Gājis bojā Irānas prezidents Ibrahims Raisi. Sašauts Slovākijas premjerministrs Roberts Fico. Putins viesojas Ķīnā.
Aktualitātes analizē Latvijas Radio ziņu dienesta vadītājs, Latvijas ārpolitikas institūta pētnieks Uģis Lībietis. Sazināmies ar Latvijas Ārpolitikas institūta pētnieku, Delavēras universitātes doktorantu Tomu Rātfelderu un Rīgas Stradiņa universitātes Politikas zinātnes doktorantūras vadītāju, Ķīnas Studiju centra direktori, Latvijas ārpolitikas institūta Āzijas programmas direktori Unu Aleksandru Bērziņu-Čerenkovu.
Asiņainā prezidenta pēkšņais gals
Vakar, 21. maijā, Irānā tika izsludinātas piecu dienu valsts sēras, pieminot svētdien aviokatastrofā bojāgājušos – valsts prezidentu Ibrahimu Raisi, ārlietu ministru Hoseinu Amiru Abdollahjanu, vēl pāris valdības ierēdņus un avarējušā helikoptera apkalpes locekļus. Prezidenta helikopters avarēja, Raisi esot atceļā no tikšanās ar Azerbaidžānas līderi Ilhamu Alijevu abu valstu pierobežā. Vienas dienas sēras izsludinājušas arī Irānas kaimiņvalstis Pakistāna un Turcija, oficiālu līdzjūtību, cita starpā, izteikusi arī Eiropas Savienība, un tikai Savienotās Valstis nav ievērojušas principu „labu vai neko”. Baltā nama nacionālās drošības pārstāvis Džons Kirbijs raksturojis nelaiķi Raisi kā cilvēku, kam „rokas mirkst asinīs” – starptautiskā terorisma atbalstītāju un represīvu protestu apspiedēju paša valstī. Raksturojums visnotaļ atbilst patiesībai. Lielu daļu savas karjeras bojāgājušais pavadījis islāma režīma tieslietu sistēmā, tai skaitā piedalījies 1988. gada notikumos, kad Irānas cietumos bez tiesas sprieduma tika nogalināti tūkstoši režīma pretinieku. Viņa ievēlēšanu par prezidentu 2021. gadā pamatoti uzlūkoja kā konservatīvo varas tvēriena stiprināšanu laikā, kad valstī pieaug prasības pēc liberālākas kārtības un laiku pa laikam uzliesmo nemieri.
Komentētāji visai vienprātīgi atzīst, ka tuvākā perspektīvā šai ziņā neko nemainīs arī prezidenta pēkšņais gals un jūnija nogalē paredzētās vēlēšanas. Lielākā vara Irānā pieder augstākajam vadītājam jeb rahbaram Alī Hāmenejī, kura ietekmē ir arī īpašā atlases padome, kas pirms katrām vēlēšanām no vairākiem simtiem kandidātu atlasa vien dažus. Pēdējās reizēs cauri šim sietam nav ticis neviens salīdzinoši mērens amata kandidāts, un, spriežot pēc vēlētāju aktivitātes, daudzi irāņi atmetuši cerības vēlēšanu ceļā panākt kādas izmaiņas.
Taču prezidenta Raisi bojāeja aktualizējusi jautājumu par augstākā varas posteņa tālāko likteni. Rahbaram Hāmenejī drīz apritēs 85, un kā viņa potenciālais sekotājs varas virsotnē līdz šim tika minēts tieši Raisi. Ja notiktu tā, ka dižais ajatolla Hāmenejī dotos mūžībā, bet stabils funkciju pārņēmējs tobrīd vēl nebūtu atrasts, tas potenciāli varētu destabilizēt fundamentālistisko režīmu.
