Vārda vistiešākajā nozīmē par auss tiesu no nopietna dzīvības apdraudējuma šajā nedēļā izvairījās ASV Republikāņu partijas kandidāts cīņā par valsts prezidenta amatu Donalds Tramps. Pret viņu veikts atentāta mēģinājums. Tas noticis vien dažas dienas pirms Republikāņu nacionālā kongresa.
Bet uz pirmo plenārsesiju pulcējās jaunais Eiropas Parlamenta sasaukums. Par tā trešo lielāko grupu kļuvuši jaunizveidotie "Eiropas patrioti". Tajā apvienojušies labējie spēki no 12 Eiropas Savienības valstīm, arī no Latvijas. Tie sola pārskatīt Eiropas "zaļo kursu", vērsties pret migrāciju un kopt tradicionālās vērtības. Lai arī ietekmīgu amatu jaunajai grupa parlamentā nav, ar labējo balsi Eiropā tomēr būs jārēķinās.
Aktualitātes analizē Ģeopolitikas pētījumu centra direktors Māris Andžāns un portāla "Delfi" žurnālists Toms Ģigulis.
Eiroparlamenta jaunās tonalitātes
Vakar, 16. jūlijā, Strasbūrā uz savu pirmo plenārsēdi pulcējās jaunievēlētais Eiropas Parlaments. Tā politiskā struktūra ir nedaudz citāda, nekā tika lēsts vēl pirms mēneša. Proti, ir beigusi pastāvēt 2019. gadā dibinātā politiskā grupa „Identitāte un demokrātija”, kas veidoja parlamenta galēji labējo spārnu. Vairumu tās locekļu pie sevis pārvilinājusi jaundibinātā „Eiropas patrioti”, par kuras veidošanu pagājušomēnes paziņoja Ungārijas premjers un partijas „Fidesz” līderis Viktors Orbāns, Čehijas ekspremjers un partijas Neapmierināto pilsoņu akcija jeb ANO 2021dibinātājs Andrejs Babišs un Austrijas Brīvības partijas pārstāvji Herberts Kikls un Haralds Vilimskis.
„Fidesz” savulaik bija labēji centriskās Eiropas tautas partijas, Austrijas Brīvības partija – labējās Konservatīvo un reformistu, savukārt ANO 2021 – liberālās „Atjaunot Eiropu!” sastāvā. Tagad šie trīs spēki veidoja platformu, kuras stūrakmeņi ir savienības centrālo institūciju ietekmes vājināšana, t.s. „Zaļā kursa” revidēšana, migrācijas bremzēšana un tradicionālistisku vērtību kopšana. Šim kodolam izrādījās pamatīga gravitācija, un jūlija pirmajā nedēļā tam pievienojās daudzas no līdzšinējām grupas „Identitāte un demokrātija” dalīborganizācijām. Process kulminēja 8. jūlijā, kad „Eiropas patriotos” pierakstījās Francijas „Nacionālā apvienība” un Itālijas „Līga”, attiecīgi – Marinas Lepēnas un Mateo Salvini lolojumi. Līdz ar to šī grupa kļuva par trešo lielāko Eiroparlamentā, atpaliekot tikai no Eiropas Tautas partijas un Sociālistiem un demokrātiem un atbīdot ceturtajā pozīcijā savus mērenākos kolēģus – „Eiropas Konservatīvos un reformistus”.
No Eiropas prominetākajiem labējiem populistiem ārpusē pagaidām šķiet palikusi „Alternatīva Vācijai”, kura kopā ar vairākām mazākām partijām veidos Eiroparlamenta mazāko grupu „Suverēno nāciju Eiropa”. Parlamenta pirmais nozīmīgais balsojums bija par parlamenta priekšsēdētāja ievēlēšanu. Ar pārliecinošu balsu vairākumu savu amatu saglabāja līdzšinēja priekšsēdētāja, Maltas Nacionālās partijas pārstāve Roberta Metsola. Tika ievēlēti arī četrpadsmit viņas vietnieki, starp kuriem nav nedz „Eiropas patriotu”, nedz „Suverēno nāciju Eiropas” pārstāvju.
Vēsturisks šāviens
Pagājusī nedēļa ASV politikā bijusi notikumiem piesātināta. Sestdien, 13. jūlijā, priekšvēlēšanu mītiņā Pensilvānijā notika atentāta mēģinājums pret bijušo ASV prezidentu Donaldu Trampu. Uzbrucējs atklāja uguni pret Trampu, trāpot viņam ausī, kā arī ievainojot vairākus un nogalinot vienu mītiņa dalībnieku. Burtiski daži centimetri šīs lodes lidojumā ietekmējuši vēsturi un daudzi jau steidz pavēstīt, ka šis uzbrukums nobruģējis Trampam ceļu uz Balto namu.
Uzbrucējs bija 20 gadus vecais Tomass Metjū Krukss. Slepenā dienesta aģenti uzbrucēju nošāva, tāpēc informāciju par viņa motīviem izmeklēšanas gaitā būs iespējams iegūt tikai netieši. Šobrīd zināms, ka viņš ir bijis republikāņu atbalstītājs, kas kādreiz ziedojis nelielu summu demokrātu organizācijai, un uzbrukumā izmantojis sava tēva legāli iegādāto pusautomātisko ieroci.
Uzbrukumu Trampam nosodījuši kā citu valstu līderi, tā esošais ASV prezidents Džo Baidens, sakot, ka amerikāņi strīdus risina pie balsošanas urnām, nevis ar lodēm.
