No  3. līdz 8. martam Rīgā notiks Starptautiskais dokumentālo filmu festivāls "Artdocfest/Riga". 5. martā festivāla konkursa “Baltijas fokuss” programmā notiks jaunās ukraiņu režisores Alīnas Gorlovas 2020. gada filmas “Šis lietus nekad nebeigsies” Latvijas pirmizrāde.

Filmas nosaukumā minēts “lietus”, taču stāsts ir par karu. Tās galvenais varonis Andrejs Suleimans dzimis kurda un ukrainietes ģimenē, bērnībā bija spiests pamest vienu savu dzimteni kara dēļ, pāris gadus vēlāk karadarbība aizsākās arī Ukrainā.

Karš noteicis Andreja dzīvi, un savdabīgā veidā pārtapis par viņa profesijā, viņš strādā Sarkanajā Krustā, palīdz iedzīvotājiem kara skartajos reģionos.

Raidījumā telefonsaruna ar filmas režisori Alīnu Gorlovu.

Filma “Šis lietus nekad nebeigsies” ir Ukrainas, Vācijas un Latvijas kopražojums, no Latvijas puses filmas tapšanā iesaistījušies "Avantis" producente Ilona Bičevska, filmas mūziku komponējis Goran Gora. Ar viņiem saruna Radio studijā.

Alīna Gorlova stāsta par Andreju Suleimanu, kurā apvienojušās divu atšķirīgu kultūru – Sīrijas kurdu, ukraiņu asinis, taču abas šīs zemes šobrīd apvieno kara pieredze. Filmā mēs iepazīstam Andreja tēvu, kurš kā fizioterapeits palīdz atlabt sakropļotiem jauniem vīriešiem. Nekas netiek paskaidrots, bet filmas kopējā noskaņa mudina saprast, ka smagās traumas gūtas tieši kara laukā. Paralēli tiek rādīti kadri no militārām parādēm, tanku rūpnīcas.

Andreja Suleimana brālis ieprecējies Vācijā. Filmā ir kadri arī no kurdu kopienas dzīves Berlīnē, kur arī maršē, taču pavisam citādi nekā Ukrainā, Berlīnē šai laikā notiek praids. Filmas notikumi aizved arī uz Sīriju. Turp filmēt režisore Andrejam līdzi esot brauksi viena pati. Vecvecāki iekrampējas, cik jaušams, sen nesatiktajā mazdēlā, negrib ne brīdi laist viņu vaļā. Ir neiespējami nejust līdzi skaistajam, mīlestības pilnajam kurdu pārim, kuru bērni, mazbērni izklīduši pasaulē. Un arī tāds ir karš.

Plānots, ka ukraiņu režisore Alīna Gorlova  5. martā, filmas “Šis lietus nekad nebeigsies” Latvijas pirmizrādē būs klātesoša Rīgā. Tiesa, notikumi Ukrainā šobrīd attīstās ne dienām, bet stundām. Iepriekšējā dienā mums bija norunāta telefonintervija, brīdi pirms sarunas atnāk zīmīte, ka force major, saruna nevarēs notikt. Intervijas laikā producente Ilona Bičevska tomēr sazvana Alīnu, viņa piekrīt īsai sarunai. Arī sarunu ar Kijevā mītošo režisori mēs sākam nevis par filmu, bet gan par šobrīd notiekošo.