Pērn Latvijā piedzima vairs tikai 18,8 tūkstoši bērnu – mazākais jaundzimušo skaits pēdējos gados. Un vienu no viņiem mēs nenosargājām. Pirms mēneša Dagdas novadā apglabāja 11 mēnešus vecu zīdaini. Viņu nonāvēja paša māte – jauna, vientuļa sieviete, kura pati bija augusi audžuvecāku mājās.

Raidījums Atvērtie faili pēta, kāpēc klusā lauku ciematā Dagdas novadā šoruden notika prātam grūti aptverams noziegums - jauna, vientuļa sieviete nogalināja savu nepilnu gadu veco bērnu. Un kāpēc neviens draudošo nelaimi nepamanīja?

Piesnidzis zemes ceļš ieved skujkoku mežā. Te valda krēsla un miers. Sajūta, ka nolīkušie egļu zari pasargā no visām nebūšanām, kas palikušas ārpus meža biezokņa. Tomēr šis mežs Ezerniekos, Dagdas novadā, glabā kādu drūmu liecību.

Vēlā Lāčplēša dienas vakarā policisti te atrada nepilnu gadu veca zēna līķi. Ieliktu plastmasas maisā, paslēptu zem plānas zemes un zaru kārtas. Valsts policijas preses relīze par traģisko notikumu ir ierasti lakoniska un skopa. Ziņu, ka kāda sieviete nogalinājusi savu pērn dzimušo bērnu, policija saņēmusi 11.novembra vakarā, pēc pulksten septiņiem. Ierodoties meža masīvā, policisti atraduši bērna līķi. Nekavējoties aizturējuši bērna māti, kura atzinusies, ka zēnu nožņaugusi, ielikusi maisiņā un bērnu ratiņos aizvedusi uz mežu. 22 gadus vecā sieviete iepriekš policijas redzeslokā nav bijusi.

Lai sargātu sievietes privātumu, īsto vārdu neminēsim un sauksim viņu par Inesi.

“Normāla, adekvāta sieviete, pateiksim tā,” sievieti raksturo Krāslavas iecirkņa Kriminālpolicijas nodaļas priekšnieks Artūrs Plinta. Viņš ir viens no likumsargiem, kas šķetināja drūmā novembra vakara notikumus.

Inese bija precējusies. Kad piedzimis bērns, kā saka policists, ģimenes dzīve laikam neaizgāja cerētajā vilnī, un pāris izšķīrās. Kāds bija jaunās sievietes psihiskais stāvoklis, kad viņa pastrādāja noziegumu, to noteiks eksperti. Pašlaik ir nozīmētas visas nepieciešamās ekspertīzes.

Ekspertīzi veiks vairāki ārsti Rīgā, psihiatriskajā slimnīcā. Pagaidām tas vēl nav noticis, jo lieta gaida savu rindu. Pašiem policistiem šķiet, ka Inese ir pieskaitāma un tiesājama. Un viņiem nav šaubu, ka vainīga ir māte.

Neoficiāli zināms, ka policijai par noziegumu ziņoja Ineses draudzene, kurai viņa bija izstāstījusi, ko pastrādājusi. Policists Artūrs Plinta to nenoliedz, taču sīkāk nekomentē. Kamēr nav ekspertu galavārda, policija neko nestāsta arī par sievietes motīviem bērnu nogalināt. Taču izmeklētājiem tie esot skaidri. Viņi ir pārliecināti, ka noziegums bija tīša slepkavība, nevis negadījums.

Krāslavas kriminālpolicisti prognozē, ka ekspertīzes rezultāti būs nākamā gada sākumā, un tad lieta ātri nonāks prokuratūrā apsūdzības celšanai. Ja Inesi tiesās, viņai draud mūža ieslodzījums vai cietumsods līdz 20 gadiem. Taču advokāts Valērijs Kepents, kurš kriminālprocesā aizstāv Inesi, aicina neskriet ratiem par priekšu un atgādina par nevainīguma prezumpciju. Advokāts uzsver, ka lietā nepieciešama rūpīga ekspertīze, lai noskaidrotu, vai puikas mamma ir pieskaitāma. No tā atkarīgs, vai viņu var saukt pie kriminālatbildības. Varbūt sieviete ir jāārstē, nevis jāsoda. Ētisku apsvērumu dēļ Ineses aizstāvis sīkāk lietu neiztirzā.

Kāpēc jaunā sieviete tik nežēlīgi rīkojusies? Nedz no policijas, nedz advokāta atbildēm tas netop skaidrs. Latvijas Radio devās uz Ezerniekiem, lai vairāk noskaidrotu par Ineses dzīves apstākļiem.