Nīderlandes lielākajā tēraudkausēšanas rūpnīcā „Tata Steel Nederland” ražošanas procesā rodas atkritumi jeb blakus produkti – tērauda izdedži. Ja tie nonāk saskarē ar apkārtējo vidi, tie ir bīstami – arī cilvēka veselībai.

Tobiass van der Valks, Nīderlandes sabiedriskā Radio 1 žurnālists: „Vienai ģimenei saslima zirgi un divi no viņiem nomira, un cilvēkiem bija sūdzības par hronisku astmu, ko, viņuprāt, izraisīja tērauda izdedži.”

Apmēram pusi no visiem izdedžiem, kurus saražo rūpnīca, jau ilgāku laiku eksportē uz Baltijas valstīm, tostarp Latviju, kur tos izmanto ceļu infrastruktūras objektos. Kaut arī runa ir par simtiem tūkstošiem tonnu, uzņēmums atsakās sniegt informāciju. 

Mārtens Deiksma, tērauda ražošanas uzņēmuma „Tata Steel Nederland B.V.” runasvīrs: „Mēs nevaram atklāt konkrētus apjomus vai projektus, kur Latvijā izdedži izmantoti.”

Latvijas Radio žurnāliste Linda Zalāne atklāja, ka Latvijā tie ir pielietoti militārā objektā netālu no lidostas.

Edvīns Circenis, Valsts aizsardzības militāro objektu un iepirkumu centra Būvniecības departamenta vadītājs: „Mēs esam izmantojuši divos objektos vienā militārajā bāzē – Ceri, Mārupes novadā.”

Kādēļ Latvijā milzīgos apmēros no Nīderlandes importē tērauda izdedžus, kas ir toksiski, un tos izmanto ceļu būvniecībā? To pētām Atvērto failu pusstundā.