Galēji labējie triumfē Austrijā parlamenta vēlēšanās. Pilsoņu karš Sudānā. Priekšvēlēšanu laiks ASV. Aktualitātes komentē žurnāla "IR" žurnālists Pauls Raudseps un atvaļināts vēstnieks, vieslektors Latvijas Universitātē un Rīgas Juridiskajā augstskolā Gints Jegermanis.
Sudāna – piemirstā asinspirts
Pilsoņu karš Sudānā ilgst kopš pagājušā gada aprīļa, un, Gazas un Ukrainas karu aizēnots, palicis pasaules uzmanības perifērijā. Tajā pat laikā šis konflikts jau prasījis ne mazāk kā 20 000 dzīvību (lai gan tiek minēti arī krietni lielāki skaitļi), padarījis par bēgļiem apmēram desmit miljonus cilvēku, no kuriem divi miljoni pametuši valsti. Tiek lēsts, ka šobrīd karadarbība un ar to saistītā vardarbība, pārtikas un medicīniskās palīdzības trūkums tiešā veidā apdraud vairāk nekā miljona civiliedzīvotāju dzīvības. Konflikta pamatā ir cīņa par varu starp militāro huntu ar ģenerāli Abdelu Fatāhu al-Burhānu priekšgalā un tā sauktajiem Ātrā atbalsta spēkiem, kas ir savulaik no valdībai lojālām paramilitāristu grupām saformēta struktūra, faktiski – paralēla armija. Ātrā atbalsta spēku varas bāze ir Sudānas dienvidrietumi – Dārfūras provinces dienviddaļa, kur šīs vienības sākotnēji radās no turienes arābu iedzīvotājiem un darbojās kā valdības spēku sabiedrotās, apspiežot neārābu iedzīvotāju pretošanās kustību. Līdzšinējās kaujas pierādījušas, ka agrākie paramilitāristi lielākoties pārspēj regulāro armiju motivētībā un kaujas spējās, ko valdības spēki pamatā cenšas kompensēt ar pārsvaru aviācijas un artilērijas ziņā.
Jau kopš kara sākuma Ātrā atbalsta spēku rokās ir lielākā daļa galvaspilsētas Hartūmas aglomerācijas, kas atrodas valsts centrā, Zilās Nīlas un Baltās Nīlas satekā. Tāpat tiem izdevies arī sagrābt Zilās Nīlas lejteci uz dienvidiem no galvaspilsētās, tā sašķeļot divās daļās armijas kontrolēto teritoriju valsts dienvidos. Pēdējās nedēļās valdības spēki mēģina paplašināt savu teritoriju galvaspilsētā, laužoties pāri Nīlas tiltiem, tomēr pagaidām nav ziņu par kādiem nozīmīgiem panākumiem. Otrs šī pilsoņkara degpunkts šobrīd ir Fašīras pilsēta – pēdējais valdības armijas atbalsta punkts Dārfūras reģionā, kuru cenšas ieņemt Ātrā atbalsta spēki.
Pilsētā, kur pirms kara dzīvoja apmēram pusmiljons, saplūdis vēl vairāk nekā miljons bēgļu no apkārtējiem apgabaliem. Pilsētā katastrofāli trūkst pārtikas, pie tam ir pamatotas bažas, ka, ieņēmuši Fašīru, valdības pretinieki izvērsīs pret šiem nearābu iedzīvotājiem genocīdu. Viss liecina, ka pašreiz valdošās huntas un tās pretinieku spēki ir apmēram līdzsvarā, un, cerot uz uzvaru, abas puses nav motivētas uzklausīt starptautiskās sabiedrības aicinājumus pārtraukt konfliktu.
Vai būs uzvara „par purna tiesu”?
