Raidījumā Augstāk par zemi nolēmu aptaujāt savus laikabiedrus, un apkopot šo laiku Jāņu svinēšanas tradīciju stāstus. Tas nozīmē, ka raidījums tapt sāka jau mēnešus divus pirms Jāņiem. Katram intervijā vai privāti satiktajam es sarunas noslēgumā uzdevu vienu un to pašu jautājumu – kāda ir jūsu labākā Jāņu svinēšanas pieredze? Kā jūs ejiet uz savu vasaras vidus pilnestības sajūtu?
Jautājums viens, bet reakcijas un atbildes visdažādākās. Vairums uzrunāto atplauka smaidīgā apcerīgumā. Bija vainīgie, kas jautājumu uztvēra kā eksāmenu, vai viņu Jāņi pietiekami iederas tradīcijā. Bija piesardzīgie, kas bija gatavi stāstīt tikai pie izslēgta mikrofona. Daļa ierakstu tapa šepat, Radio studijas sterilajos apstākļos, un tajos atpazīsiet iepriekšējo raidījumu viesus. Taču Jāņu tēmu ierosināju arī savā dzimšanas dienas sanākšanā kādā Vecrīgas krogū, un šiem ierakstiem fonā dzirdēsiet uzsilstoša piektdienas vakara trokšņus.
Tātad – piektdienas vakarā, sēžam krogū, taču pagaidām viss mierīgi: esmu satikusi uzticamās studiju laika biedres – Inetu Pikši, trīs, nu jau pieaugušu, bērnu māmiņu.
Savukārt Anda Grīva ir bijusī koriste. Leģendārā sieviešu kora “Dzintars” sastāvā apbraukājusi pusi pasaules, pēc bērnu piedzimšanas, pārceļoties uz Siguldu, dziedāt elitārā korī vairs nesanāca. Es īsti nezinu to priekšvēsturi, kāpēc viņa nemeklēja kori Rīgā vai Siguldā, bet izvēlējās pievienoties Taurenes – Dzērbenes korim “Pie Gaujas”. Zinu tikai, ka viņa pavada labu laiciņu ceļā, lai izbraukātu mēģinājumus, toties ir patiesā sajūsmā par visīstākajām lauku sievām, kuras, dziedot Taurenes – Dzērbenes korī, ir izdevies iepazīt. Un arī tas vēl nav viss, Ienākot korī “Pie Gaujas”, viņa ienākusi arī jau gatavās apkaimes tradīcijās, tai skaitā Jāņu svinēšanā. Nē, viņa nav šito izdomājusi, tur viss jau gadiem tā esot bijis!
Aija Caune, trīs dēlu māte, viņai ir stipra ģimene. Taču pirmās un saulainākās atmiņas par Jāņiem tomēr nāk no bērnības.
Jūnija sākumā pie izrādes “Malleus Maleficarum. Jaunais līgums” tapšanas Rīgas cirkū strādāja režisore un aktrise Iveta Pole un dzejniece, māksliniece Agnese Krivade, kuras dzīvē aktuāla šobrīd ir somatiskā izglītība.
Šobrīd Paula Stradiņa Medicīnas vēstures muzejā Rīgā skatāma izstāde “Kā es jūtos pēdējā laikā”, kas aicina caur vizuālās mākslas darbiem sarunāties par psihisko veselību. Turpinājumā divu izstādes mākslinieku – Ievas Vīksnes un Andra Kaļiņina – urbāno Jāņu pieredze. Taču vispirms – Lība Bērziņa, kura izstādes ietvaros vadīs mākslas terapijas nodarbības.
Savukārt somu tautas dziesma, kas skan raidījumā, nāk no video, ko atsūtīja režisore Kristīne Briede, un filmēts tas ir Ilvas Skultes ģimenes Jāņos Latgalē. Ilvai ir stāsts, kā būtu jākopj Jāņu tradīcijas daudzu desmitu gadu garumā kuplā ģimenē. Viņa savu Jāņu stāstu izstāsta labprāt, un te nu mēs atkal atgriežamies Vecrīgas krogū, kurā troksnis pieņemas spēkā.
„Dirty Deal Teatro” tapušas izrādes “Pārcēlāja” un “Mantojums”, kas stāsta ļoti personīgus stāstus. To autori ir nākamie sarunbiedri, stāstot par Jāņu sajūtām, – dramaturgs Jānis Balodis, režisore Inga Tropa, bet stāstīt sāk dzejniece Anna Belkovska.
Līgo! Lai top!
Ieteikt
Latvijas Radio aicina izteikt savu viedokli par raidījumā dzirdēto un atbalsta diskusijas klausītāju starpā, tomēr patur tiesības dzēst komentārus, kas pārkāpj cieņpilnas attieksmes un ētiskas rīcības robežas.
Pievienot komentāru
Pievienot atbildi
Lai komentētu, ienāc arī ar savu draugiem.lv, Facebook vai X profilu!
Draugiem.lv Facebook X