Vinija Folkmane ir Berlīnes latviešu skolas izveidotāja, kā arī diasporas folkloras kopas “Rīta rasa” vadītāja. Viņa pati par sevi saka, ka aizbraucot no Latvijas, viņa sevī atrada latvietību. Sarunas ar kopas dalībniecēm mudina arī aizdomāties kāda ir nacionālās pašapziņas loma un izpausmes, dzīvojot ārpus Latvijas. 

Saruna ar Viniju Folkmani un kopas “Rīta rasa” dalībniecēm Ilzi Orinsku, Rūtu Vimbu pamudināja aizdomāties, kāda ir nacionālās pašapziņas loma un izpausmes, dzīvojot ārpus Latvijas. Līdzīgi kā Visums nemitīgi izplešas, izplešas arī latvietība, pēc brīža šai raidījumā teiks Rūta Vimba. Taču šobrīd esam Latvijas Radio studijā un pamazām iepazīstamies ar šobrīd Berlīnē dzīvojošo Viniju Folkmani.

Šobrīd Vinija Folkmane, jau gadus trīs, Berlīnes Latviešu skolu vairs nevada, taču turpina vadīt nodarbības pavisam mazajiem. Ieguvusi psihoterapeita specializāciju, viņa lēnām gūst pieredzi jaunajā profesijā.

“Rīta rasa” piedalījās Dziesmu un deju svētku Folkloras dienā. Pirmais kas pārsteidz, “Rīta rasai” uzkāpjot uz Vērmanes parka skatuves – tas ir dalībnieku skaits, skatuve pienāk pilna, kopā šobrīd ir 17 dalībnieki. Repertuārā folkloras kustības klasika, taču “Rīta rasa” nevairās no sarežģītām saucamajām dziesmām. Dziesmai, kas skan raidījumā, saucēja ir Maija Bilsēna. Kad “Rīta rasas” uzstāšanās ir beigusies, eju klāt, un nokļūstu absolūta mīļuma vilnī. Pēc priekšnesuma kopas dalībnieki ierasti sastājas aplī, un jau savstarpējā apskāvienā izrunā uzstāšanos.

Ar savstarpējiem uzmudrinājumiem aplis pēc priekšnesuma nebeidzas. “Rīta rasas” dalībnieku aizskatuvē vēlreiz vienojas kopīgā dziesmā. Pusbalsī, lai netraucētu uz skatuves notiekošajam.