Putins stiprina attiecības ar Vjetnamu un Ziemeļkoreju. Terorakts Dagestānā. Eiropas Savienība sāk iestāšanās sarunas ar Ukrainu un Moldovu.
Aktualitātes pasaulē analizējam kopā ar Latvijas Transatlantiskās organizācijas ģenerālsekretāri Sigitu Strubergu un Austrumeiropas politikas pētījumu centra pētnieci, Rīgas Stradiņa universitātes docenti Elīnu Vrobļevsku, kā arī sazināmies ar Latvijas Universitātes Humanitāro zinātņu fakultātes profesoru Leonu Taivānu.
*
Pa „nerūsošas” draudzības pēdām
Kamēr Rietumu galvaspilsētās kara noziegumos apsūdzētais Krievijas līderis Vladimirs Putins vairs nav gaidīts viesis, daudzviet pasaulē viņa joprojām gatavi izklāt sarkano tepiķi. Pagājušajā nedēļā viņš varēja baudīt šādu godu divās Austrumāzijas valstīs – Ziemeļkorejā un Vjetnamā jeb, oficiālajos nosaukumos, Korejas Tautas demokrātiskajā republikā un Vjetnamas Sociālistiskajā republikā. Kā jau liecina šie nosaukumi, abas valstis vairāk vai mazāk saglabājušas politisko iekārtu, kāda tām bija tolaik, kad abas bija toreizējās Padomju Savienības ciešākie sabiedrotie. Tiesa, aiz sociālistiskās fasādes katrā no gadījumiem slēpjas visai atšķirīga pieeja. Ziemeļkoreja palikusi nelokāmi uzticīga vēl pagājušā gadsimta piecdesmitajos gados iedibinātajam totalitārisma modelim, salīdzinot ar kuru, pat vēlīnās Padomju Savienības politiskais klimats šķiet teju samtains. Spilgtākās režīma iezīmes ir trešajā paaudzē Ziemeļkorejā valdošās Kimu dinastijas līderu personības kults un totāla, ideoloģiskas doktrīnas līmenī nostiprināta militarizācija. Diezgan atšķirīga aina paveras mūsdienu Vjetnamā, kura gan arī paliek komunistiska vienpartijas sistēma, taču kopš pagājušā gadsimta astoņdesmitajiem gadiem ir attīstījusi t. s. „sociālistiski orientēto tirgus ekonomiku”, kur lielākajā daļā tautsaimniecības nozaru dominē privātais kapitāls. Attiecīgi atšķiras arī abu valstu ārpolitiskie orientieri. Ziemeļkorejai ir tradicionāli vēsas attiecības ar praktiski visām rietumvalstīm un saspīlētas ar tās tuvākajiem demokrātiskajiem kaimiņiem – Dienvidkoreju un Japānu, tāpat Savienotajām Valstīm. Tās nozīmīgākais tirdzniecības partneris ir Ķīna, kurai ir arī vislielākā ietekme uz Ziemeļkorejas režīmu. Tagad šķiet, ka līdzās Pekinai kā otrs ciešākais Phenjanas sabiedrotais izvirzās Maskava. Sadarbības līgums, kas tika parakstīts Putina vizītes laikā, atjauno starpvalstu militārās saiknes tādā līmenī, kāds tas aukstā kara laikā Ziemeļkorejai bija ar Padomju Savienību. Visnotaļ plaši tiek paustas bažas, ka šīs vienošanās ietvaros pašreizējā Ziemeļkorejas valdnieka rokās varētu nonākt krievu raķešu būves un varbūt pat kodoltehnoloģijas. Vjetnama, turpretim, starptautiskajā arēnā tiekusies īstenot līdzsvara politiku, visa pamatā liekot ekonomisko izdevīgumu. Krievijas svars Vjetnamas tirdzniecības apgrozījumā ir neliels, savukārt attiecības ar Ķīnu allaž bijušas sarežģītas, un tas noteicis nozīmīgu tuvināšanos ar Savienotajām Valstīm, Eiropas Savienību un Austrāliju. Attiecīgi, lai arī Hanojā Putins tāpat tika uzņemts ar visu pienācīgo pompu, tāpat tika deklarēta starpvalstu partnerības stiprināšana un parakstītas vienošanās, tas viss tiek traktēts drīzāk kā nodeva pagājušo laiku dižajai draudzībai, ne nākotnes perspektīvu kaldināšana.
