Raidījumā Brīvībās bulvāris saruna ar politikas zinātnes profesoru Dauni Aueru par Eiropas Parlamentu un jauno Eiropu, par Eiropas Parlamenta priekšvēlēšanu debatēm un to, vai Latvija līdz 2040. gadam kļūs par Ziemeļvalsti, kā arī par mūsu attīstības vīziju un iespējām.
"Mēs saprotam, ka ir lielāks risks tagad, ka varētu būt karš arī mūsu reģionā un mēs varam gatavoties tam, bet tai pašā laikā mēs varam turpināt arī domāt par sabiedrības vajadzībām. Šeit
mums būtu jādomā par nodokļu politiku - kāda tipa nodokļu politiku mēs gribam nākotnē, jo, ja aug izdevumi, piemēram, veselības aprūpes nozarē, ja aug arī izdevumi aizsardzībā, tad mums ir divas iespējas: viena iespēja, ko, šķiet, neviens negrib redzēt Latvijā, ir celt nodokļus, bet tā ir viena iespēja. Otra iespēja ir veikt kaut kādu funkciju auditu un atteikties no kaut kādiem valsts pienākumiem, kas eksistē šobrīd,
un nauda, kas šobrīd tiek tērēta un šīm lietām, virzīt aizsardzībai vai arī, piemēram, veselības aprūpei," analizē Daunis Auers.
8. jūnijā Latvijā notiks Eiropas Parlamenta vēlēšanas, kas šoreiz iezīmē izvēles starp Kremļa politiku tieši vai slēpti atbalstošām partijām un pārējām. Saeimas vēlme politiskās debates un kritisku pētniecisko žurnālistiku savietot vienuviet un aizstāt ar aģitāciju, kas ievieš tiešu mediju neatkarības un brīvības apdraudējumu. Eiropas Savienība pirms 20 gadiem un patiesībā kopš Latvijas neatkarības atjaunošanas bija tā vīzija, kas noteica arī mūsu politisko uzvedību un vērtības. Šoreiz raidījumā saruna ar Latvijas Universitātes profesoru, domnīcas "LaSER" valdes priekšsēdētāju Dauni Aueru.
Visu laiku runājām, ka pirms 20 gadiem Eiropas Savienība bija vīzija, kura definēja mūsu politiku, uzvedību, politisko partiju vektoru noteica. Šobrīd, pēc 20 gadiem, sakām, ka mums ir pazudis tas vektors, ka mūsu politika, ekonomika stagnē, jo trūkst šī te noteicošā vektora tikai tāpēc vien, ka nav kur iestāties.
Daunis Auers: Protams, ir vēl kāds klubiņš, kur varētu iestāties, bet varbūt par to mēs runātu vēlāk, proti, Ziemeļvalstu klubā, Ziemeļvalstu padomē (Nordic Council). Tas arī būtu zināms mērķis, tas iedotu kādu zināmu rāmi arī politikas attīstībai. Bet tas laikam ir cits jautājums.
Jā, iestāšanās Eiropas Savienībā arī īsti nedod mērķi, jo, iestājoties Eiropas Savienībā, tu vienkārši pakļaujies Eiropas Savienības likumiem, normām. Protams, arī tos ietekmē, kaut ko maini caur Eiropas Parlamentu, caur Ministru padomi un tā tālāk. Bet tas jau īsti neiezīmē to, kādā virzienā attīstīsies tautsaimniecība, sabiedrība, labklājība.
Eiropas Savienībā ir milzīgas atšķirības starp valstīm. Īrijas modelis būtiski atšķiras no Zviedrijas modeļa un Zviedrijas modelis - no Austrijas modeļa, un tad dienvidu valstu labklājības modelis, kas pamatā balstās uz pensijām un labklājību vecākajai paaudzei, un tā tālāk.
Tātad, iestājoties Eiropas Savienībā, mēs neiegūstam kaut kādu virzienu attīstībai, pašiem ir par to jālemj. Varbūt arī tāpēc pēc iestāšanās Eiropas Savienībā mēs jau mērķējam uz citiem klubiem. Bija tas lielais mērķis – iestāties eirozonā, ko arī izdarījām, tad pēc eirozonas bija mērķis iestāties OECD, kas ir tā kā bagāto valstu domnīca. Tur arī iestājāmies, un tagad varbūt ir tā problēma, ka vairāk nav skaidrs, ko darīt ar mūsu valsts pārvaldi, nav skaidrs virziens, kurā virzīt visu to valsts pārvaldi, un tāpēc parādās tas jautājums par to, kurp Latvijai doties?
