Dodamies uz Āfriku, lai apskatītu Ēģiptes Arābu Republikas piramīdas. Dodamies uz vienu no nedaudzajām transkontinentālajām valstīm, jo Ēģipte vienlaicīgi atrodas gan Āfrikā, gan Āzijā. Raidījumā Diplomātiskās pusdienas saruna tieši par Ēģipti, jo ka tur parlamenta vēlēšanas notiek jau mēnesi un turpināsies vēl apmēram mēnesi.

Ēģipte "tehniski" skaitās visvecākā valsts mūsdienu pasaulē. Tās izveidošana tiek datēta ar apmēram 3100. gadu pirms mūsu ēras, lai arī faktiski runa ir par apmēram 6000. gadu pirms mūsu ēras. Senajai Ēģiptei ar mūsdienu Ēģipti gan vairāk ir tikai arheoloģiska saistība. Iedzīvotāji cieši seko vēl līdzi valsts vēsturei un respektē to, jo statuss “pasaules civilizācijas šūpulis” ir valstiskuma izpratnes uzturēšanai un iedzīvotāju pašlepnuma sekmēšanai ļoti efektīvs faktors arī mūsdienās.

Mūsdienās pilnu neatkarību no Britu impērijas Ēģipte ieguva 1952. gadā tikai.

Ēģiptē ir vairāk nekā 100 miljonu iedzīvotāju, kas to padara arī par apdzīvotāko musulmaņu valsti pasaulē. Gandrīz visi valsts iedzīvotāji etniski identificē sevi kā ēģiptieši, bet pēc reliģijas 90 procenti ir sunītu musulmaņi.

Ēģiptes Arābu republika tika izveidota 1971. gadā, izņemot īsus brīžus valsts tomēr ir bijusi militāru diktatūru pārvaldīta valsts. Arī šā brīža prezidenta Abdela Fataha al Sisi vadība arvien biežāk tiek kategorizēta kā autoritārs režīms, nevis patiesa demokrātija. `

Novembra sākumā kārtējiem 59 Musulmaņu brālības pārstāvjiem tika piespriests 15 gadus ilgs cietumsods par 2013. gada sēdošajām protesta akcijām. Protesta akcijas toreiz izcēlās pēc tam, kad tā brīža bruņoto spēku virspavēlnieks un pašreizējais prezidents Abdels Fatahs al Sisi gāza pirmo demokrātiski ievēlēto prezidentu Mohamedu Morsi. Policija toreiz izdzenāja protestus, nogalinot vairāk nekā 800 cilvēku. Kopš tā laika ir notikusi ne tikai Musulmaņu brālības, kas tagad pasludināta par teroristu organizāciju, līderu apcietināšana, arī nāvessodu piespriešana un ilgu cietumsoda piespriešana, bet arī vēršanās pret ierindas atbalstītājiem.

Neskatoties uz notiekošajām parlamenta vēlēšanām, milzīga vara Ēģiptē ir tieši militāristu rokās.

Jau kopš pagājušā gadsimta 50. - 60. gadiem Ēģiptes ekonomikā un politikā lielu lomu ir spēlējuši bruņotie spēki. Kopš 2013. gada militārā apvērsuma tas ir sasniedzis vēl nebijušu augstumu. Armijai ir pilnīgas vai daļējas nodokļu atlaides, priekšroka pieejā valdības kontraktiem un pieejams iesaukto karavīru brīvais darbaspēks.

2013. gadā pēc apvērsuma tika izsludināts likums, kas ļāva valdībai dažādu steidzamu projektu īstenošanai izvēlēties jebkuru kompāniju. Tādējādi militāristi pārņēma kontroli pār būvniecības un nekustamo īpašumu nozari.

2019. gadā armija esot uzraudzījusi 2300 dažādu projektu, iesaistot vairāk nekā 5 miljonus cilvēku. No militāristu darbībām iegūtā peļņa netiek dalīta ar sabiedrību. Viss finansējums nonāk armijas kontos un  pie augstu stāvošajām militārpersonām.

Kopš Abdela Fataha al Sisi nākšanas pie varas valdība ir uzsākusi vairākus mega projektus, kuriem ir bijis nepieciešams aizņemties milzīgas summas. 2015. gadā prezidents paziņoja par jaunas galvaspilsētas celšanu tuksnesī uz austrumiem no Kairas. Jaunā administratīvā galvaspilsēta būs aptuveni tikpat liela kā Singapūra. Šis projekts ir vairāk nekā 50 miljardus eiro vērts, taču daudzi investori no tā  jau ir izstājušies.

Ēģiptieši uz Jauno Kairu nemaz netiecas pārvākties. Ierēdņi nealkst turp doties. Un arī pilsēta nav ne tuvu pabeigta. Šobrīd tikai Iekšlietu ministrija ir oficiāli pārcelta uz to, neskatoties uz faktu, ka Jaunā Kaira atrodas apmēram 25-30 kilometru attālumā no Kairas. Galvenais iemesls – augstās nekustamā īpašuma cenas, kuras arī vidējā līmeņa valsts darboņi nemaz nevar atļauties, nerunājot par jaunākajiem. 

Ēģiptes nākotni analizē un lielākos ārpolitiskos un ekonomiskos izaicinājumus vērtē Ahmeds el Hashemi, Ēģiptes Tuvo austrumu pētījumu centra vecākais analītiķis.