Ilga ceļa cerīgs sākums
Vakar Briselē pasludināta oficiāla iestāšanās sarunu uzsākšana ar divām jaunām Eiropas Savienības kandidātvalstīm – Ukrainu un Moldovu. Tas dod cerības, ka kaut kad nākotnē vēl divas no kādreizējām padomju republikām kļūs par vienotās Eiropas daļu. Cik tālā nākotnē – to neviens pagaidām nav gatavs droši lēst. Pati Ukraina deklarējusi, ka orientējas uz iestāšanos līdz 2030. gadam. Daudzās runās izskan atzinīgi vārdi par līdzšinējo progresu, taču ir skaidrs, ka trīsdesmit piecu likumdošanas jomu salāgošana nebūs viegla lieta. Pie tam nākas bažīties, vai visas esošās dalībvalstis, kurām jādod atzinums par katras sadaļas sekmīgu īstenošanu, vadīsies tikai no objektīviem kritērijiem. Visvairāk greizu skatu šai ziņā tiek mesti Ungārijas virzienā ar aizdomām, ka Budapešta varētu bremzēt procesu, vien lai izpatiktu Kremļa saimniekam. Cik tālu premjera Orbana Ungārija šai ziņā ies, rādīs jau tuvākie mēneši, kad šī valsts prezidēs Eiropas Savienības Padomē. Bet arī bez Ungārijas savienībā netrūkst skeptiski noskaņoto – tādu, kuriem šķiet, ka Ukraina ar tās desmitiem miljonu iedzīvotāju un desmitos miljonu tonnu mērāmajiem lauksaimniecības produkcijas apjomiem Eiropai ir par lielu, ka korupcija abās kandidātvalstīs ir neiznīdējama, un ka, protams, šāda uzņemšana būtu skaidra acīs lēkšana Kremlim. Tieši Ukrainas vēlme būt apvienotajā Eiropā, un Krievijas nevēlēšanās to turp palaist, kā zināms, ir iemesls pašreizējam agresijas karam. Arī Moldova izjūt pastāvīgu spiedienu no austrumiem, un nākamais tā kāpinājums, visticamāk, būs oktobrī, kad jānotiek Moldovas prezidenta vēlēšanām. Līdz šim Putins ir apliecinājis, ka netaupīs nedz naudu, nedz vārdus, nedz raķetes, lai Kijiva un Kišiņeva nekad nekļūtu par Eiropas Savienības valstu galvaspilsētām.
Gruzdošais Aizkaukāzs
Dagestānas republika, viens Krievijas Federācijas subjektiem, izsenis ir bijusi krustceļu zeme, kur saskārušās vairāku lielvaru un to pārstāvēto reliģiju ietekmes zonas. Gadsimtu gaitā te izveidojies etniski daudzkrāsains iedzīvotāju sastāvs, kurā krievi sastāda vien nedaudz vairāk par trīs procentiem, bet dominē Ziemeļaustrumkaukāza jeb nahu-dagestāniešu, kā arī tjurku valodās runājoši vietējie etnosi – avāri, dargi, kumiki, lezgīni u. c. Reliģiskā ziņā, savukārt, dominējošs ir islāms, par kuram piederīgiem sevi uzskata 83 % republikas iedzīvotāju, daži procenti sevi identificē kā pareizticīgos, tradicionālo cilšu reliģiju piederīgos, jau gadsimtiem Dagestānā dzīvo arī neliela jūdaistu kopiena. Dagestāna ir viena no Krievijas administratīvajām teritorijām ar augstāko bezdarba un, attiecīgi, zemāko dzīves līmeni, tātad viens no reģioniem, kur Krievijas militārā mašīna iegūst lielgabalu gaļu, bet arī teritorija, kur līdz šim notikuši aktīvākie pretkara protesti. Savukārt pēc Izraēlas un “Hamas” kara sākuma pagājušā gada oktobrī spēkā pieņēmās ebrejiem naidīgi noskaņojumi, kas izlauzās uz āru nemieros, kad pūlis meklēja it kā no Izraēlas ieradušos ebrejus nolūkā ar viņiem izrēķināties. 23. jūnija vakars nesa Dagestānai jaunus satricinājumus. Šajā vakarā bruņoti ļaudis uzbruka divām pareizticīgo baznīcām un divām sinagogām, tās aizdedzinot, kā arī policijas posteņiem republikas galvaspilsētā Mahačkalā un otrā lielākajā pilsētā Derbentā. Uzbrucēji nogalināja divdesmit cilvēkus, no kuriem piecpadsmit bija policisti, viens – pareizticīgo mācītājs. Pēc tam sadursmēs ar drošības spēkiem nogalināti pieci vai seši teroristi; kopējais viņu skaits nav zināms. Jau visai drīz noskaidrojās, ka starp uzbrucējiem ir kāda rajona galvas Mahomeda Omarova divi dēli un vēl viens radinieks. Nu jau amatu pametušais un arestētais Omarovs izmeklētājiem jau esot atzinis, ka visi trīs esot pieslējušies islāma vahābisma novirzienam, kam raksturīga visai kareivīga doktrīna. Izteikti minējumi, ka uzbrukumu varētu būt organizējusi džihādistu grupējuma „Islāma valsts” nodaļa „Kaukāza province”, kas darbojas Krievijas dienvidu rajonos. Kā zināms, 22. martā Maskavas apgabalā notika teroristisks uzbrukums koncertzālei, kurā tika nogalināti ne mazāk kā 145 cilvēki. Par šo terora aktu atbildību uzņēmās „Islāma valsts” Afganistānas atzars „Horasānas province”.
Sagatavoja Eduards Liniņš.
Eiropas Parlamenta granta projekta „Jaunā Eiropas nākotne” programma.*
* Šī publikācija atspoguļo tikai materiāla veidošanā iesaistīto pušu viedokli. Eiropas Parlaments nav atbildīgs par tajā ietvertās informācijas jebkādu izmantošanu.
