Izraēlas Aizsardzības spēku tanki pirmoreiz sasnieguši Rafahas pilsētas centru. Grandiozā vēlēšanu diena Meksikā. Aktualitātes pasaulē analizē politologs Arnis Latišenko un TVNET žurnālists, starptautisko attiecību speciālists un politologs Arturs Bikovs.
Runājot par Izralēlas un palestīniešu konfliktu, sazināmies ar Frederiku Ozolu, savukārt, analizējot notiekošo Meksikā, uzklausām meksikāni, kurš dzīvo Latvijā, Havjeru Garsiju.
Ar paragrāfiem pret bumbām
Vakar, 28. maijā, pasaules mediji izplatīja ziņu, ka Izraēlas Aizsardzības spēku tanki pirmoreiz sasnieguši Rafahas pilsētas centru. Rafaha ir trešā lielākā pulsēta Gazas joslā, tā atrodas pašos teritorijas dienvidos, pie robežas ar Ēģipti, un tajā pēdējo mēnešu laikā saplūduši vairāki simti tūkstošu bēgļu no kara skartajiem rajoniem tālāk ziemeļos. Tagad viņiem atkal nākas bēgt vai arī riskēt ar dzīvību, paliekot kauju zonā. Dažās pēdējās dienās karadarbības rezultātā Rafahā un tās apkārtnē jau nogalināti vairāki desmiti civiliedzīvotāju, t.sk. vismaz 45 svētdien, kad pēc Izraēlas gaisa spēku trieciena vietai, kur, kā apgalvo Izraēlas puse, uzturējušies divi „Hamās” komandieri, izcēlās plašs ugunsgrēks. Tā kā cauri Rafahai ved galvenie piegādes ceļi, līdz ar karadarbības intensificēšanos strauji sarukušas pārtikas un citu pirmās nepieciešamības preču piegādes Gazas joslai.
Tikām Izraēla izjūt arvien nozīmīgāku starptautiskās sabiedrības spiedienu ar prasījumiem pārtraukt karadarbību. Šai ziņā atzīmējami vairāki neseni starptautisko tiesvedības institūciju lēmumi. Pagājušajā piektdienā, 24. maijā, Apvienoto Nāciju Starptautiskā tiesa lēma pieprasīt Izraēlas militāro operāciju pārtraukšanu Rafahā. Tiesa ir augstākais Apvienoto Nāciju orgāns starpvalstu konfliktu juridiskai risināšanai, taču tās lēmumu izpildei trūkst piespiešanas mehānisma. Pagājušās nedēļas sākumā citas institūcijas – Starptautiskās Krimināltiesas – pārstāvis, prokurors Karims Hans paziņoja, ka ir pieprasījis aresta orderus sakarā ar pašreizējā karā pastrādātajiem noziegumiem gan trim „Hamās” līderiem, gan Izraēlas premjerministram Bejaminam Netanjahu un aizsardzības ministram Joavam Galantam. Izraēlas politiķu iespējamais noziegumu sastāvs ir mērķtiecīgi militāri uzbrukumi civiliedzīvotājiem, humānās palīdzības piegāžu bloķēšana un apzināta bada izraisīšana militāro mērķu sasniegšanai, un šī ir pirmā reize, kad šī tiesa apsūdz kādas demokrātiskas valsts vadītājus.
Starptautiskās krimināltiesas rīcību, vienādojot teroristisko organizāciju „Hamās” un Izraēlas valsti, jau asi kritizējusi Savienoto Valstu administrācija, un izskanējuši aicinājumi ieviest pret tiesas pārstāvjiem sankcijas, kādas savulaik jau bija ieviesusi prezidenta Trampa valdība.
