Šajās dienās risinājušies vairāki analīzes vērti notikumi, tāpēc mums bija jāizdara izvēle. Pamatā šoreiz uzmanību fokusēsim austrumu virzienā.
Jaunievēlētais Savienoto Valstu prezidents Donalds Tramps ir licis saprast, ka viņa ārpolitikas centrā būs Amerikas attiecības ar Ķīnu. Abu lielvalstu attiecības ir saspringtas jau šobrīd, tomēr līdz ar prezidenta maiņu situācija varētu kļūt vēl sarežģītāka.Tas, kāda būs ASV politika attiecībā pret Ķīnu, var ietekmēt gan karu Ukrainā, gan Krieviju, protams, visu Āzijas reģionu.
Interesants ir jautājums arī par Ziemeļkoreju, jo šīs valsts ļoti ciešā draudzība, kas tai tagad ir izveidojusies ar Krieviju, rada gan jaunus jautājumus, gan savus izaicinājumus, ko tas nozīmēs arī pašai Ziemeļkorejai, šai pasaules noslēgtākajai valstij?
Bet nevar nepieminēt arī Tuvos Austrumus, kur no 27. novembra rīta spēkā ir stājies pamiers starp Izraēlu un grupējumu "Hezbollah".
Aktualitātes analizē Austrumeiropas politikas pētījuma centra pētnieks Armands Astukevičs un Rīgas Stradiņa universitātes Politikas zinātnes doktorantūras vadītāja, Ķīnas studiju centra direktore, Latvijas ārpolitikas institūta Āzijas programmas direktore Una Aleksandra Bērziņa-Čerenkova.
Milžu danči – Ķīnas un Rietumu attiecību visjaunākā vēsture
2020. gada 23. jūlijā, uzstājoties ar priekšlasījumu Ričarda Niksona Bibliotēkā Kalifornijā, toreizējais Savienoto Valstu valsts sekretārs Maiks Pompeo nāca klajā ar tēzi, ka tuvināšanās ēra starp Brīvo pasauli un komunistisko Ķīnu, kas iestājās pagājušā gadsimta septiņdesmitajos gados, ir galā. Ķīnas komunistiskais režīms īsteno negodīgu tirdzniecības politiku, zog intelektuālo īpašumu, pārkāpj cilvēktiesības Honkongā un Siņdzjanā un agresīvi uzvedas Dienvidķīnas un Austrumķīnas jūrās. Šī uzstāšanās zināmā mērā vainagoja attiecību pasliktināšanos starp Pekinu un Vašingtonu, kas iezīmējās Donalda Trampa pirmās prezidentūras četrgadē.
Amerikāņu puses iniciēts, starp abām superlielvarām uzliesmoja tirdzniecības karš, apmainoties desmitiem miljardu vērtām ievedmuitas tarifu paaugstināšanas paketēm. Savienotās Valstis noteica arī ierobežojumus investīcijām un potenciāli militāriem mērķiem lietojamu tehnoloģiju eksportam uz Ķīnu, kā arī ķīniešu sakaru tehnikas importam, balstoties aizdomās, ka šī tehnika var tikt izmantota spiegošanai. Neiztika bez politiski motivētām sankcijām, visvairāk pret tām ķīniešu amatpersonām un organizācijām, kuras bija vainojamas brīvību žņaugšanā Honkongas autonomijā. Par vēl vienu sāpīgu momentu kļuva Pekinas režīma loma Covid-19 pandēmijas uzliesmošanā, noklusējot informāciju par infekcijas izcelšanos savā teritorijā un mēģinot slēpt pēdas. Nepiepildījās arī Pekinas cerības, ka būtiskas izmaiņas šai ziņā nesīs Trampa nomaiņa ar Baidenu Baltajā namā. Arī pie demokrātu administrācijas tarifi, sankcijas un kritiska retorika pret Ķīnas politiku palika nemainīga. Ķīnas kā drošības izaicinājuma piesaukšana parādījās NATO konceptuālajos dokumentos.
Domājams, zemāko punktu Vašingtonas un Pekinas attiecības piedzīvoja 2022. gada augustā pēc Kongresa Pārstāvju palātas spīkeres Nensijas Pelosi vizītes Taivānā.
Salīdzinoši daudz mierīgākas šai periodā bijušas Ķīnas attiecības ar Eiropas Savienību, kas gan, jāpiebilst, no Pekinas puses pamatā tiek realizētas kā attiecības ar atsevišķām dalībvalstīm. Spilgts piemērs bija Francijas prezidenta Emanuela Makrona un Eiropas Komisijas prezidentes Urzulas fon der Leienas pagājušā gada aprīļa kopīgā vizīte Ķīnā, kuras laikā Eiropas Savienības galvenās izpildinstitūcijas galva tika tur uzņemta teju kā Francijas prezidenta pavadošā persona. Tieši šī samita laikā Makrons izteicās, ka Eiropai vajadzētu mazināt savu stratēģisko atkarību no Savienotajām Valstīm un distancēties no iespējamās ASV un Ķīnas pretstāves Taivānas jautājumā.