Ieteikt
Latvijas Radio aicina izteikt savu viedokli par raidījumā dzirdēto un atbalsta diskusijas klausītāju starpā, tomēr patur tiesības dzēst komentārus, kas pārkāpj cieņpilnas attieksmes un ētiskas rīcības robežas.
Komentāri (18)
Trump: 20 gadus es dzirdu, ja Ukraina iestāsies NATO, tā būs Krievijai reāla problēma. Es to dzirdēju jau sen un domāju, ka karš sākās tieši šī iemesla dēļ. Es domāju, ka šis karš nebūtu sācies. Baidens ir sarunājis tik daudz nepareizu lietu. Un viena no tām ir tas, ka Ukraina iestāsies NATO. Kad es izdzirdēju Baidens to sakām, es sapratu: “Šis puisis gatavojas uzsākt karu.” Visu četru gadu laikā nebija pat runas, ka Krievija iebruktu Ukrainā. Tas nekad nenotiktu. Krievija iebruka Ukrainā tiklīdz es aizgāju un Baidena demokrāti sāka kārtoties kaujas ierindā. Es vienmēr uzskatīju, ka Putins ir labs sarunu vedējs. Es domāju, ka Putins to dara, lai mudinātu uz sarunām. Tad viņi uzbruka. Radās jautājums. Kāpēc tā? Ja jūs paklausītos Baidena retoriku, tad jūs redzētu, ka vajadzēja runāt tieši pretējo tam ko viņš runāja. Viņš turpina tā runāt un runā tādas bezprātīgas lietas. Tādas kā kūdīšanu uz karu.
ALL IN: -Es jums pilnībā piekrītu, jo mēnesi pirms iebrukuma Blinkins teica Lavrovam, ka Ukrainu ne tikai pieņems NATO, bet Ukrainā izvietos ASV raķetes, kas pēc viņu domām bija pilnīgi pieņemami priekš ASV. Tātad nav brīnums, ka krieviem norāva jumtiņu.
Trump: Tas ir jūs runājat par provokāciju. Iedomājaties, ka jūs pārvaldāt Krieviju. Jūs arī nebūtu sajūsmā par to. Par to agrāk pat nestostījās. Tas bija Tabu. Krievi negrib, ka šī teritorija būtu NATO. Viņi negrib, ka Ukrainā atrodas NATO karavīri. Un tas sen bija saprotams. Vēl sen pirms Putina. Visi saprata, ka tā runāt ir aizliegts. Tagad viņi skaļi runā par to. Tas ir ļoti provokatīvi. Pašlaik tas ir daudz provokatīvāk. Pašlaik es pastāvīgi dzirdu kā demokrāti runā par Ukrainas pieņemšanu NATO. Bet tagad vēl arī tas, ka Francija grib uzsākt karu Ukrainā. Es viņiem vēlu veiksmi! Veiksmi! [pederasti grib sagrābt varu pasaulē. Viņiem zaudēt nav ko. Tie bērni kas sadegs nav viņējie]
-Rietumi nebūt neuzskata sevi par pusi, kura zaudē. Tas jāsaprot, lai nerastos kaut kāds pašapmānas. Pēc viņu viedokļa viņi uzvar un viņi var uzvarēt. Viņi uzskata, ka viņi iet uz uzvaru. Viņiem tā ir ilglaicīga spēle un viņi tā pret to arī izturas. Viņi karu Ukrainā var uzturēt ļoti ilgi. Cik viņiem tas būs vajadzīgs. Tas taču ir izdevīgi. Tavs pretinieks karā, noasiņo. Ko vajag darīt? Vajag to visu uzkurinātāt un atbalstīt. Nospiest ar sankcijām. Plus viņi vēl nopelna ar ieroču piegādēm un ražošanu, kad 90% dolāru atgriežas Amerikā. Militāri rūpnieciskais komplekss ir uz pacēluma viļņa. Kara kurtuvē kā žagariņi sadegs visi ukraiņi. Un lai! Viņi visi ir slāvi. Pēc tam nāks kārta NATO Austrumeiropas valstīm (arī Latvijai. Kā gāja mirt par Hitleru.). Tad Rietumeiropas cilvēki. Lai! Tāpat Eiropā jau ir apstādināta ražošana. Kaut kas jau vēl kūņājas. Un šīs Amerikāņu vasaļvalsts Eiropas nevajadzīgie cilvēki varēs iet karot Ukrainā. Tā ka šim karam ir ļoti tālas perspektīves.
---Tādas atompogas nemaz nav, bet ir sarežģīts kodolieroču iedarbināšanas process ar atslēgām un garām skaitļu virknēm.
---Uz šodienu krieviem Ukrainā ir 539 tūkstoši dzīvā spēka zaudējumi. Kurš tad īsti tajā kurtuvē sadeg. Ukraiņu zaudējumi jādala ar pieci pret krievu zaudējumiem.
Pievienot komentāru
Pievienot atbildi
Lai komentētu, ienāc arī ar savu draugiem.lv, Facebook vai X profilu!
Draugiem.lv Facebook X