Vēl viens starptautiskās sabiedrības mēģinājums ietekmēt Izraēlu ir vairāku Eiropas valstu valdību paziņojumi par Palestīnas valstiskuma atzīšanu. Pēdējās dienās šādu soli spērušas Īrija, Norvēģija un Spānija. Palestīnas valstiskumu jau pirms tam bija atzinušas 142 pasaules valstis, lielākoties Āfrikas, Āzijas un Latīņamerikas pārstāves. No Eiropas Savienības dalībvalstīm tādas bija Polija, Čehija, Slovākija, Ungārija, Rumānija un Bulgārija, kas atzīšanu veica 1988. gadā, pieskaņojoties toreizējās Padomju Savienības ārpolitikai; kā arī Zviedrija, kas pievienojās atzīšanai 2014. gadā. Vēl trīs Rietumeiropas valstu stāšanās atzinēju rindās liecina par zināmu noskaņojuma pārbīdi attiecībā pret Izraēlas politiku. Kā vakar, pēc attiecīgā Spānijas valdības akta pieņemšanas paziņoja premjerministrs Pedro Sančess, šīs rīcības mērķis esot tikai un vienīgi veicināt karadarbības pārtraukšanu, tas nekādā ziņā neesot jāuztver kā Izraēlas nācijai naidīgs solis. Pagaidām gan šķiet, ka Izraēlā tas izraisījis vien sašutumu un stingrāku atbalstu valdības rīcībai.
Meksikas vēsturiskās vēlēšanas
Nākamsvētdien Meksikā būs grandioza vēlēšanu diena – pilsoņi dosies pie urnām, lai dotu uzticības mandātu apmēram 20 700 tautas kalpu, ar valsts prezidentu un divu parlamenta palātu deputātiem sākot, ar vietvaru vadītājiem un deputātiem beidzot.
Meksika ir federatīva prezidentāla republika, tāpēc galvenā intriga ir valsts galvas izraudzīšanās. Prezidents tiek ievēlēts vienā vēlēšanu kārtā uz vienu sešu gadu pilnvaru termiņu, tātad līdzšinējais prezidents Andress Manuels Lopess Ovradors nevar pretendēt uz atkārtotu nonākšanu amatā. Toties visai labas izredzes ir viņa pārstāvētajam politiskajam spēkam – kreisajai partijai Nacionālās Atdzimšanas kustība jeb, spāņu valodas abreviatūrā, „Morena”. Kopā ar mazākiem spēkiem – Darba partiju un Meksikas zaļo ekoloģistu partiju – „Morena” veido šobrīd ietekmīgāko kreiso bloku „Turpināsim veidot vēsturi!”. Bloka kandidāte, inženiere-enerģētiķe un agrākā Mehiko pilsētas galva Klaudija Šeinbauma visās aptaujās ieguvusi vairāk nekā 50% atbalstu, par apmēram 20% apsteidzot savu galveno konkurenti – uzņēmēju un parlamenta augšpalātas deputāti Sočitlu Galvesu.
Galvesa pārstāv partiju bloku „Spēkus un sirdis Meksikai”, par kuru tiek teikts, ka to vieno pamatā tikai opozīcija prezidentam Ovradoram un viņa partijai. Blokā ietilpst konservatīvā Nacionālās rīcības partija, labēji centriskā Institucionāli revolucionārā partija un sociāldemokrātiskā Demokrātiskās revolūcijas partija. Nedaudz virs 10% aptaujās ieguvis trešais nopietnākais kandidāts, centriski kreisās partijas „Pilsoņu kustība” pārstāvis Horhe Mainess. Viss liecina, ka svētdien meksikāņi pirmoreiz valsts vēsturē ievēlēs prezidenti sievieti, kas tiek vērtēts kā nozīmīgs notikums šai sabiedrībai, kurā joprojām ir ļoti izteiktas t.s. mačisma, respektīvi, maskulīnā šovinisma iezīmes.
Diemžēl Meksikas priekšvēlēšanu periods saistās arī ar dramatisku vardarbību, ciktāl pašvaldību līmenī politika cieši saaugusi ar kriminālo karteļu un bandu ietekmi, kam cīņā par varu visi līdzekļi labi. Šogad vien šīs varas cīņas jau prasījušas vismaz 145 cilvēku dzīvības, apmēram desmitā daļa no viņiem ir vietvaru amatu kandidāti. Aizejošais prezidents Ovradors savulaik tika solījis apkarot šo vardarbību, taču solījumi lielākoties palika deklarāciju līmenī.
Sagatavoja Eduards Liniņš.
Eiropas Parlamenta granta projekta „Jaunā Eiropas nākotne” programma.*
* Šī publikācija atspoguļo tikai materiāla veidošanā iesaistīto pušu viedokli. Eiropas Parlaments nav atbildīgs par tajā ietvertās informācijas jebkādu izmantošanu.
