Neviens, kuram Latvijā ir iemīļots kāds vecs un dabisks mežs, nevar būt drošs, ka to vienā dienā nenocirtīs.
“Tas, kā mēs pamanījām - mēs ieraudzījām vienkārši oranžās svītras uz kokiem,” stāsta arhitekte Ieva Lange.
Dabas aizstāvji ir pārliecināti, ka Latvija pamazām zaudē vecos, Eiropas Savienības nozīmes aizsargājamos meža biotopus.
"Biotopa vairs nav, jo mežs ir nocirsts kailcirtē. Tas ir valsts mežs," norāda vides aizsardzības speciāliste biotopu eksperte Ieva Mārdega.
Lai nosargātu dabas vērtības, viņiem nākas stāties pretī kam lielam, varenam un ietekmīgam.
"Šis ir uzņēmums, kam mēs esam uzticējuši pusi Latvijas mežu," saka Latvijas ornitoloģijas biedrības vadītājs Viesturs Ķerus.
Kas notiek Latvijas valstij piederošajos mežos? Raidījums pēta, kāpēc Latvijas valstij piederošajos mežos izcērt Eiropas Savienības nozīmes aizsargājamus biotopus.
Ieteikt
Latvijas Radio aicina izteikt savu viedokli par raidījumā dzirdēto un atbalsta diskusijas klausītāju starpā, tomēr patur tiesības dzēst komentārus, kas pārkāpj cieņpilnas attieksmes un ētiskas rīcības robežas.
Komentāri (15)
"Čaļi, jūs TIE, tie, kas māk no viņas (meža nozares) izcelt šobrīd četrus miljardus. Kā izceļam sešus?"
Kūdras ieguves vietas iznomātas uz desmitiem gadu par neatbilstošu cenu.
Zemkopības ministrija un “Latvijas valsts meži” nomas maksu nav paaugstinājuši. Līdz ar to Valsts kasei iet garām teju 5 000 000 eiro.
Nekā personīga, 19.01.2020
intenetvietnes EKOMEDICĪNA (www.medusmaize.lv) autors
Ir skaidrs, ka mežs nav tikai koksne, bet ekosistēma, kuru veido viss kopums – baktērijas, augi, sēnes, dzīvnieki, putni utt. Latvijas meži par mežu dēvē laukumu ar kokiem un lielceļiem, respektīvi – mežs ir koksne. Sabiedrībai lielāka vērtība būtu ilgtspējīgā dabas ekosistēmas uzturēšanā un attšitīšanā, nevis atsevišķu turīgu cilvēku radīšanā, iztīrot dabas resursus. Latvijas mežu apsaimniekotāji pierāda, ka ir veiklu menedžeru - biznesmeņu komanda, kas veido savu vērtību uz kopējā labuma rēķina. To var salīdzināt ar ponzi shēmām, kur ar labi pārdodamu, "seksīgu" stāstu tiek iztīrītas investoru kabatas.
Līdzīgi ir arī ar mežu, tad kad grib cirst to kad tas ir jaunāks, tad ir bļaušana, ka cērt jaunu mežu, tad kad tas paliek vecāks, tad atkal ir bļaušana, ka cērt vecu mežu. Kad tad lai to cērt?
Dažiem jau gribētos, lai to nedara nekad, tomēr jāatceras, ka tam tomēr ir arī cits pielietojums ne tikai bioloģiskās pārpilnības nodrošināšana, tas ir viens no retajiem atjaunojamajiem resursiem, kas saules gaismu un CO2 izmešus pārvērš cilvēcei noderīgā resursā, tai skaitā enerģijā, neradot ķīmiskus pārpalikumus un atkritumus, kā piemēram par salīdzinoši labu alternatīvu uzskatāmās saules baterijas. Kā būtu, ja meža vietā mēs izveidotu saules bateriju lauku?..
Tā turpināt.
Tauta jāceļ kājās.
Pievienot komentāru
Pievienot atbildi
Lai komentētu, ienāc arī ar savu draugiem.lv, Facebook vai Twitter profilu!
Draugiem.lv Facebook Twitter