Šoreiz Diplomātiskajās pusdienās “ēdienkartē” ir Mongolija. Valsts, kura pēc iedzīvotāju skaita ir gandrīz Lietuvas izmērā. Un par to jau nu gan dzirdējuši ir visi.

Un tāpat kā Lietuva – arī Mongolija šobrīd ir diezgan maza valsts, bet ar iespaidīgu impērisku vēsturi. Bet dzirdēts par Mongoliju ir visticamākais, Čingishana un 13.-14. gadsimta Mongoļu impērijas dēļ. Tā, starp citu, ir otra lielākā pasaules vēsturē pēc Britu impērijas, ja rēķina no zemeslodes sauszemes kontroles viedokļa.

Tas ir iespaidīgs rādītājs no mūsdienu viedokļa raugoties, lai arī daudzi teiktu, ka ASV faktiski arī nodrošina līdzvērtīgu, lai arī ne tik tiešu ietekmi pasaulē šodien kā vismaz Britu impērija.

Stepju zeme Mongolija ar nedaudz vairāk par trim miljoniem iedzīvotāju ir visretāk apdzīvotā pasaules valsts. Divi cilvēki uz kvadrātkilometru. Pat Latvija ar tās izdaudzināto nepatiku pret kaimiņiem, ir daudz ciešāk apdzīvota.

Izvēlējāmies gan runāt par Mongoliju ne tikai tās iespaidīgās vēstures dēļ, bet arī tās tuvojošos parlamenta vēlēšanu dēļ. Proti, šī pusprezidentālā, parlamentārā republika mūs piesaistīja ar to, ka mūsu Jāņos tai ir paredzētas parlamenta vēlēšanas.

Valsts Lielajā Huralā (Ulsin Ikh Hural) ir 76 deputātu vietas, kuras ir jāaizpilda vēlēšanās 24. jūnijā. Un valstij ir vesela virkne ekonomisko un sociālo izaicinājumu, kurus parlamentam nākotnē būs jārisina.