Aizvadītajās dienās ir risinājušies tiešām spriedze pilni notikumi. Gruzijā kā palaidējmehānisms nemieriem nostrādāja premjerministra 28. novembrī teiktais, ka valsts uz četriem gadiem aptur iestāšanās procesu Eiropas Savienībā. Sākumā galvaspilsētā Tbilisī, pēc tam arī citās pilsētās cilvēki izgāja ielās, paužot savu neapmierinātību. Kopš tās dienas situācija kļūst arvien saspringtāka.
Negaidīti strauji notikumi risinājušies savulaik pilsoņu kara plosītajā Sīrijā, izmantojot arī Krievijas vājumu, opozicionārie grupējumi nedēļas nogalē uzsāka ofensīvu, piespiežot Sīrijas armiju strauji atkāpties, un ļoti ātri nemiernieki pārņēma kontrolē gan pār valsts otro lielāko pilsētu Alepo, gan visu Idlibas provinci, dodoties Damaskas virzienā.
Nedaudz arī analizējām notikušo Dienvidkorejā, kur 3. decembrī valsts prezidents izsludināja ārkārtas stāvokli uz pāris stundām.
Aktualitātes analizē Austrumeiropas politikas pētījumu centra pētnieks Mārcis Balodis un Latvijas Transatlantiskās organizācijas ģenerālsekretāre Sigita Struberga.
Gruzija krustcelēs
28. novembrī jaunizceptā Gruzijas valdība meta kārtējo, bet nepārprotami simbolisku izaicinājumu valsts proeiropeiskajai opozīcijai, paziņojot, ka Gruzija vienpusēji pārtrauc iestāšanās sarunas ar Eiropas Savienību līdz 2028. gadam un atsakās no jebkāda savienības finansiālā atbalsta. Tā Gruzijas vara reaģēja uz Eiroparlamenta rezolūciju, kas pieprasīja sarīkot Gruzijā atkārtotas parlamenta vēlēšanas un aicināja Eiropas Komisiju pakļaut sankcijām Gruzijas valdības vadītājus.
Iestāšanās sarunas un finansējums, kā izteicās premjerministrs Iraklijs Kobahidze, tiekot lietots kā šantāžas ierocis.
Kā zināms, pēdējā laikā par Gruzijā valdošā politiskā spēka „Gruzijas sapnis” retorikas vadmotīvu kļuvusi „eirointegrācija pēc Gruzijas noteikumiem”, proti, tāda, kas respektētu gruzīnu tautas „tradicionālās vērtības”. Jau pāris stundas vēlāk Tbilisi oficiālo varu paslavēja Krievijas vadonis Putins, sakot, ka apbrīno šīs valdības „drosmi un raksturu”.
Gluži citās domās ir desmiti tūkstošu protestētāju, kuri kopš pagājušās ceturtdienas pilda Tbilisi ielas, cenšoties bloķēt parlamenta ēku un pieprasot atkārtotas vēlēšanas stingrā starptautisku novērotāju kontrolē. Valdība sūtījusi pret protestētājiem plašus policijas spēkus, tai skaitā speciālo uzdevumu vienības, laižot darbā stekus, asaru gāzi un ūdensmetējus. Protestētāji no savas puses apmētājuši policiju ar pirotehnikas petardēm un dažādiem priekšmetiem; daži avoti ziņo arī par Molotova kokteiļiem.
Kā norāda žurnālisti un cilvēktiesību aizstāvības organizācijas, policijas rīcība, salīdzinot ar agrāko, izceļas ar īpašu brutalitāti. Presē parādījies ne viens vien sižets par piekautiem abu dzimumu protestētājiem, pie kam fizisko izrēķināšanos pavadot vulgāras un aizskarošas varas kalpu lamas. Par protestu centrālo figūru un balsi turpina būt valsts prezidente Salome Zurabišvili, kura pasludinājusi par prettiesiskām un neatzīstamām 26. oktobrī notikušās parlamenta vēlēšanas.
Tā ir tikai pēdējā epizode vairākus gadus ilgstošajā valsts galvas konfliktā ar partijas „Gruzijas sapnis” kontrolēto parlamentu un valdību, kas iezīmējās līdz ar oficiālās Tbilisi pakāpenisku arvien noteiktāku tuvināšanos Kremlim. Šogad prezidentes pilnvaru termiņš beidzas, un parlaments jau ir izsludinājis jaunas vēlēšanas 14. decembrī. Saskaņā ar „Gruzijas sapņa” īstenoto konstitūcijas reformu, prezidentu tagad ievēlēs nevis tauta, bet gan elektoru kolēģija, kurā ietilpst visi 150 parlamenta deputāti, Adžārijas un Abhāzijas autonomiju augstāko padomju deputāti, kopskaitā 41, un 109 vietvaru pārstāvji; pavisam 300 elektoru.
