Šoreiz raidījumā Diplomātiskās pusdienas iepazīstam Slovākiju. Varētu teikt, ka formālais iemesls šīs valsts iepazīšanai ir tas, ka 29. februārī slovāki vēlēs savu parlamentu. Taču mūsu uzmanība pievērsta arī kādam divus gadus un dažas dienas senam notikumam, kas pilnībā apgrieza kājām gaisā Slovākijas politisko dzīvi, kas joprojām ietekmē politisko dienaskārtību valstī un kas daudziem slovāku politiķiem un vēlētājiem ir prātā pirms šīm parlamenta vēlēšanām.

Šis notikums, kas pāršalca ne tikai visu Slovākiju, bet arī visu Eiropu, bija nepilnus 28 gadus vecā pētnieciskā žurnālista Jana Kucjāka un viņa draudzenes slepkavība 2018. gada februārī. Šī slepkavība aizsāka plašākos ielu protestus Slovākijā kopš samta revolūcijas 1989. gadā, kā arī aizsāka nepieredzēti plašu politisko krīzi.

Slepkavības iemesls bija Jana Kucjāka kopīgi ar čehu un itāļu kolēģiem veiktais pētījums, kurā viņš atklāja iespējamās saiknes starp Itālijas mafiju “Ndrangheta”, kas kontrolē kokaīna un ieroču tirgu, dažādām finanšu grupām, oligarhiem un Slovākijas sociāldemokrātu partijas politiķiem, kas bija valdošā partija.

Tāpat atklāja tiesnešu un prokuroru korupciju, policistus, kuri varēja likt kaitinošām lietām tiesā pazust. Runājot par itāļu mafiju, tika apgalvots, ka ar to ir saistīta arī premjerministra Roberta Fico palīdze Maria Troškova.

Divas nedēļas pēc šīs izmeklēšanas nonākšanas atklātībā Roberts Fico un viņa valdība atkāpās no amata.

Pēc Kucjāka slepkavības oficiālas apsūdzības par līdzdalību tajā ir izvirzītas četriem cilvēkiem. Savukārt par nozieguma pasūtīšanu apsūdzēts ir ietekmīgais uzņēmējs Marians Kočners, kura rīcībā ir bijuši sensacionāli audio un video ieraksti, ar kuriem viņš potenciāli būtu varējis šantažēt vadošos politiķus un bijušo ģenerālprokuroru.

Jans Kucjāks savu pētījumu par Itālijas mafijas iefiltrēšanos Slovākijā tā arī līdz galam nepaspēja pabeigt, tāpēc viņa vietā šo darbu veica daudzu valstu kolēģi, pētnieciskie žurnālisti no Organizētās Noziedzības un korupcijas apkarošanas tīkla jeb OCCRP. Latviju šajā tīklā pārstāv pētnieciskās žurnālistikas centrs ReBaltica. Tā izpilddirektore Sanita Jemberga norāda, ka Jana Kucjāka darba turpināšanai ir liela nozīme arī šeit, Latvijā.