Kvalitatīvi gluži jauna situācija iestājās pēc Krievijas plaša mēroga iebrukuma Ukrainā. No vienas puses, Pekina ietur formāli neitrālu pozīciju, lielākoties atturoties ANO balsojumos par Krievijas agresijas nosodīšanu. Tomēr ir diezgan skaidrs, ka tieši Pekinas tehnoloģiskais atbalsts ražošanas iekārtu, dzinēju, mikroprocesoru, dažu specifisku ķimikāliju un citu militārajai ražošanai izmantojamu materiālu veidā ļāvis agresorvalstij līdz šim vest šo karu sev salīdzinoši labvēlīgā veidā.
Kima zvaigžņu stunda
Formālais iemesls, kāpēc Savienotās Valstis un to partneri deva Ukrainai atļauju apšaudīt Krievijas pamatteritoriju ar Rietumu piegādātajām raķetēm, ir Korejas Tautas Demokrātiskās republikas karavīru parādīšanās Ukrainas frontē. Kā ziņojuši Ukrainas mediji, raķešu triecienos esot nogalināti apmēram piecsimt ziemeļkorejieši un ievainots prominents Phenjanas režīma ģenerālis, kurš, acīmredzot, ieradies koordinēt savu tautiešu kaujas darbību Krievijas Kurskas apgabalā.
Krievijas atbilde bijusi uz rūpnīcas „Južmaš” teritoriju Ukrainas Dņipro pilsētā tēmētā ballistiskā raķete „Orešņik”, kas gan neradīja nopietnus postījumus, taču daudzviet lika nervozi sarosīties tiem, kuri baidās no kodolkara draudiem. Galu galā minētais „Orešņik”, pagaidām vēl, kā tiek pausts, izmēģinājumu stadijā esošs izstrādājums, esot paredzēts aprīkošanai ar kodollādiņu.
Totalitārās Ziemeļkorejas vadonis Kims Čenuns, domājams, jūt savu zvaigžņu stundu situšu. Viņš, kurš gadiem mēģinājis kutināt savam reģionam nervus ar kodolbruņošanās programmu, beidzot ticis pie reālas lomas globāla mēroga kodoldraudu „šovā”. Pēc Dienvidkorejas izlūkdienesta ziņām par lielgabalu gaļas piegādi no Kremļa saimnieka Kims pretim saņēmis pretgaisa aizsardzības iekārtas, taču netiek izslēgta iespēja, ka varētu tikt piegādāts arī kas tāds, kas noderētu nesējraķešu vai pat kodollādiņu ražošanā. Par Kima starptautiskā svara pieaugumu liek domāt arī 26. novembrī mediju izplatītā ziņa, ka jaunievēlētais prezidents Tramps apsverot iespēju aktivizēt abu dialogu. Vairākas tikšanās ar Kimu bija viens no ekstravagantākajiem Trampa pirmās prezidentūras starptautiskās politikas gājieniem, kaut beidzās bez nozīmīgiem rezultātiem. Visus prezidenta Baidena mēģinājumus uzsākt sarunas bez priekšnoteikumiem Ziemeļkorejas diktators ignorēja un vēl pagājušajā nedēļā, runājot militārās tehnikas sasniegumu izstādē Phenjanā, paziņoja, ka Ziemeļkoreja jau esot nesekmīgi izmēģinājusi visus iespējamos ceļus sarunām ar Savienotajām Valstīm, bet tās, kā bijušas, tā palikušas agresīvas un naidīgas.
Sagatavoja Eduards Liniņš.
Ieteikt
Latvijas Radio aicina izteikt savu viedokli par raidījumā dzirdēto un atbalsta diskusijas klausītāju starpā, tomēr patur tiesības dzēst komentārus, kas pārkāpj cieņpilnas attieksmes un ētiskas rīcības robežas.
Komentāri (32)
-[Nez kāpēc neviens nerunā par atomziemu, par kuru mūs mācīja Padomju skolās. Kad atomsprādzienu putekļi pacelsies debesīs un neļaus Saules stariem nokļūt uz zemes gadus divus trīs. Uz zemes tempartūra samazināsies par 10 līdz 20 grādiem. Pirmā aizies bojā flora, tad izmirs dzīvnieki no aukstuma un bada. Tad ies bojā cilvēki. Visi. Arī tie latviešu lēkājošie sienāži, kuri propogandē karu un kuriem liekas karš kā Contra Strike, kad tās visas briesmas apstāsies pie Latvijas austrumu robežas. Nu varbūt skars tikai Latgali. Bet mēs Rīgā un Kurzemē dzersim kafiju ar konjaku. Un ar puņķiem degunā līksmosim par uzvaru.]