Pa laikam šī sistēma, kura ir nosacīti stabila un dažkārt stagnējoša, mūs mēdz arī pārsteigt. Mums liekas, ka mūsu politisko kultūru reprezentē pietiekami demokrātiskas vērtības, un mēs Eiropas Parlamenta vēlēšanu kontekstā redzējām diskusiju un jautājumu aktualizāciju attiecībā uz mediju jomu, kurā izvirzījās jautājums, kas mums likās agrāk kā ābeces patiesība – politiskās debates žurnālistiskā izpratnē un politiskā aģitācija tādā partiju reklāmas un propagandas nozīmē, ka ir vēlme šīs abas lietas sajaukt kopā. Tas, manuprāt, ir kaut kas jauns, kādā veidā sajaukt šīs demokrātijas kārtis, kur mums bija diezgan skaidrs, kas ir kas, pirms tam.
Daunis Auers: Bet politiskās debates pēc būtības arī ir salīdzinoši jauns fenomens. Politiskā zinātnē mēs to saucam par Eiropas politikas amerikanizāciju, jo politiskās debates faktiski tikai parādījās 21. gadsimtā Eiropas valstīs. Britiem pirmās politiskās debates televīzijā bija tikai, ja pareizi atceros, 2010. gadā. Tas ir ļoti jauns fenomens, un ir arī zinātnieki, kas ir ļoti kritiski par šo tendenci. Jo tas vienkāršo politiku, jo tai vietā, lai runātu ar vēlētājiem, skaidrotu lietas pēc būtības, mums ir principā šovs par to, kurš ir smukākais, kurš ir cēlākais. Tas faktiski sākas ar pašam pirmajam politiskajām debatēm, kas notika Amerikā 1960. gadā starp Ričardu Niksonu un Džonu Kenediju, kad pirmoreiz televīzijā bija politiskā diskusija.
(..) Jebkurā gadījumā šis jautājums par to, vai debates ir vērtīga lieta vai nē, nav nemaz tik viennozīmīgs. Protams, medijiem debates ir ļoti atraktīvas, jo piesaista skatītājus, piesaista bišķītiņ uzmanību arī sev, bet vai tas ir ļoti, ļoti vērtīgi demokrātiskam diskursam, par to domas dalās.
Daunis Auers ir Latvijas Universitātes profesors, domnīcas "LaSER" valdes priekšsēdētājs, Latvijas Universitātes doktorantūras programmas direktors. Studējis Londonas Ekonomikas augstskolā un Londonas Universitātes koledžā Apvienotajā Karalistē. Bijis ASV Fulbraita programmas pētnieks Kalifornijas universitātē Berklijā, Vašingtonas universitātē Sietlā un Baltijas - Amerikas brīvības fonda pētnieks Wayne State Universitātē, Detroitā.
Ieteikt
Latvijas Radio aicina izteikt savu viedokli par raidījumā dzirdēto un atbalsta diskusijas klausītāju starpā, tomēr patur tiesības dzēst komentārus, kas pārkāpj cieņpilnas attieksmes un ētiskas rīcības robežas.
Komentāri (12)
Ja politiski ,Dauņa kungs arī izteica prognozi, Latvijā var sākties autoritārisms un totalitārisms , tad sociāli sekas šādai šābrīža valsts politikai ir tādas, ka valsts pilsoņi izmirs tuvāko 100 gadu laiku jau pavisam droši un šī zeme piederēs citām tautām, citām idejām un kultūrām. Uz mēles nodeldētā frāze, elementāri Vatson - vieta tukša nepaliks.
Latvija ir ļoti skaista zeme, latvieši - skaisti cilvēki - žēl protams.
Visu garo ziemu nebiju bijusi Pārdaugavā, kādu gadu vispār. Un kādā ābeļziedu vakarā aizgāju uz turieni pastaigāties. Varbūt sakritība, bet man pretīmnākošie visi kā viens bija citas rases, citu kultūru cilvēki. Mani pārņēma sirreāla sajūta - tik skaists ziedonis, bet bez mums .... tik apokaliptiski ...