Ieteikt
Latvijas Radio aicina izteikt savu viedokli par raidījumā dzirdēto un atbalsta diskusijas klausītāju starpā, tomēr patur tiesības dzēst komentārus, kas pārkāpj cieņpilnas attieksmes un ētiskas rīcības robežas.
Komentāri (32)
-Viņam atbild ugunīgais vectēvs Tramps: Man viss bija lieliski. Es biju kaut kas līdzīgs ugunīgam puisim. Es biju ugunīgs kā pistole. Es biju ugunīgāks nekā pašlaik kad kļuvu prezidents. Es nezinu vai es biju ugunīgāks toraiz vai esmu ugunīgāks tagad. Bet kurš to, vells parāvis zina?!!! Un kuram tas, velns zin kuram tas ir svarīgi?
Raisi bērēs 3 miljoni cilvēku kliedza: “Nāvi Amerikai!”
-Vai Sikorskis noklausījās kaut kādu amerikāņu un kaut kādu krievu sarunas? Kā viņš tur pagadījās? Kāds ierocis ir ASV, lai vajadzīgajā momentā iznīcinātu visus Krievijas militāros spēkus ar parastajiem ieročiem? Visi ASV un Izraēlas ieroči neļāva viņiem iznīcināt Hamaz un Irānu. Mēs ne tikai iznīcināsim Sikorski, bet arī visas pacēlušās lidmašīnas, jo neviens nevarēs noteikt vai tās nes kodolieročus. Līdz ar to tas būs kodoltrieciens. Sikordkis ir ar nulles izglītību un nelaimīgu laulību. Taču tas nevar būt par iemeslu, lai runātu tādas muļķības.
-Nē! Tērbata bija mūsu. Rēvele bija dāņu.
Nē Arī Rēveli bija mūsu. Agresīvā un kareivīgā Igasunija ir pēdējā vietā Eiropā pēc MRK.
-Nē pēdējā ir Rumānija.
Nu tur viņi visi cīnās par pēdējo vietu. Viņi visi vēlas atgriezties mīļajā Krievijas Impērijas sastāvā.
PS Tāda ir Krievijas politologu atbilde Baltijas politalagu demonstratīvajām, kareivīgajām un agresīvajām runām.
-Tā tiek pārrautas laika saites. Kādi idioti var padomāt, ka Amerika ir pati miermīlīgākā valsts pasaulē. Kad parādītu, kurus pēc IIWW bombardēja Amerika, viņi teiktu: “Nē, nē! Tā nav.” Armēņu premjere, no Francijas nākusi, skaļi apgalvo, ka Eiropa nekad nekam nav uzbrukusi.
Par spīti protestiem un prezidentes veto Gruzijas parlaments apstiprina «ārvalstu ietekmes» likumu.
Armēņu premjere, no Francijas nākusi Francijas pilsone, tāpat kā Kariņš ASV pilsonis un Augusts Voss Maskavas ieliktenis, skaļi apgalvo, ka Eiropa nekad nekam nav uzbrukusi. Par prezidenti Gruzijā ģībst 5% trakojošu pilsoņu. Pārējie ir pret, atceroties neseno sadursmi ar Krieviju.
Bet Eiropa visas savas pastāvēšanas laiku karoja vai nu savā teritorijā vai uzbruka cilvēkiem ārpus tās. Vēl šodien ir palikusi pāri lauska no vecās koloniālās Eiropas. Tā ir Francija ar savām aizjūras kolonijām. Vēl 21. gs. nespēj atteikties no saviem pretīgajiem koloniālisma traipiem. Kur ir Lielā Francija ar savu revolūciju par liberté, égalité, fraternité (brīvība, vienlīdzība, brālība)? Tas viss neatiecās uz ārpus Francijas dzīvojošajām tautām. Tāpat kā Tēvu dibinātāju konstitūcija ASV neatttiecās uz sievietēm un nebaltajiem. Pat, ja tu biji katolis vai protestants, ne visas tiesības uz tevi attiecās.
Pievienot komentāru
Pievienot atbildi
Lai komentētu, ienāc arī ar savu draugiem.lv, Facebook vai X profilu!
Draugiem.lv Facebook X