Populārzinātniskais izdevums “Lielā smaržu grāmata: smaržmīļiem visā pasaulē” izseko pa desmitgadēm, kā mūsdienu pasaulē mainījušās parfimēru radītās smaržas un to vēstījums. Saistību starp smaržu un stāstu pamanījusi rakstniece Dace Rukšāne, kura gan nesen iznākušajam romānam “Džikī”, gan triloģijas iepriekšējam romānam “Krieva āda” devusi smaržu nosaukumus. Attiecīgās smaržas rašanās stāsts ir būtiska romāna sižeta sastāvdaļa, saistība ar maņām arī rakstnieces valodu darījusi ļoti vielisku un juteklisku.

Smaržas un stāsts! Saruna ar “Lielās smaržu grāmatas” tulkotāju un smaržzini Mariku Rozenbergu un rakstnieci Daci Rukšāni.

Arvien biežāk grāmatu lappusēs slēpjas kvadrātkodi. Lasot kādu romānu, kvadrātkods var aizvest jūs uz „youtube” vietni. Un ja tā padomā, mērķis iesaistīt kādā stāstā iespējami daudz maņu literatūrā nav nekas jauns. Bērnu grāmatas papildina no lappusēm izkāpuši priekšmeti, fantāzijas romānos tiek zīmētas kartes. Grāmatu mākslas uzdevums ir lasītāju aizvest tekstam paralēlā ceļojumā. Dzirde, acis, tauste, un šķietami netveramākā no maņām – oža! Rakstniece Dace Rukšāne, gan nesen iznākušajam romānam “Džikī”, gan vēl nepabeigtās triloģijas iepriekšējam romānam “Krieva āda” nosaukumā likusi leģendāru smaržu nosaukumus. Vēl nepabeigtā romānu triloģija izstāsta 20. gadsimta vēsturi no sievietes skatu punkta.

Nosaukumā liktās smaržas rašanās stāsts ir romāna sižeta būtiska sastāvdaļa, saistība ar maņām arī rakstnieces valodu darījusi ļoti vielisku un juteklisku. Valoda! Interneta vidē ir neskaitāmi blogi, kuros, kā man šķiet, radīta vesela valoda, kā sarunāties par to, par ko sarunāties ir grūti, jo smaržu izjūta cilvēkiem ir atšķirīga. Vienu no atpazīstamākajiem latviski lasāmajiem smaržām veltītajiem blogiem – „Seko degunam” – radījusi Marika Rozenberga. Pēc viņas pamudinājuma nesen latviski tulkots iznāca Francijā, 2018. gadā autoru kolektīva radītais izdevums “Lielā smaržu grāmata: smaržmīļiem visā pasaulē”.

“Lielā smaržu grāmata” domāta tiem, kam ir noturīga interese par smaržām, un kuri vēlas saprast pamatjautājumus. Kopumā 11 nodaļās skaidrots: kā darbojas oža, kādas izejvielas tiek izmantotas smaržu radīšanai, aprakstīti zīmoli un parfimēri. Un tas ļauj pa gadsimtiem, tuvāk mūsdienām – pa desmitgadēm saprast kā  mainījušās parfimēru radītās smaržas un to vēstījums. Tieši tā – vēstījums, jo katra smarža vienmēr ir arī stāsts. Vai tas būtu zīmola mērķtiecīgi radīts smaržas stāsts, vai mīti un leģendas ap smaržas izgudrošanu, vai arī stāsti par slavenībām, kas tās lietojuši.

Likās interesanti sarunā apvienot smaržzines Marikas Rozenbergas un rakstnieces un smaržu kolekcionāres Daces Rukšānes pieredzi, lai kaut mazliet pietuvotos saprašanai, kādas sakarības pastāv starp smaržu un stāstu.  Kā var aizrauties ar smaržu izzināšanu? - arī tas parasti ir stāsts.