Dzejnieks „raksta” ar lodēm
Pirms nedēļas atentātā tika smagi ievainots Slovākijas premjerministrs Roberts Fico. Uzbrukums notika Handlovas pilsētā valsts vidienē, kur valdības vadītājs un vairāki ministri bija ieradušies uz publisku diskusiju. Pēc pasākuma, kad Fico piegāja pie ārpusē sanākušajiem ļaudīm, uz viņu no minimāla attāluma vairākkārt izšāva 71 gadu vecais Jurājs Cintula, kurš turpat uz vietas tika aizturēts. Premjerministrs smagi ievainots galvā, krūtīs un vēderā, sākotnēji viņa dzīvība bija nopietnās briesmās, tagad, pēc atkārtotas operēšanas, stāvoklis tiek raksturots kā smags, taču stabils.
Par šāvēju zināms, ka viņš ir pensionēts apsardzes darbinieks, kuram ierocis piederējis legāli, un arī vairāku dzejoļu krājumu autors un Slovākijas Rakstnieku savienības biedrs. Pagātnē viņam bijuši sakari ar militarizēto grupu „Slovāku iesaucamie”, kura, savukārt, bijusi saistīta ar Kremļa režīmu aktīvi atbalstošo Krievijas motociklistu klubu „Nakts vilki”. Cintula, cik zināms, bijis krasi negatīvi noskaņots pret migrantu ieplūšanu Eiropas Savienībā, viņa tekstos atrodami nicinoši motīvi Slovākijas romu minoritātes sakarā. Taču, no otras puses, viņš paudis nepatiku pret korupciju un oligarhisku varas sagrābšanu, kas lielā mērā asociējas ar Roberta Fico valdīšanu.
Cik var noprast, Cintulas sašutumu izraisījuši premjerministra plāni likvidēt Slovākijas pretkorupcijas prokuratūru un slēgt sabiedriskos medijus, arī viņa īstenotā palīdzības pārtraukšana Ukrainai. Roberta Fico partijas „Virziens – sociāldemokrātija” pārstāvji par galvenajiem uzbrukuma vaininiekiem pasludinājuši liberālos medijus, kuri esot kurinājuši naidu pret valdošo spēku un tā premjeru.
Maskavas un Pekinas „bezgalīgā draudzība”
Agresorvalsts vadoni Putinu Pekinā pagājušonedēļ sagaidīja ar visu iespējamo pompu un spožumu, demonstrējot, ka šai pasaules daļā kara noziegumos apsūdzētais joprojām tiek uzskatīts par cienījamu valsts galvu un partneri. Neiztrūka nedz militārās parādes, nedz lielgabalu zalvju, nedz sarkanā tepiķa, pa kuru Maskavas viesim pretim laipni iznāca namatēvs – Ķīnas totalitārais vadonis ar prezidenta titulu Sji Dziņpins. Tika pasludināta jauna abu valstu partnerības ēra, piesaucot sadarbību daudzās jomās, starp kurām ir dažādas digitālās, informācijas un telekomunikāciju tehnoloģijas, kosmosa apguve, kā arī „savstarpēja militāra paļāvība un koordinācija”.
Viss liecina par to, ka Ķīnas industrija arī turpmāk kalpos Krievijai par atbalstu tās militāro spēju stiprināšanā, piegādājot t.s. divējādās izmantojamības, respektīvi, arī militāriem mērķiem lietojamus ražojumus. Ne velti Krievijas delegācijā bija gan nesen atstādinātais aizsardzības ministrs Sergejs Šoigu, gan viņa amata pārņēmējs Andrejs Belousovs, gan Krievijas kosmosa aģentūras „Roskosmos” vadītājs Jurijs Borisovs. Kā lēš, Ķīna šobrīd nodrošina Krievijai lauvas tiesu no ieroču ražošanai vitāli nepieciešamā importa: 70% no ievestajām ražošanas iekārtām un 90% no mikroelektronikas izstrādājumiem, un Rietumu ieviestās sankcijas tur maz ko līdz.
