Šajā reizē stāsts par Kataru jeb oficiāli Kataras valsti, kas atrodas Rietumāzijā. Starp citu, vienīgā valsts ar ko Katara robežojās ir Saūda Arābija, no pārējām debespusēm Kataru apskalo Persijas līcis.

Katara ir otrā plakanākā valsts pasaulē, un tās augstākais punkts atrodas tikai 103 metru augstumā. Plakanākas par Kataru ir tikai Maldīvu salas, šo valsti jau apskatījām mūsu raidījumā, bet atgādināsim, Maldivu salu augstākais punkts ir 1,8 metri.

Katara ir par veseliem diviem metriem augstāka, nekā tā bija pirms 400 gadiem. Valsts ir lēnām pieaugusi ģeoloģiskā pacēluma dēļ.  Bet valsts nosaukums radies jau 1. gadsimta vidū, kad romiešu rakstnieks Plīnijs Vecākais tagadējos Kataras iedzīvotājus dēvēja par “Catharrei”. Pats vārds Katara tika lietota līdz pat 18. gadsimtam. Vienlaikus ar šo izplatītāko rakstību, pastāvēja vairākas variācijas, tostarp Katr, Kattar un Guttur. Līdz Katara tika oficiāli pieņemta par valsts nosaukumu.

Divus ar pusi miljonus iedzīvotāju liela valsts ir neapšaubāmi pievilcīga valsts emigrantiem, kuri šeit ierodas lielisko laikapstākļu, nesteidzīgā dzīvesveida un, protams, beznodokļu algu dēļ. Katarā bez vīzām var ieceļot vairāk nekā 90 valstu pilsoņi. Kataras pievilcība ir tik liela, ka šobrīd valstī dzīvo vairāk nekā divi miljoni emigrantu, kuri pārstāv simts astoņdesmit dažādas tautības. Līdz ar to paši katarieši ir mazākumā, turklāt ievērojami mazākumā, jo pašu Kataras iedzīvotāju ir tikai aptuveni 15 procenti.

Vēl viena mazāk zināma lieta - Katarā ir visaugstākā vīriešu un sieviešu attiecība pasaulē. Valstī ir aptuveni 299 vīrieši uz 100 sievietēm. Sieviešu īpatsvars ir 25 procenti, salīdzinot ar gandrīz 75 procentiem vīriešu. Kas nozīmē, ka Katarā ir par 1,46 miljoniem vairāk vīriešu nekā sieviešu. Tāda, attiecība veidojās galvenokārt tāpēc, ka Katarā ir liels imigrantu skaits un tie ir pamatā ir vīrieši, kas ir pagaidu darbinieki.

Stāstot par Kataru, gribētos detalizētāk izskaidrot tieši valsts politisko sistēmu. Tātad, Katara ir daļēji konstitucionāla monarhija, kurā emīrs ir valsts vadītājs un izpilddirektors, bet premjerministrs ir valdības vadītājs. Saskaņā ar Kataras konstitūciju daļēji ievēlētajai Konsultatīvajai asamblejai ir ierobežotas iespējas noraidīt tiesību aktus un atlaist ministrus.

Tomēr, lai gan Katara oficiāli ir daļēji konstitucionāla monarhija, plašās monarhijas saglabātās pilnvaras joprojām robežojas ar absolūtu monarhiju. 2003. gadā Katara gan pieņēma konstitūciju, kas paredzēja ievēlēt 30 no 45 konsultatīvās asamblejas locekļus, un referendumā šī konstitūcija tika apstiprināta ar pārliecinošu balsu vairākumu – gandrīz 98% to atbalstīja.

Kataru pārvalda emīrs – Šeihs Tamims bin Hamads Al Thani, kam ir ekskluzīvas pilnvaras iecelt premjerministru un kabineta ministrus, kuri kopā veido Ministru padomi, kas ir augstākā izpildvara valstī.

Al Thani ģimene ir tā, kas ir pārvaldījusī Kataru kopš valsts pirmsākumiem un tieši Al Thani ģimene 1868. gadā parakstīja līgumu ar britiem, kas atzina valsts atsevišķo statusu un atļāva kļūt neatkarīgai. Kā zināms, vēsturiski, pēc Osmaņu varas tāpat kā daudzas citas valstis reģionā, arī Katara kļuva par Lielbritānijas protektorātu 20. gadsimta sākumā līdz pat neatkarības iegūšanai 1971. gadā.

Runājot par Konsultatīvo asambleju, tā sastāv no 30 tautas vēlētiem pārstāvjiem un 15 emīra ieceltiem cilvēkiem. Tā var bloķēt tiesību aktu pieņemšanu ar vienkāršu balsu vairākumu un var atlaist ministrus, tostarp premjerministru, ar divu trešdaļu balsu. Asamblejas pirmās vēlēšanas notika 2021. gada oktobrī pēc vairākkārtējas atlikšanas. Tas ir neliels radītājs valsts brīvībai un opozīcijai. Konstitūcija par Konsultatīvo asambleju pieņemta jau 2003. gadā. Starp citu Kataras tiesību akti neļauj dibināt politiskas struktūras vai arodbiedrības.

Un šis ir radītājs vēl vienai nozīmīgai problēmai – cilvēktiesību pārkāpumiem darba tirgū. Īpaši, aktuāli šī problēma kļuva sakarā ar plānoto futbola Pasaules kausu Katarā, kas arī izcēla problēmu.

Katara ir pirmā arābu valsts, kas rīko FIFA Pasaules kausu, kas sāksies jau pēc dažām dienām. Un šo notikumu tiešām gaida daudzi, jo uzskata, ka tas būs viens no aizraujošākajiem notikumiem FIFA Pasaules kausā. Ne tikai tādēļ, ka Katara ir mazākā valsts, kas jebkad to uzņems, un vienīgā, kas to rīkos ziemā. Tāpat tas būs pirmais Pasaules kauss, kurā nebūs oglekļa emisiju – Katarā tiks uzbūvēta 800 MW saules enerģijas stacija, lai nodrošinātu turnīru.

Par to, kā futbols var spēlēt arī politiku, precīzāk, kā politiskie un cilvēktiesību skandāli ir ietekmējuši vai tomēr ne čempionātu, jautājām sporta žurnālistam un televīzijas komentētājam Anatolijam Kreipānam.