Mēs cikliski ceļojam no viena pasaules reģiona uz citu, ar apskaužamu regularitāti atgriežoties arī pie Dienvidaustrumāzijas valstīm. Šajā reģionā atlicis atlicis palūkoties tikai uz Kambodžas Karalisti.

Kambodža ir nepilnus 17 miljonus iedzīvotāju liela budistu valsts, kuras etniskais sastāvs gandrīz simtprocentīgi ir khmeri. Valstij ir ļoti gara un sarežģīta vēsture, kuras nozīmīgākajiem faktiem pieskaramies arī raidījumā.

Bet pirms sākam stāstu par šaušalīgo Kambodžas vēsturi un to, kā fanātisks diktators ir spējīgs nogalināt ceturto daļu savas valsts iedzīvotāju komunisma ideju vārdā, gribas tomēr kādu vieglu faktu atklāt. Proti, Kambodža ir viena no tām ļoti nedaudzajām valstīm, kurā nav "McDonald's" restorānu. Ir "KFC" un ir "Burgerking", bet nekad nav bijis "McDonald's" .

Vēl kāda sadzīviska lieta par Kambodžu: pašreizējais karalis ir ne tikai aktīvs LGBTQI+ kopienas atbalstītājs, bet pieļaujams, ka viņš pats arī ir homoseksuāls. Kambodžai, kurā tronis netiek pārmantots lineāri vienas ģimenes ietvaros, šis nav nekāds būtisks aspekts. Respektīvi, fakts, ka karalim Norodom Sihamoni nav bērnu, neietekmē varas nodošanu, jo nākamo karali tāpat izvēlēsies Troņa Karaliskā Padome, nevis viņš pats.

Starp citu, Karalis ir izglītību ieguvis Prāgas Mākslas akadēmijā un strādājis arī par baleta pasniedzēju Francijā. Bijis arī Kambodžas vēstnieks UNESCO.

Kambodžas vēsture ir kolorīta. To, cik tā ir sarežģīta, raksturo arī fakts, ka pēdējās desmitgadēs valsts nosaukums ir mainījies līdz ar valdošās elites nomaiņu. Tā ir bijusi gan Kambodžas Franču protektorāts, Kambodžas Karaliste, gan Khmeru Republika, gan Demokrātiskā Kampučija, gan Kampučijas Tautas Republika, gan vienkārši Kambodžas Valsts, gan tagad kopš 1993. gada atkal ir Kambodžas Karaliste.

Valsts pārvaldes forma ir Konstitucionāla monarhija. Šis ir ANO deviņdesmitajos gados iecerētais risinājums gadus desmitiem ilgušajam iekšējam konfliktam starp khmeriem un valsts demokratizācijai. Nemainīgā lieta Kambodžā gan tomēr ir budisms. Tas ir bijis dominējošā reliģija kopš vismaz 5. gadsimta. Un tikai Sarkano Khmeru četrus gadus ilgušās valdīšanas laikā no 1975. līdz 1979. gadam režīms aizliedza jebkādu reliģisku izpausmi.

Vēl viena nemainīgā lieta Kambodžas politikā ir arī valsts premjers Hun Sens. Viņš valsti vadījis ir kopš 1985. gada un par viņu varētu sacīt, ka karaļi mainās, premjers paliek. Režīmi mainās, premjers paliek. Valsts nosaukumi mainās, premjers paliek.

Bijušais karavīrs, tostarp Sarkano Khmeru rindās, Huns Sens ir faktisks valsts autoritārais diktators, kurš ir ne tikai mainījis savu nostāju no komunisma aizstāvja uz brīvā tirgus sistēmas aizstāvi, bet arī savu ārpolitisko nostāju, tuvinoties Ķīnai, tostarp jau mūsdienu slavenās “Viena Josta, Viens Ceļš” iniciatīvas ietvaros.

Par Kambodžas vēsturi un notikumiem, kas ietekmējuši Kambodžas sabiedrību un politisko pārvaldi mūsdienās, plašāk stāsta ASV vēstnieks Kambodžā W. Patriks Mērfijs.

Eiropas Parlamenta granta projekta „Jaunā Eiropas nākotne” programma.*

* Šī publikācija atspoguļo tikai materiāla veidošanā iesaistīto pušu viedokli. Eiropas Parlaments nav atbildīgs par tajā ietvertās informācijas jebkādu izmantošanu.