Debates ļoti sasaucas ar Dauņa kunga apgalvojumu par ārējo izskatu,ka to redzēt esot ne gluži slikti, bet nav arī labi , jo tas neesot labs arguments , lai izvēlētos savu kandidātu tikai pēc ārējiem dotumiem. Es vairāk sliecos šim apgalvojumam nepiekrist. Proti - cilvēka izskats, stāja, apģērbs, valoda , spēja sakārtot savu dzīvi, skaidri un gaiši parāda, kāds tas ir cilvēks. Varbūt smukuma un izlikšanās ir vairāk kā inteliģence, bet ja ir inteliģence, bet nespēja sevi savākt, sakārtot , tad arī jādomā, vai vajag iet politikā. Šlesera izteiktā, Grūbes izprovocētā tēze par skaistumu no iekšām ir svēta patiesība. To nu nekas nevar mainīt.
Vienlaicīgi - te ir svarīgs aspekts - Latvijai būtu jābūt tai valstij, kurā politiskie spēki spēj apvienoties startējot eiroparlamenta vēlēšanās, bet izskatās, ka kopējais labums visām partijām ir tukša frāze, nevis reāla gatavība KOPĪGI cīnīties par Latviju Eiropas līmenī.
Tas uz ko aicina daunis ir tieši un konkrēti - autoritārisms un totalitārisms. Jā, sabiedriskie mediji Latvijā pārsteidz.
https :// www .bbc. com/news/articles/cq55qk7k847o
And how about the most important people in the room – the audience? As usual, we’ll ensure our UK studio audiences reflect the broad electoral map of the UK. Our questions will originate from audiences, both those in the room and those watching from home, and we’ll make sure they represent the broad concerns of those audiences, and that they’re fair to all of the political representatives, and aren’t overly focused on any particular party or its manifesto.
Proti - esmu tā paaudze, kas sāka strādāt okupācijas laikā. Ražoju tas vērtības, kuras šodienas politķi tirgo savu privilēģiju nodrošināšanai - stādīju mežus, piemēram. Arī vakardienas LTV1 debatēs izskanēja doma, ka okupācijas laikā strādājošajiem nevar izmaksāt pensijas, jo viņi nav veidojuši uzkrājumus. It kā.
Tā gan tikai pusbēda, jo tie pensiju uzkrājumi, kurus Latvijas valsts - tātad neokpuācijas vara - saeima uzticēja skandināvu bankām, manā konkrētajā gadījumā, ir ilgstoši neveiksmīgi ieguldīti un arī tur man būs ja ne jāpiemaksā, tad labākajā gadījumā saņemšu pašu mazāko no iespējamā.
Ka politiķi pensiju jautājumu nespēj risināt, ka lai nemaksātu pensijas cilvēkiem izdomās arvien jaunas atrunas - pandēmija, karš Ukrainā, klimata krīze u.c.- man par to nav ilūziju.
Kā arī par to, ka nesaņemot zāles, medicīnisko aprūpi , nerunājot par sadzīvi, kultūru, mūs - nepolitiķus, neierēdņus, nekorumpantus, ne blēžus gaida ātra nāve. Jau šobrīd Latvijā ir viens no straujākajiem mirstības un novēršamo nāvju rādītājiem Eiropā noteikti un augšgalā arī pasaulē.
Ja valsts neko citu nespēj kā tikai nodrošināt pasi sev superlielas algas, garantijas, privilēgijas , tad jautājuma būtība ir cita un ne jau nodokļu celšana. Jo tā neko nerisinās ilgtspējīgi.
Un žēl, ka ne profesors, ne citi eksperti , ne ierēdņi un politiķi nepiedāvā variantus. Tad dzīve pati to kārtos, lai cik mistiski un d raudīgi tas arī neskanētu. Un te es nedomāju kādas revolucināras darbības - uz to mūsu sabiedrība vairs nav spējīga
Nodokļu celšana bez izmaiņām tiesiskumā, bez valsts aparāta efektivizācijas un korupcijas apkarošanas ir noziegums un tā veicēji jākriminalizē un jāsauc pie atbildības.
- RoundUp libistu ietwkmelu vestules un deputati pacel roku uz 10 gadiem;
- visu iespwjamo azijas spiegu infiltresanas;
- un korumpetu nesoditu dwpufatu skandaliem;
ir skaidrs ka salidzin it ar Igaunija sodito savisaru EP ir loti netira vieta
kads lolitikis reidz teica eiropa visas valstis ir mazas, bet dazas no tam vwl to nav sapratusas un demografiskais spradziens citur pasaule ssagraus eiropas kulfurvesturiskos pamatus ja komunacisti kosmopoliti ta turpinas
Pievienot komentāru
Pievienot atbildi
Lai komentētu, ienāc arī ar savu draugiem.lv, Facebook vai X profilu!
Draugiem.lv Facebook X