Multimediālā izstāde “Neredzamās dzīves”, kas pielāgota cilvēkiem ar funkcionāliem redzes traucējumiem, turpina apceļot Latviju. Šobrīd izstāde līdz 14. augustam apskatāma Vidzemes koncertzālē “Cēsis”.

Izstāde ir daļa no lielāka starptautiska projekta, Latvijā to veidoja kopumā 15 fotogrāfi no Latvijas, Serbijas un Melnkalnes. Tā iepazīstina ar vājredzīgu cilvēku dzīvesmāku. Taču šī ir arī izstāde, kas rosina sarunu par līdz šim nepietiekami skartu tēmu – kā ar taktilo vadlīniju, 3D objektu, tiflo komentāru palīdzību iespējams vizuālās mākslas izstādes padarīt pieejamas, kā ieraudzīt “neredzamos” cilvēkus kā izstāžu apmeklētājus.

Pagājušā gada vasarā izstādes autori deviņas dienas dzīvoja Ruckas mākslas rezidenču centrā, tikās ar cilvēkiem no Cēsu neredzīgo kopienas.

Izstāde tirdzniecības centrā “Origo” apjoma ziņā nav liela - tā ir viena siena, kurā ir pieci stendi, katrs no tiem iepazīstina ar kādu no izstādes varoņiem – Līgu, Jūliju, kuras stāsts skan raidījuma sākumā, Leonu, Ilgu un Emeritu. Taču izstādes iepazīšanai vajag vairāk laika nekā sākumā liekas – lai noklausītos Pētera Pāsa veidoto audiofailu, iepazītu katra fotogrāfijās redzamā cilvēka dzīvestāstu, teksta veidā vai arī vājredzīgam vai neredzīgam pieejamajos īpaši veidotos tiflo komentāros, daļa no stāsta atrodama arī izstādes ar tausti izpētamajos trīsdimensiju objektos.

Izstāde “Neredzamās dzīves” mērķtiecīgi veidota, lai tā būtu pieejama arī cilvēkiem ar redzes traucējumiem, tādējādi šī raidījuma stāsts nebūs tikai par pieciem izstādes varoņiem, bet arī par redzīgo spēju saprast viņu dzīves, vēlmi ieraudzīt šos cilvēkus līdzās, ikdienas gaitās, tai skaitā izstāžu zālēs. Kā dzima izstādes “Neredzamās dzīves” ideja, stāsta kuratore Līga Lindenbauma.

Izstādē “Neredzamās dzīves” tiek rīkotas arī ekskursijas, nākamā ekskursija plānota maija beigās, informācijai var sekot Ruckas mākslas fonda mājas lapā. Jāatzīstas, ka biju cerējusi ekskursijas reizē satikt mērķauditoriju – vājredzīgus, neredzīgus cilvēkus, tas diemžēl nepiepildījās, un arī tā ir liecība, ka problēma tomēr pastāv. Ekskursiju vadīja producente Agnese Zviedre un kuratore Līga Lindenbauma. Agnese Zviedre, paralēli izstādes producentes darbam, veic arī teorētisku pētījumu par izstāžu pielāgojamību.

Par katru izstādē aprakstītajiem cilvēkiem ir tapis dzīvesstāsts, rakstīto tekstu skaņā pārvērtusi Tildes mašīntulkošanas programma, dažas lietas atveidotas arī taktili iepazīstamos trīsdimensiju objektos. Izstādes “Neredzamās dzīves” tapšanas princips bijis sekojošs: ar katru no izstādes varoņiem tikās trīs fotogrāfi, viens no viņiem noteikti runāja latviski – viņam bija jākļūst par  tulku pārējiem.

Izstāde “Neredzamās dzīves” līdz 5. jūnijam, bez maksas apskatāma Rīgā,  tirdzniecības centra “Origo” 2. stāvā. Plānots, ka pēc tam tā ceļos uz Cēsīm, būs apskatāma Vidzemes koncertzāles izstāžu zālē