Šogad pirmo reizi vēl līdz septembra beigām Cēsu viduslaiku pils pagalmā darbojas viduslaiku amatnieku darbnīcas. Kurpniece Guna Zommere, kaula/ raga apstrādes meistars Viesturs Āboltiņš un dārzniece Līga Eglīte Cēsu pilī nav nejauši izvēlēti ļaudis vai viduslaiku drānās ietērpti mūslaiku amatu pratēji. Viņi ir daļa no Cēsu muzeja Viduslaiku pils nodaļas vadītāja Gundara Kalniņa koptās viduslaiku entuziastu saimes, kas veidojusies vairāku gadu garumā, kopīgi organizējot ikgadējās Cēsu pils viduslaiku dienas. Kas tik interesants viduslaikos un kā ar tiem „inficējas”?

Rosīgā vasaras sestdienā esam Cēsu pilī, kur gidi, sarunājoties dažādās valodās, vada ekskursiju grupas cauri pils pagalmam, citu pēc citas. Cēsu pilij klājas labi, pirms diviem gadiem no Eiropas Reģionālā attīstības fonda saņemtais finansējums devis iespēju īstenot līdz šim vērienīgāko Cēsu pils saglabāšanas projektu, veikti apmeklētājiem nedrošu pils daļu nostiprināšanas darbi, pēc konservācijas darbiem atkal atvērta apaļā trešā stāva telpa, kas kļuvusi par mājvietu multimediālajam “Cēsu pils stāstam”.

Projekta ietvaros pils pagalmā iekārtotas arī amatnieku darbnīcas, kurās šogad pirmo gadu no maija līdz septembra beigām rosās kurpju meistare Guna Zommere, kaula un raga apstrādes pratējs Viesturs Āboltiņš. Pils dārzā, kas tapis jau pirms četriem gadiem, saimnieko Līga Eglīte. Nosauktos, un arī vēl nenosauktos amatniekus – to skaits plānots ap duci – ceļvedis, Cēsu muzeja Viduslaiku pils nodaļas vadītājs Gundars Kalniņš sarunā sauc par pils ļaudīm. Un tas ir tiešām interesants stāsts, kā Cēsīs, paralēli muzeja darbam, divdesmit gadu laikā izveidojusies dažādās viduslaiku prasmēs sevi pašizglītojusi entuziastu kopa, un viduslaiku amatu darbnīcas Cēsu pils pagalmā ir veids kā, vismaz vasaras periodā, šo kopienu patiesi iesaistīt pils dzīvē.

Jāteic, ka sarakstē, norunājot šo tikšanos, arī Gundars Kalniņš pats solījās sagaidīt ar māliem noķēpājies, gatavojot ķieģeļus, flīzes, dakstiņus. Šobrīd, kad rit pils nostiprināšanas darbi, tā ir aktuāla tēma, jo pētot vēsturisko mūrējumu, būvdetaļas, bieži vien tikai pēc celtnieku darbarīku atstātajām pēdām iespējams saprast, kā šie darbi savulaik veikti. Vislabāk – mēģinot ko līdzīgu atkārtot savām rokām. Kā aizrauties ar viduslaikiem? Tā varētu būt šī raidījuma Augstāk par zemi tēma.