Iznācis gandrīz literāra žurnāla “Žoklis” otrais numurs, nupat sevi pieteicis jauns filosofijas žurnāls “Tvērums”. Abu žurnālu tirāžas ir nelielas, atstarpe laikā starp numuriem nav prognozējama, tie drīzāk kalpo kā jaunu cilvēku kopības manifests un jēdzīgas draudzēšanās vieta.

Kas aizrauj jaunos filozofus un literātus, stāsta žurnāla “Tvērums” redaktori Toms Babincevs, Emīls Zavelis un Rinalds Onckulis un žurnāla “Žoklis” redaktori Raimonds Ķirķis un Lauris Veips.

Ar disko ballīti internetvidē pirms pāris dienām atklāšanas svētkus nosvinējis un lasītāju vērtējumam nodots jauns filosofijas žurnāls “Tvērums”. Gandrīz literārajam žurnālam “Žokļi” pagājušā gada nogalē iznāca jau otrais numurs, tā atvēršanas ballīte bija intorvertāka, taču ļoti silta un personīga. Interesentiem tika lūgts pieteikties, un “Žokļu” redaktori piedāvājās piezvanīt un pandēmijas apstākļos pa telefonu kaut ko no tikko iznākušā numura palasīt priekšā.

Stāsts raidījumā Augstāk par zemi nebūs gluži par jauniem preses izdevumiem, vismaz ne tādā ierastā izpratnē. Valsts kultūrkapitāla fonda atbalstīto žurnālu tirāžas ir nelielas – “Žokļu” otrais numurs iznācis 150 eksemplāru tirāžā, “Tvērums” šobrīd atvēzējies uz pieciem simtiem. Atstarpe laikā starp žurnālu numuriem nav prognozējama, piemēram, kopš “Žokļu” pirmā numura iznākšanas ir pagājuši jau četri gadi. “Žokļi” un tikko dzimušais “Tvērums” drīzāk kalpo kā jaunu, izglītību guvušu cilvēku paaudzes kopības manifests un - jēdzīgas draudzēšanās vieta. Kādas tēmas tad aizrauj jaunos filozofus un literātus?

Sāksim ar žurnālu “Tvērums”. Redakcijā viņi ir deviņi. Žurnāla beigās ir arī vizītkartes, kurās katrs no satura veidotājiem mēģinājis pateikt par sevi ko būtisku. Patrīcija Kuzmina: “mans interešu loks lielākoties aptver narotoloģiju, franču filosofiju – strukturālistus un poststrukturālistus.” Elīna Vendija Rībena: “mani filozofijā intersē intersubjektivitātes, komunikācija, interpretācijas problemātika; iesprostotība telpā, laikā un valodā.” Sofijas Annas Kozlovas raksts ir par ironiju postironijas laikmetā.

Mani sarunbiedri ir trīs no žurnāla redaktoriem, Toms Babincevs, Emīls Zavelis un Rinalds Onckulis.

Katram no "Tvēruma" numuriem izvēlēta kāda noteikta tēma.Vaicāts, kāpēc pirmā numurā tā ir tieši estētika, Toms Babincevs norāda, ka žurnāla tapšana lielā mērā ir mākslinieces Adelīnas Kalniņas ideja. Viņa vienīgā šai kompānijā nav studējusi filosofiju, un uzskata, ka Tvērums ir ne tikai filosofijas, bet arī mākslas projekts – teksts žurnāla lappusēs izmētāts grafiskās figūrās. Tas vienlaikus piedāvā spēles momentu – šī rindkopa varētu sekot tai, bet viss varētu būt arī citādāk. Bet arī – apgrūtina jau tā sarežģīta tekstu lasīšanu.

Grafiskā, tikai ne proza, bet dzeja ir arī gandrīz literārā žurnāla “Žoklis” otrajā numurā. Bet laikam jau stāsts jāsāk ar krietni senu vēsturi. 2017. gadā pamanīti un skaļi tikai pieteikti veseli divi jauni literatūras un mākslas žurnāli: elektroniski iznāca Āgenskalna Valsts ģimnāzijas skolēnu veidots, atdzejai veltīts žurnāls "Ķīlis". Un papīra formātā, lai arī tikai 100 eksemplāru tirāžā žurnāls “Žoklis”. No pirmā numura redakcijas otrā “Žoklis” numura komandā viņi ir palikuši divi – Raimonds Ķirķis un Marija Luīze Meļķe. Taču nupat redakcijai pievienojies kādreizējā “Ķīļa” redaktors Kirils Vilhelms Ēcis.

Mans sarunbiedrs ir dzejnieks, literatūrkritiķis Raimonds Ķirķis. Kad pirms četriem gadiem iznāca "Žokļa" pirmais numurs, viņa vārdu zināja varbūt ne tik daudzi. “Žokļā” otrā numura redakcijai pievienojušies Roberts Vilsons un Lauris Veips, Lauris pievienojas arī mūsu sarunai.

Filozofijas žurnālam “Tvērums” ir sava mājas lapa, tajā var pasūtīt žurnāla numuru, to atsūtīs pa pastu, Rīgā būs arī divas žurnāla izsniegšanas vietas. Žurnāla “Žoklis” kontu var sameklēt Facebookā, viņi atbild arī uz redakcijai adresētām epasta vēstulēm. Šobrīd, kad daudzviet durvis ir slēgtas, drukāts žurnāls kalpo kā droša un paliekoša satikšanās vieta.