- Šim ģenerālim ir kam un par ko atriebties. Viņš savu ir sagaidījis. Viņu salauza šādā pat iepriekšējā prezidentu pārejas periodā. Viņa reputāciju iznīcināja, jo viņš runāja ar krievijas vēstnieku. Viņu izputināja. Viņu tiesāja. Viņu iesēdināja. Un pašlaik viņš ir atgriezies. Un viņš nav vienīgais tāds Trampa komandā.
Protams, viņiem ir vienalga vai tas iznīcinās ASV, vai nē. Ja viņiem tas nebūtu vienalga, viņi apstātos un padomātu. Man ir skaidrs, ka jebkurš kurš kaut uz mirkli pieļauj domu karot ar Krieviju vai Irānu nedrīkst ieņemt vietu nevienā administrācijā.
Pašlaik ir skaidrs kas notiek Ukrainā. Ukraina neuzvarēs. Tā nesalauza Krieviju, bet spēcīgi iesita pa ASV. Jebkurš, kurš nevar pateikt to skaļi, nedrīkst strādāt Federāalajā birokrātijā. Tas ir mans lojalitātes tests. Tests nosaka, vai tu esi pietiekoši gudrs, lai pārvaldītu manu valsti? [Tests latviešu ierēdnim: vai tu esi pietiekoši gudrs, lai pārvaldītu manu Latviju?] Ja tu turpini atbalstīt karu Ukrainā, tātad tu neesi pietiekoši gudrs, lai pārvaldītu manu valsti.
Krievijas spēja sagādāt nelabojamus zaudējumus, tām valstīm, kuras mēģinās kaut ko uzsākt pret Krieviju, ir daudz augstākas nekā viņi spēj to iedomāties. Kara turpināšanās Ukrainā un atteikšanās iet uz sarunām un noslēgt miera vienošanos, apdraud pašas Ukrainas kā valsts pastāvēšanu. Tas nozīmē, ka Ukraina kā valsts tiks apšaubīta. Tā var pārstāt pastāvēt kā valsts un, ja viņi grib pastāvēt nākošgad, viņiem vajag tajā ieklausīties nevis nevis no tā atkratīties. Viņi riskē paši ar sevi.
-Šais dienās prezidents Baidens atteicās no savas politikas un atļāva pielietot Starptautiski aizliegtās kājnieku mīnas. Par ko saņēma niknu pretestību no daudzām grupām, kuri apgalvo, ka šīs mīnas tagad kropļos un nogalinās mierīgos iedzīvotājus vēl daudzus gadus. [Pašlaik Laosā notiek konference pret Kājnieku mīnu pielietošanu. Tur pulcējas civēki bez kājām, bez rokām, bez acīm, bez žokļiem utt... Tur kā delegāciju vajadzēja nosūtīt tos latviešu liberālos puņķu tapas, kuri pavisam nesen pieprasīja atteikties no Starptautiskajām saistībām (parasti jūsu galviņās tikai krievi pārkāpj visus noteikumus, nevis jūs) un visu Austrumlatviju nomīnēt ar kājnieku mīnām. Iesaku nomīnēt ar kājnieku mīnām visu Kurzemi un jūsu māju pagalmus, tad krievi netiks iekšā jūsu mājās-ambicīli.]
* Mike Waltz:Vajag lēmumus daudz plašākos rāmjos, lai padarītu galu šim konfliktam. Pašlaik tā ir absolūta cilvēku gaļas mašīna šai frontē. Tā vairāk atgādina ierakumu karu IWW. Svarīgi ir tas, ka visiem mūsu partneriem un draugiem ir jānes šis smagums. Izvēlētais prezidents ir maksimāli nobažījies par šo eskalāciju un kur tā ved. Ja Z. Koreja izdarīja šo soli, arī mēs izdarījām soli. Krievija atbildēja. Irāna ir iesaistīta. D Koreja domā iejaukties. Mūsu sabiedrotie arī paplašināja savu raķešu lidojuma tālumu. Mums vajag atbildīgi pielikt tam punktu. Vajag atjaunot savaldīšanu, atjaunot mieru un apturēt eskalācijas spirāli. Bet nevis atbildēt uz to.”
Pievienot komentāru
Pievienot atbildi
Lai komentētu, ienāc arī ar savu draugiem.lv, Facebook vai X profilu!
Draugiem.lv Facebook X