Šobrīd, kad mazāk nekā mēnesis atlicis līdz Savienoto Valstu prezidenta vēlēšanām, novērotāji spriež, ka tās var sagādāt spraigu cīņu līdz pašām beigām un uzvaru, tā sacīt, „par purna tiesu”. Ne eksprezidentam Trampam, ne viceprezidentei Harisai joprojām nav pamanāma pārsvara kā kopsummā, tā svārstīgajās pavalstīs. Prognožu kausos tiek svērti dažādi faktori, pie kam lielākoties tādi, kas varētu vienam no kandidātiem laupīt kādus vēlētāju atbalsta procentus – antireitingu sacīkste, tā sacīt! Kā riska faktors demokrātiem tiek piesaukta viesuļvētras Helēna plosīšanās Savienoto Valstu dienvidaustrumos, kas, pēc pašreizējiem datiem, prasījusi vairāk nekā divsimt dzīvību. Tā skārusi arī divas svārstīgās pavalstis – Džordžiju un Ziemeļkarolīnu; un, kā zināms, ja nelaimē nonākušie nesaņem pietiekami ātru un pilnīgu palīdzību, tad vainīgi pie tā ir pie varas esošie.
Tramps jau paguvis izteikties, ka palīdzība katastrofā cietušajiem esot nepietiekama, jo valsts šķiežot naudu migrantu uzturēšanai, un droši vien lielum lielajam vairumam eksprezidenta mērķauditorijas lieki skaidrot, ka izdevumi vienai un otrai vajadzībai nāk no dažādām budžeta sadaļām, attiecīgi, tiešas saistības te nevar būt. Runājot par starptautisko politiku, fokusā ir Gazas karš, kas nupat jau šķiet pāraugam plašākā reģionālā konfliktā. Arī šai ziņā nozīmīgāki riski ir demokrātiem, jo viņu elektorātā pamatā ietilpst divas nozīmīgas grupas, kurām esošās administrācijas politika šķiet pārāk labvēlīga Izraēlai, proti – arābu izcelsmes amerikāņi un kreisi orientētā akadēmiskā vide. Tomēr ir arī labās ziņas Kamalas Harisas nometnei: darba tirgus uzrāda necerēti pozitīvas tendences, pēc pēdējiem datiem bezdarba līmenis tikai nedaudz pārsniedz četrus procentus, un ir izdevies novērst arī doku strādnieku streiku, kas draudēja apturēt preču plūsmu četrpadsmit Atlantijas okeāna un Meksikas līča ostās, izraisot patēriņa cenu kāpumu.
Tiesa, gaidot Izraēlas atbildi uz neseno Irānas raķešu triecienu, pie apvāršņa atkal parādījies degvielas cenu kāpuma bieds. Republikāņu kandidātam, savukārt, kā žvadzoša ķēde līdzi velkas viņa pirmā termiņa fināla izraisītā tiesvedība. Federālā tiesneša pirms nedēļas publiskots ziņojums atklāj jaunas detaļas par eksprezidenta lomu 2021. gada 6. janvāra notikumos, ar to argumentējot, ka viņam nav piešķirama prezidentālā imunitāte šai lietā.
Galēji labējie triumfē Austrijā
29. septembrī notikušās Austrijas parlamenta – Nacionālās Padomes – vēlēšanas apstiprināja tendenci, kas iezīmējās jau pirms pāris gadiem: radikāli labējās, nacionālkonservatīvās Brīvības partijas popularitātes kāpumu uz valdošās liberālkonservatīvās Tautas partijas reitingu krituma fona. Rezultātā līdzšinējā kanclera Karla Nehammera Tautas partija zaudējusi teju trešdaļu mandātu un palikusi otrajā vietā, savukārt Brīvības partija ieguvusi labāko rezultātu un savas frakcijas lielumu Nacionālajā Padomē bezmaz dubultojusi. Herberta Kikla vadītajiem nacionālistiem tagad būs 57 deputātu vietas no 183, Tautas partijai – 51. Sociāldemokrātiem, kuru rezultāts, salīdzinot ar iepriekšējām vēlēšanām, praktiski nav mainījies, būs 41 mandāts; savu sniegumu nedaudz uzlabojušajai liberālajai partijai NEOS – 18 mandāti, bet Nehammera valdības mazākajam partnerim – zaļajiem, kas arī piedzīvojuši pamatīgu kritumu, – 16 mandāti.