Pats Donalds Tramps jau pirmdien ieradās Milvoki uz Republikāņu konventu, kur oficiāli pieņēma prezidenta amata kandidāta nomināciju un nosauca savu partneri vēlēšanās uz viceprezidenta amatu – Džeimsu Deividu Vensu. Tieši Vensam iepriekš bija būtiska loma Ukrainas palīdzības likumprojekta kavēšanā ASV Kongresā, un Eiropā jau pieaugušas bažas par to, kā Tramps un Venss varētu ietekmēt atbalstu Ukrainai, ja tiks ievēlēti.
Kamēr Donalds Tramps savā kampaņā izskatās arvien spēcīgāks un, šķiet, gatavs ar paceltu dūri iet līdz pat Baltajam namam, viņa konkurents Džo Baidens turpina galvenokārt cīnīties ar spiedienu atteikties no iespējas kandidēt vēlreiz. Izdevuma „Politico” avoti ziņo, ka arī Nensija Pelosi, bijusī Pārstāvju palātas spīkere, domā, ka Baidenam no cīņas vajadzētu izstāties. Demokrātu rindās Pelosi redz kā pēdējo cerību parādīt Baidenam, ka viņam jāmācās no viņas piemēra un jādod vieta jaunākai demokrātu paaudzei.
Sagatavoja Eduards Liniņš un Ieva Zeiza.
Eiropas Parlamenta granta projekta „Jaunā Eiropas nākotne” programma.*
* Šī publikācija atspoguļo tikai materiāla veidošanā iesaistīto pušu viedokli. Eiropas Parlaments nav atbildīgs par tajā ietvertās informācijas jebkādu izmantošanu.
Ieteikt
Latvijas Radio aicina izteikt savu viedokli par raidījumā dzirdēto un atbalsta diskusijas klausītāju starpā, tomēr patur tiesības dzēst komentārus, kas pārkāpj cieņpilnas attieksmes un ētiskas rīcības robežas.
Komentāri (29)
1)Abrahams Linkolns 15.04.1865.
2)Džeimss Gārfilds 19.09.1881.
3)Viljams Makinlijs 14.09.1901.
4)Džons Kenedijs 22.11.1963.
5)Rolands Reigans 05.1981. Nezdevies atentāts.
Tradīcijas ir nostiprinājušās. Šeit nav minēti prezidentu kandidāti un citas augstas amatpersonas, kuri tā arī nekļuva prezidenti vau sava amata vadītāji.
Baltā nama preses sekretāres afroamerikāniete Karīna Žanpjēra: “Kā es daudz reiz jau teicu – karalis ir ietērpts skaistā rozā apmetnī.” Tālāk seko melu propaganda par karaļa skaistumu.
- Demokrātiskā partija izmanto Baidenu kā ekrānu. Kā Antitrampisma lozungu, lai izveidotu vispārīgu oligarhisku pārvaldi aiz viņa muguras. Demokrātija nekad arī nav pastāvējusi, lai Valsti pārvaldītu vairākums. Tā bija tikai deklarācija. Pašlaik tā sevi vairs tādā veidā pat nedeklarē. Tā saka, ka vairākums, pūlis tas ir kaut kas šausmīgs un vēlams mazākuma vēstījums. Vairāk mobilizētā mazākuma vēstījuma, jo vairākums var vienkārši ņemt un ievēlēt Trampu. Tiek izvirzīta tēze: “Kas svarīgāks, brīvība vai vairākums?” Tā ir ļoti loģiska tās ideoloģijas virzības attīstība, kuru pārstāv Demokrātiskā partija.
NATO 32 valstīs kopā dienē – 3 438 097 karavīri
NATO: 12 417; kampfflugzeuge (kaujas lidmašīnas) – 3 387; Hubschrauber (helihopteri) – 9 030;
Kopā 390. U-Boote (zemūdenes) – 144; Fregatten (Fregates) – 134;
Zerstörer (iznīcinātāji) – 95; Flugzeugträger (lidmašīnu bāzes kuģi) – 17;
Kopā 13 604. Raketenartillerie (raķešu artilērija) – 1 894; Panzerartillerie (tanku artilērija) – 11 710
USA und Deuschland.
China armijā dienē – 2 035 000 karavīri.
China: 2120; kampfflugzeuge (kaujas lidmašīnas) – 1207; Hubschrauber (helihopteri) – 913;
Kopā 154. U-Boote (zemūdenes) – 61; Fregatten (Fregates) – 42;
Zerstörer (iznīcinātāji) – 49; Flugzeugträger (lidmašīnu bāzes kuģi) – 2;
Kopā 8 180. Raketenartillerie (raķešu artilērija) – 3 180; Panzerartillerie (tanku artilērija) – 5000
Russland armijā dienē – 1 320 000 karavīri.
Russland: 2356; kampfflugzeuge (kaujas lidmašīnas) – 809; Hubschrauber (helihopteri) – 1547;
Kopā 92. U-Boote (zemūdenes) – 65; Fregatten (Fregates) – 12;
Zerstörer (iznīcinātāji) – 14; Flugzeugträger (lidmašīnu bāzes kuģi) – 1;
Kopā 17 842. Raketenartillerie (raķešu artilērija) – 3 065; Panzerartillerie (tanku artilērija) – 14 777
Kodolieroči: USA – 5044; Frankreich – 290; GroBritanien – 225; China – 500; Russland – 5 580
Pievienot komentāru
Pievienot atbildi
Lai komentētu, ienāc arī ar savu draugiem.lv, Facebook vai X profilu!
Draugiem.lv Facebook X