesu sistēmai? Vai tiesu vara, aizbildinoties ar tiesneša neatkarību, cenšas aizsargāt savējos, pētām Atvērto failu pusstundā.