RIXC galerijā aplūkojama Rasas Šmites un Raita Šmita izstāde "Atmosfēriskais mežs", kas jau nominēta prestižajai Purvīša balvai. Jauno mediju kultūras centrs RIXC tikmēr gatavojas nākamā gada mākslas un zinātnes festivālam, kura viena no tēmām būs “Sensorijs” – kā jaunās tehnoloģijas izmaina un paplašina cilvēka sajūtu pasauli.

Vai šai nepilnajā minūtē dzirdamajai skaņai raidījuma ievadā izdevās jūs pārliecināt, ka ir vasaras vakars klajā laukā, tālumā rej suns, garām aizbrauc mašīna, un pavisam drīz pāri pārlidos arī lidmašīna? Tā ir skaņa no mākslinieces Kristas Dinteres darba “Atspulgi, cikli, transformācija”, un tas bija viens no pieciem mākslinieku darbiem, ar kuriem to autori iepazīstināja jauno mediju kultūras centra RIXC rīkotajā tiešsaistes seminārā “Sensorijs”.

Krista Dintere stāstīja par nupat dzirdētā darba tapšanas impulsiem, par pašas pieredzēto mulsinošo situāciju, kad skaņa nesakrīt ar apkārt notiekošo, skaņas ieraksta iespēja skaņas un tās avota saikni padara vēl maldinošāku. Ja jums šī tēma ir interesanta tālākai apdomāšanai, simpozija ieraksts joprojām pieejams RIXC mājas lapā. Jauno mediju kultūras centrs RIXC jau ilgus gadus darbojas kā ideju centrs, kas apvieno un sarunās rada teorētisku bāzi māksliniekiem, kas strādā ar digitālajām tehnoloģijām, rada tīkla mākslas darbus.

Oktobrī notika kārtējais RIXC rīkotais Mākslas un zinātnes festivāls, ko pavadīja izstāde Latvijas Nacionālajā bibliotēkā. Festivāla ietvaros tika atklāta arī Rasas Šmites un Raita Šmita izstāde “Atmosfēriskais mežs”. RIXC galerijā, Rīgā, Lenču ielā 2, tā aplūkojama vēl šai nedēļas nogalē, vēlāk – līdz janvāra beigām.

“Atmosfēriskais mežs” atsauc atmiņā Rasas un Raita Šmitu iepriekšējo darbu “Mikropasauļu svārstības”, kas arī tika nominēts iepriekšējai Purvīša balvai, līdz ar to bija pagājušajā gadā aplūkojams Purvīša balvu nominantu izstādē Nacionālajā mākslas muzejā.

Abos darbos daudz līdzīga – tātad – siena, uz kuras tiek rādītas dabas ainava. To pašu filmiņu, tikai 360 grādu leņķī iespējams redzēt virtuālās realitātes brillēs. Tikai, ja "Mikropasauļu svārstības"  pievērsās purvā notiekošajam, tad jaunais darbs tapis filmējot Finvaldes mežus Šveicē. Izstādē ir divi televizori, vienā iespējams noskatīties vides pētnieka stāstījumu par vides pārmaiņām Alpu mežos. Otrā – Rasas Šmites eksperimenti ar skujkoku sveķiem, kuru rezultāti aplūkojami vitrīnā. Interesi aizķer tas, ka izstādē supermodernajām tehnoloģijām līdzās ir kas tik arhaisks kā vitrīna, iespēja pataustīt, sasmaržot.

Cerams, ka janvāra otrajā pusē izstāžu zāles būs atvērtas un izstādi “Atmosfēriskais mežs” RIXC galerijā skatītājiem būs iespējams ne tikai redzēt vai dzirdēt, bet patiesi piedzīvot. Kamēr uz realitāti mēs nevaram paļauties, mums vēl ir virtuālās iespējas. Simpozija "Sensorium" ieraksts, kā arī filma par Finvaldes mežos piedzīvoto - jauno mediju kultūras centra RIXC mājas lapā.