Raidījumā Diplomātiskās pusdienas dodamies uz kādu īpaši laimīgu valsti Karību jūras reģionā. Uz valsti, kas ir arī slavena ar to, ka tajā ir visvairāk ruma. Precīzāk, ruma bāru uz kvadrātmetru. Kādreiz, laikā pirms pirātisma, šī valsts bija vienīgā vieta pasaulē, kur ražoja rumu eksportam . Tātad - dosimies uz Jamaiku. 

Rumu Jamaikā tiešām izmanto daudz, gan dzeršanai, gan ēdiena gatavošanai, gan pirmās palīdzības sniegšanai. Starp citu, Jamaika reiz bija arī slavenā pirāta kapteiņa Morgana mājvieta. Un vēl viens fakts par rumu - Jamaikā ir arī slavena ar to, ka tajā ir pasaulē dārgākais rums. To sauc "Appleton Estate 50-Year Rum", un tas maksā aptuveni 4 000 tūkstoši eiro par 750 ml.

Jamaikā audzē arī vienu no retākajām un dārgākajām kafijām pasaulē. Šis dzēriens ir pazīstams kā "Blue Mountain" kafija un tā tiek audzēta tikai Jamaikas auglīgajā augsnē. Tai esot aromāts un garša, kas nav no šīs pasaules. Nav brīnums, kāpēc kafijas cienītāji visā pasaulē iekāro šo konkrēto dzērienu.

Arī sprinteris Useins Bolts, kas pazīstams kā pasaulē ātrākais cilvēks, ir dzimis tieši Jamaikā.

Jamaika ir bijusī  britu kolonija, kas tika pakļauta 1655. gadā un tā ieguva neatkarību trīs gadsimtus vēlāk – 1962. gadā. Taču kļuva pēc tam par Britu Sadraudzības dalībvalsti. Tas nozīmē, ka neskatoties, ka valsts ir konstitucionāla parlamentāra demokrātija ar reprezentatīvu valdību, valdība darbojas saskaņā ar sistēmu, kurā premjerministrs ir valdības vadītājs, bet Jamaikas monarhs jeb valsts galva ir nupat kronētais Čarlzs III. Jamaikas iedzīvotāji un politiķi gan arvien aktīvāk uzstāj, ka vēlas atteikties no svešās monarhijas.

Jamaikas valdībai ir dinamiska politiskā diskursa un aktīvas pilsoņu līdzdalības tradīcija. Tiek veicināta sabiedrības iesaistīšanās politikā, un jamaikieši ir pazīstami ar savu entuziasmu un aizrautību, kad runa ir par politiskiem jautājumiem. Vienlaicīgi jāmin vēl viena Jamaikas politiskā īpatnība – proti, Jamaikas politiskās partijas ir ilgstoši bijušas saistītas ar narkotirgoņu bandām, kas attiecīgi ir nodrošinājušas augstu vardarbības līmeni politiskajā procesā.

Viens no lielākajiem starptautiskajiem skandāliem Jamaikas valdības vēsturē ir "Trafigura Affair". Tas notika 2006. gadā. Vēl šodien atskaņas par to ir jūtamas Jamaikas politikā. Skandāls bija saistīts ar pretrunīgi vērtēto atkritumu apglabāšanas līgumu starp Jamaikas valdību un Nīderlandes uzņēmumu Trafigura Beheer. Līgums ļāva Trafigurai iznīcināt toksiskos atkritumus no viena no saviem kuģiem Jamaikā.

Ir vēl viena interesantu tēma, ar kuru Jamaika stereotipiski asociējās – tā ir marihuāna un kultūras kustība, kas pazīstama kā rastafariānisms.

Marihuānu, ko Jamaikā parasti dēvē par "ganja" un kas oficiāli ir nelegāla, jau sen ir izmantojušas dažādas salas kultūras grupas tās ārstniecisko un garīgo īpašību dēļ. Tomēr tieši rastafariānisma parādīšanās 20. gadsimta vidū nostiprināja marihuānas saikni ar Jamaikas kultūru. Rastafari uzskata marihuānu par svētu augu, uzskatot to par dabisku un svētu sakramentu, kas palīdz meditācijā un veicina dziļāku saikni ar dievišķo.

Starp citu, vienai no Jamaikas slavenākajām figūrām mūziķim Bobam Mārlijam bija galvenā loma gan regeja mūzikas, gan rastafariānisma popularizēšanā visā pasaulē. Mārlija mūzika ne tikai valdzināja klausītājus ar infekciozajiem ritmiem, bet arī kalpoja par platformu, lai paustu rastafaru uzskatus un aizstāvētu sociālo taisnīgumu. Viņš kļuva par starptautisku ikonu, iemiesojot Jamaikas kultūru, garīgumu un cīņu pret apspiešanu. Tādēļ mūsdienās tiek uzskatīts, ka rastafariānisms ir kļuvis jau par reliģisku kustību, ne tikai kultūras fenomenu.

No juridiskās puses skatoties,

tikai 2015. gadā Jamaikas valdība veica pasākumus, lai dekriminalizētu marihuānu, ļaujot personām glabāt nelielu daudzumu personiskai lietošanai. Šīs darbības mērķis bija novirzīt uzmanību no lietotāju kriminalizācijas uz aktuālāku problēmu risināšanu, vienlaikus atzīstot marihuānas kultūras nozīmi Jamaikas sabiedrībā.

Valdība arī ieviesa noteikumus par medicīniskās marihuānas audzēšanu un izplatīšanu, kas noveda pie legālas un regulētas medicīniskās marihuānas nozares attīstības.

Ņemot vērā, ka Jamaika ne tuvu nav vienīgā pasaules valsts vai vieta, kur marihuāna tiek dekriminalizēta, pavisam rotaļīgā noskaņojumā vēlējāmies noskaidrot par situāciju un domāšanu Eiropas Savienības ietvaros par marihuānas legalizāciju. To vaicājām Eiropas Parlamenta deputātam Ivaram Ījabam.

Mūsdienās Jamaika turpina piesaistīt apmeklētājus no visas pasaules, kuri vēlas izpētīt dinamisko rastafarisma mantojumu un tā saistību ar marihuānu. Tūristi var iegremdēties salas kultūrā, apmeklējot rastafariešu kopienas, mācoties par tradicionālajiem marihuānas lietojumiem un piedzīvojot regeja mūzikas festivālus, kuros tiek atzīmēti Jamaikas kultūras gobelēnu mākslinieciskie un garīgie aspekti. Un tūrisms nav tikai kultūra, bet ekonomika.