Sīrija atkal uzliesmo
Nu jau nedēļu pilsoņkarš Sīrijā atkal ir pasaules mediju pirmajās slejās. 2020. gadā ar Krievijas, Turcijas, Irānas un Savienoto Valstu līdzdalību tika panākta virkne vienošanos par uguns pārtraukšanu starp Bašara Asada režīmu un opozīcijas spēkiem, taču neviena no pusēm acīmredzami neuzskatīja šo situāciju par paliekamu. Kad Damaskas valdības galvenās atbalstītājas – Krievija un Irāna – vairs nespēja veltīt pietiekami daudz savas militārās kapacitātes Sīrijai, opozīcijas uzbrukumi valdības pozīcijām kļuva vien laika jautājums.
Laiks pienāca 27. novembrī, kad grupējums „Haijat Tahrir aš-Šam” līdz ar vairākām mazākām sabiedroto grupām devās uzbrukumā Sīrijas otrai lielākajai pilsētai Alepo valsts ziemeļrietumos. Valdības spēki izrādījās acīmredzami nesagatavoti atvairīt šo ofensīvu, un 30. novembra vakarā Alepo bija opozīcijas spēku rokās. Asada režīms un tā sabiedrotā Krievija atbildēja ierastajā manierē, vēršot pret opozīcijas ieņemtajām teritorijām aviācijas un artilērijas triecienus, taču tas nelīdzēja apturēt uzbrucēju sauszemes spēku virzīšanos.
Līdz 1. decembrim valdības spēki bija atspiesti līdz Hamai, piektajai lielākajai Sīrijas pilsētai apmēram 135 kilometrus uz dienvidiem no Alepo, sākās kauja par pilsētu, un pēc dažu avotu ziņām šobrīd sadursmes notiek jau pašā pilsētā. Tāpat opozīcijas spēki virzās uz priekšu arī dienvidaustrumu un dienvidrietumu virzienā no Alepo, un vakar parādījās informācija, ka Krievija uzsākusi savu jūras spēku evakuāciju no Tartusas bāzes, kas atrodas apmēram 50 kilometru attālumā no Hamas.
Grupējums „Haijat Tahrir aš-Šam”, tulkojumā – Levantes Atbrīvošanas organizācija, radās 2017. gadā, saplūstot vairākām mazākām Sīrijas bruņotās opozīcijas grupām, un kopš tā laika kļuvusi par dominējošo spēku Idlibas provincē – opozīcijas citadelē Sīrijas ziemeļrietumos. Idejiski grupējums orientējas uz salafismu – fundamentālistisku sunītu islāma novirzienu. Turcija to atzīst par teroristisku, kas gan netraucē turku bruņotajiem spēkiem sadarboties ar „Tahrir aš-Šam” cīņā pret t.s. Islāma valsti un grupējumu „Al-Qaeda”. Pats grupējums tā līdera Abu Muhammada al-Džulani personā sevi pozicionējis kā džihādistus, taču tādus, kuru darbības mērķi aprobežojas ar Tuvo Austrumu reģionu, nekādi neapdraudot Eiropu vai Savienotās Valstis.
Pašreizējā militāri politiskajā procesā Sīrijas ziemeļos iesaistīti arī kurdu teritorijas kontrolējošie Sīrijas Demokrātiskie spēki, kas nav īpaši draudzīgās attiecībās ar „Tahrir aš-Šam”. Valdības vienībām pametot Alepo, kurdu vienības iegāja vairākos pilsētas rajonos, pamatā lai evakuētu no turienes kurdu tautības civiliedzīvotājus. Un ja starp kurdu spēkiem un „Tahrir aš-Šam” fiksētas vien dažas sadursmes, tad tieši pret kurdiem vērsts Turcijas atbalstītā opozīcijas grupējuma Sīrijas Nacionālā armija uzbrukums uz ziemeļaustrumiem no Alepo.
Sagatavoja Eduards Liniņš.