Unisonā kopējos paziņojumos vizītes laikā skanēja arī Maskavas un Pekinas paļas Vašingtonai, kura turpinot aukstā kara pieeju, izturoties agresīvi visā pasaulē un grasoties militarizēt kosmosa telpu. Krievijas agresijas karam, šajā kompānijā konsekventi dēvētam par „Ukrainas krīzi”, vizītes publiskajā izpausmēs bija veltīta samērā pieticīga vieta. Tika pausts, ka pareizā pieeja esot „politisks risinājums”, ar ko acīmredzot jāsaprot Rietumu palīdzības pārtraukšana Ukrainai, spiežot Kijivu sēsties pie sarunu galda. Kara kontekstā izskanēja arī nosodījums valstīm, kuras piesavinoties citu valstu īpašumu, kas ir nepārprotama norāde uz Rietumvalstu plāniem konfiscēt Krievijas kapitālus vai vismaz peļņu no šiem kapitāliem par labu Ukrainai. Tiesa, kā atzīmē daudzi novērotāji, vienu kārotu guvumu Putins no Pekinas tomēr nepārveda. Runa ir par gāzesvadu „Sibīrijas spēks”, kura izbūvē Ķīna joprojām nav gatava ieguldīt savu līdzfinansējumu.
Sagatavoja Eduards Liniņš.
Eiropas Parlamenta granta projekta „Jaunā Eiropas nākotne” programma.*
* Šī publikācija atspoguļo tikai materiāla veidošanā iesaistīto pušu viedokli. Eiropas Parlaments nav atbildīgs par tajā ietvertās informācijas jebkādu izmantošanu.
Ieteikt
Latvijas Radio aicina izteikt savu viedokli par raidījumā dzirdēto un atbalsta diskusijas klausītāju starpā, tomēr patur tiesības dzēst komentārus, kas pārkāpj cieņpilnas attieksmes un ētiskas rīcības robežas.
Komentāri (30)
-Jūsu reakcija uz Irānas prezidenta nāvi?
+Visu kurus es pazīstu sēro. Viņš bija ļoti populāra figūra. Viņš bija pieticīgs cilvēks. Viņš ļoti daudz darīja trūcīgo labā. Strādnieku šķiras labā. Viņš ceļoja no pilsētas uz pilsētu, no ciema uz ciemu. Viņš pastāvīgi apmeklēja dažādas provinces. Tieši tāpēc viņš bija tik populārs starp irāņiem. Īpaši pie beztiesīgajiem un vidējā slāņa. Tas ko jūs runājat maigi izsakoties nav taisnība. Es teiktu, ka miesnieki atrodas Londonā, Vašingtonā. Cilvēki kas sagrāva Irāku, Afganistānu, Jemenu apkunojošā genocīda laikā. Netīrie kari Sīrijā. Lībijas iznīcināšana. Sankcijas pret Venecuēlu un Kubu. Es domāju ka patiesie monstri atrodas daudz tuvāk mājām.
*Minūtes klusums ANO. Visi piecēlās. ASV delegācija nezin ko darīt, bet pieceļas. Senāta debašu laikā tiek uzdoti jautānjumu Blinkinam: - ĀM izlaidusi līdzjūtības paziņojumu sakarā ar Raisi nāvi. Sekretāra kungs! Vaitad pasaule tagad nav kļuvusi labāka kad Raisi miris?
+Ņemot vērā šausmīgos nodarījumus kuros viņš bija iesaistīts, būdams tiesnesis, tad prezidents un tas, ka viņš vairs nevar piedalīties, tad jā. Irānas tautai noteikti kļuva labāk.
-Bet ziņojumā jūs parto neko neteicāt.
+Liekas, ka mēs teicām.
-Šodien ANO nolaida karogu kā sēru zīmi. Vai jums neliekas, ka tas ir apkaunojus ANO sērot par Teherānas miesnieku? [Lietuvas tīģeris paziņoja, ka viņi nesēros, bet skries zirgam pa priekšu.]
+Mēs, protams, nesērojam sakarā ar viņa bojā eju.
