Mākslinieks Martins Vizbulis slēgto mākslas galeriju laikā radījis izstādi, kuras darbiem var piezvanīt. Raidījumā Augstāk par zemi ar autoru sarunājamies par robotiem, kas maina arī cilvēku sarunāšanās paradumus, par cilvēces un mākslīgā intelekta attiecībām.

Jauno mediju kultūras centra RIXC galerijā Rīgā, atklāta Martina Vizbuļa izstāde “+371 28649002”. Un nav jau grūti sazīmēt, ka izstādes nosaukums ir Latvijā reģistrēts mobilā tālruņa numurs. Un tieši tā arī ar šo nesen atklāto Martina Vizbuļa izstādi iepazīstināja mediji – tajā ir mākslas darbi, kuriem var piezvanīt.

RIXC galerija, tāpat kā visas citas mākslas galerijas, šobrīd apmeklētājiem ir slēgta. Bet piezvanīt var, un iepriekš arī RIXC virtuālajā galerijā immersive.rixc.org noskatīties video no izstādes atklāšanas, lai saprastu, kā viss izskatās un kas, piezvanot, jūs sagaidīs.

Februāra beigās notikušajā izstādes atklāšanā mākslinieks savus zoom platformā pieslēgušos skatītājus izvadāja virtuālā ekskursijā pa izstādi, pieņēma pirmos telefona zvanus. Skatoties šo video nāk prātā doma, ka tā ir viena no dīvainākajām izstāžu atklāšanām, kādas piedzīvotas, kad mākslinieks izstāžu zālē ir viens. Var tikai nojaust, ticēt turpat blakus esam arī skatītāju.

Izstādē pavisam ir trīs objekti – divu funkcija ir tieši tik vienkārša – tie darbojas kā telefoni. Viens no tiem ar zvanītāju sarunājas latviski, un tajā izmantota Latvijas valsts pārvaldes valodas tehnoloģiju platformas Hugo.lv piedāvātais rīks, kas tekstu pārvērš audio formātā. Latviešu valodā šīs frāzes ierunājusi Latvijas Radio leģendārā diktore Sandra Glāzupa. Otrs telefons – instalācija sarunājas angliski, tur arī balsu daudzveidība ir lielāka. Trešais ir dzērienu automāts, taču arī tā darbībā neiztikt bez robotu balsīm. Sākotnēji ticis paredzēts atklāšanas ballītes noskaņai, automāts, kurš, izpildot noteiktas darbības, izved cauri konkrētu noteikumu virknei, lai servētu pavisam īstu dzērienu, tagad kalpo kā viens no objektiem, kura galvenā funkcija ir tāda pati kā abiem pārējiem sazvanāmajiem darbiem – sarunāties. Tā ir izstāde, kas ar skatītāju sarunājas. Vai tiešām sarunājas?

Martina Vizbuļa izstāde “+371 28649002” ir interesanta tāpēc, ka tā rada situācijas, kurām līdzīgas mēs viegli varam sameklēt savā ikdienā. Mākslinieks, tās radot mākslīgi, arī pārspīlējot, atrādot publikai, palīdz tās noformulēt, padara iespējamu dialogu par tām.

Raitis Šmits, viens no jauno mediju kultūras centra RIXC līdzdibinātājiem, viņš, pieņemu, arī ir tas, kuram reizēm nākas pacelt klausuli Martina Vizbuļa izstādē, jo RIXC galerijā Rīgā, Lenču ielā 2, atrodas arī jauno mediju kultūras centra darba telpas. Lūdzu Raiti Šmitu, kā vienu no galerijas vadītājiem, arī pamatot, kāpēc Martina Vizbuļa sazvanāmie darbi viņam likās piemēroti izstādīšanai šai galerijā.

Martins Vizbulis ir mākslinieks, kurš neizstāda savus darbus pārāk bieži. Viņa radošajā biogrāfijā minēts 2005. gads izstāde "Jukas", 2006. gadā grupas izstādē "Waves", abi Latvijas Nacionālā mākslas muzeja izstāžu zālē "Arsenāls", bijusi izstāde Vācijā. Kas vēl interesanti – pirms sākt studijas Latvijas Mākslas akadēmijas Vizuālās komunikācijas nodaļā, Martins Vizbulis ir beidzis Rīgas Lietišķās mākslas koledžas Koktēlniecības nodaļu. Un arī izstādē “+371 28649002” darbi ir saistīti ar modernajām tehnoloģijām, bet tie ziedi virs dzērienu automāta – tajos ir kaut kas tik taustāms, tik – ar origami papīra locīšanas prasmi, formu veidošanu saistīts.

Izstāde “+371 28649002” jauno mediju kultūras centra RIXC galerijā šobrīd plānota līdz 24. aprīlim, darbi sazvanāmi no trešdienas līdz sestdienai laikā no plkst. 12.–15.