Ieteikt
Latvijas Radio aicina izteikt savu viedokli par raidījumā dzirdēto un atbalsta diskusijas klausītāju starpā, tomēr patur tiesības dzēst komentārus, kas pārkāpj cieņpilnas attieksmes un ētiskas rīcības robežas.
Komentāri (43)
-Slikti. Vējš no austrumiem.
-Tagad austrumu vējš atnes visu pretīgo.
-Tu esi polis?
-Nē daudz sliktāk.
Krievija veica 100 teroristisks aktus Eiropā. Bet kāpēc ne 500 vai vēl drošāk 1000? Viss sliktais nāk no Krievijas. Demokrātija Pasaulei no Rietumiem.
-Eiropa jau pārvēršas par brīvdabas muzeju. Spēcīgās korporācijas pārceļas uz Ameriku. Vājākie uzņēmumi pamazām tiek slēgti. Latvija pēdējā brīdī nopirka biļeti uz Titāniku.
-Dienvidkorejas prezidents: “Es pasludinu kara stāvokli, lai aizsargātu brīvo Korejas republiku no Z Korejas komunistisko spēku draudiem. Izravēt pro ziemeļkorejiskos spēkus, kuri zog mūsu tautas laimi un brīvību, kā arī, lai aizstāvētu konstitucionālo kārtību.”
-D Korejas parlamentā notika balsošana un nāca klajā paziņojums – Kādi Z Korejas spēki? Tie visi gājuši bojā Kurskas apgabalā. Pārtrauciet cīņas. Viss ir kārtībā.
-Taču parādījās neapmierinātie ASV. Erix Daugherty: “VELNS PARĀVIS! D Korejā lietas virzās ne visai. Karavīri piekauj mierīgos iedzīvotājus. Vai tā ir tā demokrātija kuru ASV cenšas iebāzt visās pasaules daļās?”
Džo Baidens tikko apžēloja Hanteru Baidenu savu dēlu – pedofilu, narkomānu un noziedznieku. Kuru jūs gribētu redzēt par savu līderi? Tos, kuri upurēja savu ģimeni, savu dzīvi jūsu un jūsu valsts dēļ. Vai ...šodienas rietumu līderus, kuri ir korumpēti, bezcerīgi un egoistisku motīvu virzīti.”
-Vienošnās, kuru veica Baidena administrācija izraisīja lielu sašutumu daudzos ASV pilsoņos. Karīn, kādu precidentu tas rada amerikāņu pilsoņos, kuru rados nav tēva ASV prezidenta? Taču Baltā nama preses sekretāre Karīna Žan-Pjera: “Ziniet, prezidents izmantoja savu stāvokli darot to, jo kā jau teicu ne visiem ir tēvs prezidents Baidens, kurš var to izdarīt. Atļaujiet man atgriezties pie pēdējā ko teica prezidents. Visu savu karjeras laiku es sekoju vienam principam, vienkārši runāt Amerikāņu tautai patiesību [Oļinietei arī vienmēr bija Dieva vārds uz mēles. Tāpēc latviešu liberālisti jau ķeras pie “Mērnieku laikiem”, lai tos saīsinātu, jo kāsīša lietotāji nespēj izlasīt un aptvert vairāk par trim teikumiem.] Lūk taisnība. Un es ticu tieslietu sistēmas taisnībai [Latviešiem Ha ha!] Bet tā ka es pats cīnījos par to, tad rupjā politika ietekmēja šo procesu un tas noveda tiesu procesu līdz kļūdai. Šais izejamajās dienās es pieņēmu lēmumu. Nebija jēgas to atlikt tālāk. Es ceru, ka amerikāņi sapratīs kāpēc tēvs prezidents izgāja uz tādu risinājumu.
---Ja arī Gruzijā uzvarētu Eiropas piekritēji, vai tad mēs viņu spētu aizstāvēt pret Krievijas uzbrukumu.
---No Sīrijas it kā krievi izvedot savu armiju, tad jau to varēs izlietot Ukrainā vai arī novietot pie Gruzijas robežām.
---Svētdien, ja nemaldos Tramps apmeklēs Notre-Dame atklāšanu un droši vien kaut ko sarunās ar Eiropas valstu līderiem Ukrainas jautājumā.
---Takers Karlsons Maskavā intervē Lavrovu, droši vien baidēs visus ar kodolkaru kārtējo reizi.
Pievienot komentāru
Pievienot atbildi
Lai komentētu, ienāc arī ar savu draugiem.lv, Facebook vai X profilu!
Draugiem.lv Facebook X