Vēsturiskie romāni un filmas saasinājuši interesi par dzimtas pētniecību, to veicina arī arhīvu dokumentu arvien lielāka pieejamība internetā. Kā orientēties internetā pieejamajos resursos, kur meklēt senas kartes, lai atrastu dokumentos minēto māju vietas, kā salasīt baznīcgrāmatu ierakstus vācu un krievu valodā? Publiski pieejamos kursos to māca pētniece ar pieredzi Agnese Lūse.

Pēdējo gadu laikā interese par savas dzimtas vēstures pētniecību pieaugusi. Ja meklējam skaidrojumu, to veicinājusi gan Latvijas valsts simtgade, ar tās vēstures rakstīšanu saistītie projekti gan kino, gan 20. gadsimta vēstures romāni. Savs nopelns ir arī modernajām tehnoloģijām – daudzi arhīvu dokumenti tagad publiskoti internetā, jo īpaši pandēmijas laikā ir pieeja arī datu bāzēm, kuras citkārt sargā autortiesības. Tomēr vēl ir daudzi, kurus ķerties klāt savas dzimtas vēsturei attur jautājums – ar ko sākt?

“Dzimtas vēsture – ar ko sākt? “ – tieši tā saucās Cēsu Vēstures un mākslas muzeja pagājušajā gadā izveidotā tiešsaistes programma, kurā ar savu pieredzi dalījās Agnese Lūse, kura ar ģeneoloģiskiem pētījumiem nodarbojas nu jau vairāk nekā desmit gadus. Pētniece izveidojusi savu mājas lapu, kurā var pasūtīt pētījumu privāti, bet var arī pētniecībai nepieciešamās iemaņas apgūt patstāvīgi – šobrīd mājas lapā izsludināts jauns tiešsaistes kurss, kurā no 12. janvāra deviņās nodarbībās iespējams apgūt gan kā strādāt arhīvā, gan – kā lasīt dokumentus rokrakstā, gan – kuri no pieejamajiem interneta resursiem var būt noderīgi. 

Sarunā ar Agnesi Lūsi saņēmu atbildes uz jautājumiem, kurus, kamēr vien pats neesi pieķēries dzimtas vēstures pētniecībai, pat neiedomātos pajautāt.

Jau pēc mūsu sarunas, palūdzu Agnesei Lūsei kursu beidzēju kontaktus – vēlos ar kādu no viņiem aprunāties. Saņemu veselu sarakstu, kurā ir ne tikai vārdi un e-pasti, bet pie katra arī īsumā izklāstīts pētījuma saturs, problēmas ar kurām pētnieks saskāries. Kāda meklē sava slavenā senča dzimtas saknes, šis pētījums varētu būt ieguvums ne tikai dzimtas pašapziņai un kopības garam, bet Latvijas kultūrvēsturei kopumā. Kādam ģimene Latvijā atgriezusies no Krievijas Atmodas gados, un dzimtas pētniecību apgrūtina fakts, ka nepieciešamie dokumenti tagad atrodas ārzemju arhīvos. Kā Agnese Lūse to visu zina? Tātad – tās nav tikai lekcijas, bet arī pieredzes stāstu apmaiņa?

Ar interviju norunāšanu gan man pārāk labi neveicas, daži no uzrunātajiem neatsaucas, daži – atraksta, ka pēc kursu beigšanas tā arī nav sanācis laika pieķerties tālākai pētniecībai. Sarunai piekrīt Toms Bisenieks. Kad sarunas sākumā lūdzu viņu iepazīstināt ar sevi – varbūt viņa profesija ir saistīta ar vēsturi vai pētniecību? Ekrāna otrā pusē atskan smiekli – viņš esot parasts latvietis. Arī par dzimtas vēsturi tā īsti interesēties sācis salīdzinoši nesen. Un tomēr kāds konkrēts impuss esot bijis.

Dzimtas vēstures pētniecība ir labs iemesls sarunai ar tuviem radiem. Un te atklājas, ka reizēm dzimtas stāstu tālāko nodošanu bremzē vēstures ideoloģizētas interpretācijas.

Daži ieteicamo interneta vietņu nosaukumi mūsu sarunā jau izskanēja. Latvijas Valsts Vēstures arhīvs savus dokumentus publiskojis vietnē Raduraksti. Lv. Kur vēl ieteicams meklēt?

Klausoties Agneses Lūses stāstīto, arhīvu dokumentu pētīšana savas dzimtas vēstures izzināšanai, izgaismojas kā vesela kustība, kurā ir savi entuziasti, pieredzējušākie dalās ar savām zināšanām. Arī Agnese pati savā mājas lapā, vienā no sadaļām raksta ko līdzīgu blogam. Īsos pastāstos apraksta savu pieredzi, risinot vienu vai otru problēmu.Varbūt vēl kādam noderēs.

“Kā izlasīt vācu gotisko rokrakstu? “, “Vācu un krievu termini baznīcu grāmatās”, “Par uzvārdu lietošanu Latgalē” – vēl pāris no Agneses Lūses padomu stāstu virsrakstiem.

Dzimtas pētniecības kursos, saskarsme ir salīdzinoši īslaicīga, lai līdz galam uzzinātu vai un kā pārrunātā problēma atrisināta. Taču privāti pasūtītos pētījumos ir nācies dzīvot arī emocionāli, jaunatklāto faktu izraisītajiem notikumiem.

Ja jums rodas jautājums – ar ko sākt?, dažu labu padomu dzimtas vēstures pētniecībā varat atrast Agneses Lūses izveidotajā ģeneoloģisko pētījumu mājas lapā.