-Vai karoga nolaišana ir apkaunojums?
+Mēs neko tādu neizdarītu. Gribu piezīmēt, ka tas liecijna par ASV līderības trūkumu.
PS Miesnieks? To saka cilvēks, kurš cilvēku asinīs ir līdz ausīm! Amerikāņi vienmēr uzskatījuši, ka tieši viņiem ir tiesības runāt par morāli. Atceramies kaut vai Madlēnas Olbraitas attaisnošanu 500 000 Irānas bērnu nāvi mērķa labad.
-Viņiem vēl paveras mutes runāt par jūdu kristiešu vērtībām?! Romas pāvests pieņem Baidenu it kā viņš būtu katolis. Baidens sen vairs neatceras pie kādas ticības un kādas nācijas viņš pieder.
-Maikl! Tev mauriņā tieši pretī Baltajam namam divi briesmīgi un bārdaini veču sūcas un nekas. Viens ir Ņudžersijas gubernators Kriss Kristi. Otrs Baltā nama sakaru ex direktors Entonijs Skaramuči. Apkampjas, bučojas un uzvedas kā brīvajā pasaulē. Tev admirālis ir transgenders brunčos. Pēc jūdu kristiešu vērtībām Vīrietis kurš meņģēsies ar vīrieti tiks nodots nāvej un asinis būs uz viņiem. Tā saka jūdu kristiešu Bībele. Un viņi nekad neiegūs debesu valstību. Bet visi tavi priekšnieki ir teikuši, ka viņi ir gatavi atdot dzīvības par LGTQ+. Ja ASV vadītos pēc jūdu kristiešu vērtībām tad uz ASV jau sen kristu degoši piķa gabali un ASV jau sen tiktu iznīcināta kā Sodoma un Gomora.
-Eirovīzija. Žēl, ka mēs tur piedalījāmies. Eirovīzija vairs nav vienkārši izvirtība uz ekrāna. Tā jau kaut kāda rituāla uzvedība, kuras pamatā ir izvirtība. Tā nav tikai izdzimteņu šovs, kuri tur bija sanākuši tāpēc, ka pasaule ir kļuvusi toleranta. Nē! Tā ir vēlēšanās kroplību un izvirtību pacelt uz pjedestāla. Un pārvērst to par jauno reliģiju.
---Kas attiecas uz Eirovīziju, tad mūzikas bisness tagad noslauc visas spilgtās melodijas jau savlaicīgi. Tāpēc atliek vien māžoties uz skatuves. Bet brīvajā pasaulē tas nav noziegums. Dīvaiņus nesēdina konclāģeros un nedzen karot ar aizsprosta vienību palīdzību. Vairāk izmanto augstās tehnoloģijas.
-Ir tāda Izraēlas politiskā vēsturnieka grāmata “Celies un nokauj pirmais.” Par politisko slepkavību vēsturi. Neskatoties uz protestiem un aizliegumiem viņš apraksta kāpēc politiskās slepkavības Izraēlai ir pieņemama forma cīņā par izdzīvošanu. Amerika veica kolosālu daudzumu politisko slepkavību. Taču viņi nekad nav atzinuši, ka to izdarīja viņi. Arī Izraēla nekad nav atzinusies politiskajās slepkavībās.
---Jurājs Cintula ir iegājis Slovākijas vēsturē. Iespējams, ka tieši to viņš arī gribēja. 71 gada vecumā viņš savu kā literāts ir sasniedzis.
---Ķīnas vizītē uzmanību pievērš īpašā zelta piespraude uz Putina žaketes atloka. To redzot nāk prātā vārdi ,,jarlik'', kā arī ,,paicza.'' Es gan neesmu pārliecnāts, ka ,,paiczas'', ko izsniedza lielais hans, sprauda pie apģērba.
Pievienot komentāru
Pievienot atbildi
Lai komentētu, ienāc arī ar savu draugiem.lv, Facebook vai X profilu!
Draugiem.lv Facebook X