Var piebilst, ka šī nebūt nav pirmā reize, kad Brīvības partija izlaužas līdz Austrijas varas virsotnei. 1999. gadā, harizmātiskā līdera Jerga Heidera vadīta, partija ieguva labāko rezultātu vēlēšanās un izveidoja valdošo koalīciju ar Tautas partiju. Tas izraisīja bezprecendenta reakciju Eiropas Savienībā – sankcijas un daļēju diplomātisku boikotu no pārējo dalībvalstu puses.
Tiesa, sankcijas ātri izplēnēja, kad kļuva skaidrs, ka tās drīzāk veicinās eiroskeptiskus noskaņojumus Austrijā, savukārt politiski nepieredzējušajai Brīvības partijai varas nasta izrādījās par smagu, un partija sašķēlās, zaudējot ietekmi un pēc tam arī varas pozīcijas. Tomēr partija pamazām atkopās, kam visnotaļ līdzēja jauns tās politikas stūrakmens – antimigrācijas politika. 2017. gada vēlēšanās Brīvības partija tika pie apmēram 20% balsu un Tautas partija kopā ar to izveidoja valdību – Sebastiana Kurca kabinetu. Tas pastāvēja apmēram pusotru gadu, līdz tā dēvētajam Ivisas skandālam – atklātībā nonācis videoieraksts atklāja, ka Brīvības partijas līderis Haincs-Kristiāns Štrāhe ar savu partijas biedru apspriež sadarbību ar krievu biznesmeni Igoru Makarovu, kā arī Austrijas mediju vides „sakārtošanu” pēc Ungārijas līdera Orbana receptēm. Notikušā rezultāts bija 2019. gada ārkārtas vēlēšanas. Nav brīnums, ka pirms šīm vēlēšanām praktiski visas partijas deklarēja nevēlēšanos sadarboties ar Brīvības partiju.
Arī Austrijas prezidents Aleksandrs Van der Bellens izteicās, ka, par spīti nerakstītam likumam, varot arī neuzticēt kā pirmajam veidot valdību lielākās frakcijas līderim Kiklam. 7. un 8. oktobrī prezidents tikās ar partiju pārstāvjiem, notika arī sarunas starp Tautas partiju un sociāldemokrātiem, un, iespējams, jau šodien tiks nominēts pirmais kanclera kandidāts.
Sagatavoja Eduards Liniņš.
Eiropas Parlamenta granta projekta „Jaunā Eiropas nākotne” programma.*
* Šī publikācija atspoguļo tikai materiāla veidošanā iesaistīto pušu viedokli. Eiropas Parlaments nav atbildīgs par tajā ietvertās informācijas jebkādu izmantošanu.
Ieteikt
Latvijas Radio aicina izteikt savu viedokli par raidījumā dzirdēto un atbalsta diskusijas klausītāju starpā, tomēr patur tiesības dzēst komentārus, kas pārkāpj cieņpilnas attieksmes un ētiskas rīcības robežas.
Komentāri (54)
-Žirinovskis 2015. gadā: Zemes ass ir šeit. ASV atrodas šeit (zemāk). Pietiek pavirzīt zemes asi par grādu un ASV būs zem ūdens.
-Emanuel Tot Boloņa: “Šī kara iznākums izšķirs Eiropas likteni. Ja Krievija zaudēs Ukrainai, Eiropas pakļaušanās amerikāņiem turpināsies gadu simtiem. Ja ASV zaudēs, NATO sabruks. Eiropa paliks brīva. Rietumu rusofobiskā histērija, kura klaigā par Krievijas ekspansiju Eiropā vēsturniekiem liekas vienkārši smieklīga. Psiholoģiskais šoks, kas sagaida eiropiešus būs apziņa, ka NATO nedibināja tāpēc, lai mūs aizsargātu, bet lai kontrolētu. Un interesanti, kā iedvesa domu, korumpējot šo Eiropas eliti, ka tā nav verdzība, bet brīvība. Eiropas Savienības administrācija ir okupācijas administrācija. Jebkurš militārais bloks kuru radīja ASV tā ir kontroles sistēma.”
O:Kad pilsētas aizstāvēšana sasniedz savu kolapsu, arī cilvēku bojā eja sasniedz kolapsu. Karavīri vairs nespēj aizsargāt savas pozīcijas. Pretnieks atrodas izdevīgākos apstākļos. Tad zaudējumi sāk strauji pieaugt. Lūk, kāpēc pilsētas ir jāatstāj nenogaidot līdz pēdējam brīdim. Ja vairs pretiniekam nevar nodarīt lielākus zaudējumus, tad jāatkāpjas uz jaunām pozīcijām, nevis cīnīties līdz galam. Jaunā vietā atkal izpildās aizsardzības notiekumi. Mēs iznīcinām vairāk pretinieku nekā viņi mūs. Tas ir tas ko UAS vajadzēja izdaīt. Tad pretiniekam mēs nodarītu paaugstinātus zaudējumus. Bet tam ir vajadzīgs politisks lēmums un to komandieru drosme un izlēmība, kas vada konkrētās aizsardzības. Bet mūsu ģenerāļi baidas pateikt vārdu politiķiem. Un tā ir traģēdija. Savi uzskati ir jāaizstāv. Rokosovskis savus uzskatus aizstāvēja Staļina priekšā, kaut gan bija salauztas septiņas ribas un piecas reizes bija izvests uz nošaušanu. Viņš turpināja aizstāvēt savas idejas. Pulkvedim jābūt savam mugurkaulam. Neliekties apstākļu priekšā un otra pulkveža priekšā. Vēl jābūt arī pilsoniskai drosmei: “Zēni, jums nav taisnība!” Un pilsoniskā drosme ir daudz svarīgāka, daudz svarīgāka nekā militāra drosme. Militārā sistēmā strādā kara mašīna. Tu esi liekls ģenerālis, tu sēdi ierakumos un virzi rādītājus. Tur vienkāršāk būt drosmīgam. Bet cīnīties ar vadību kura tevi var tūliņ noņemt. Nē! Nenošautu kā pe Staļina, bet tikai noņemtu. Tur vajag prast pastāvēt. Un ne visi to prot un var.
-Kādi bija zaudējumi Bahmutā?
O: Ļoti milzīgi. To nosaka mūsu propaganda, krievu propaganda un rietumu propaganda. Baidens, uz dažām minūtēm nācis pie samaņas, paziņoja, ka Ukraina noteikti uzvarēs. Mums ir patriotisma sprādziens, kas nosaka: “Mēs noteikti uzvarēsim.”
-Mēs nezinām zaudējumus. Pēc jūsu aprakstīta mēs redzam tikai tendenci. Mēs zaudējam pilsētas. Princips tāds pat.
Orestovičs: Viens un tas pats garlaicīgs scernārijs. Un mēs, zinot kā būs, neko nevaram tam nolikt pretī. Tas daudz par mums saka. Vai drīkst pāriet uz māts valodu. Labi es teikšu pieklājīgi. Mēs esam idioti. Ja mēs jau vienpadsmito (11) reize zaudējam pēc vienas un tās pašas shēmas pilsētas, tad esam idioti. Izskaidrojums nav ne pretinieka pārākums, ne tālšāvēj ieroču trūkums. Vienkārši idioti. Mums ir radīta leģenda par gaismas karavīriem, par pareizo tautu, gaismas nesējiem, kuri stājas pretī melnajiem orkiem no austrumiem. Ja mēs esam gaiši un gudri, tad kāpēc mēs esam tādi idioti, prasās. Ja jūsu kaimiņš tiktu apkrāpts pēc vienas un tās pašas shēmas 11 reizes, ko jūs viņam teiktu?
-Nu to pašu arī teiktu.
O: Vajadzētu paskatīties spogulī un atkārtot 11 reizes.
-Kāds bija uzvārds Marijai un Pjeram, kad viņa saņēma Nobela prēmiju radiācijas pētniecības laukā?
David Lammy: Antuanets!
-Nē Kirī. Kurā valstī Rožu revolūcija noveda pie Eduarda Ševardnadzes atkāpšanās?
D.L.: Dienvidslāvijā.
-Nē, Gruzijā.
apkart maskavai ir sakusas augt masveida ziemelkorenas kimi ir senes....
Pievienot komentāru
Pievienot atbildi
Lai komentētu, ienāc arī ar savu draugiem.lv, Facebook vai X profilu!
Draugiem.lv Facebook X