Šī bijusi salīdzinoši mierīgu notikumu nedēļa, ja tā drīkst teikt. Protams, ir pieredzētas dabas kataklizmas, turpinās karš Ukrainā, bijuši arī vairāk paredzami notikumi. Mēs šoreiz vērtējam to, kam citreiz neatliek laika. Vairāk vai mazāk tas arī ir saistīts ar karu Ukrainā.
Šodien, 23. novembrī, Eiropas Parlamentā, pirmdien NATO valstu Parlamentārajā asamblejā un arvien vairāk nacionālajos parlamentos deputāti balsojot deklarē, ka Krievija ir kļuvusi par terorismu atbalstošu valsti. Kādas konsekvences šādiem balsojumiem ir vai būs?
Interesējamies arī, cik izplatīti pasaulē ir militāri grupējumi, kas nepieder valsts struktūrām, bet gan ir privāti, gandrīz kā sava armija, ar ko varētu risināt paša un citu problēmas. Protams, Krievijā runa ir par tā saucamo "Vāgnera grupējumu". Ko tāda privātā armija nozīmē?
Aktualitātes vērtē politologs Andis Kudors, Māršala fonda vecākā pētniece Kristīne Bērziņa un Latvijas Radio Ziņu dienesta korespondents Uģis Lībietis. Sazināmies ar Eiropas Parlamenta deputāti Sandru Kalnieti ("Jaunā Vienotība") un Nacionālo bruņoto spēku pārstāvi majoru Jāni Slaidiņu.
Kas ir privātās militārās kompānijas?
Privāto militāro kompāniju jeb PMK vēsture ir mazliet vairāk nekā pusgadsimtu sena. Kā pirmā šāda kompānija tiek minēta „WatchGuard International”, kuru 1965. gadā Londonā nodibināja atvaļinātais britu armijas pulkvežleitnants, kādreizējais Britu speciālo uzdevumu vienības SAS komandieris Deivids Stirlings. Kompānija piedāvāja konsultācijas, personāla apmācību, atbalstu ieroču iegādē u.tml. pakalpojumus pamatā Persijas Līča reģiona valdībām.
Laika gaitā līdzīgas kompānijas parādījās arī Savienotajās Valstīs, Austrālijā, Dienvidāfrikas Republikā, Izraēlā un citur. Visbiežāk kompāniju piedāvājumā bija jau minētie apmācības un konsultāciju pakalpojumi, bet arī personu un objektu apsardze, atmīnēšana u.tml. Kā viena no lielākajām PMK, starp citu, tiek minētā arī Latvijā labi zināmā apsardzes firma „G4S”. Straujš privāto militāro kompāniju uzplaukums sākās pēc Aukstā kara beigām, kad valdības krasi samazināja militāros budžetus, arī armiju skaitlisko sastāvu, un dažu uzdevumu veikšanai labprāt nolīga PMK.
Kā norādījis amerikāņu politologs Pīters Vorens Singers, ja ap 1990. gadu profesionālo militārpersonu un PMK līgumdarbinieku skaitliskā proporcija bija apmēram 50:1, tad ap gadu tūkstošu miju tā bija jau 10:1.
PMK darbības likumiskā reglamentācija pamatā liedz iesaistīt to darbiniekus starpvalstu karadarbībā, un šādos gadījumos viņi riskē nonākt nelegālu karadarbības dalībnieku statusā. Daudzās valstīs šādu kompāniju darbība un cilvēku vervēšana tajās ir pretlikumīga, un šādu valstu skaitā ir arī Krievijas Federācija. Tas var šķist paradoksāli, sastatot ar ziņām, kas nu jau vairākus mēnešus pienāk no Krievijas un Ukrainas. Ja līdz pagājušā gada nogalei tikai retumis medijos pavīdēja informācija par Krievijas PMK darbību dažās Āfrikas un Tuvo Austrumu valstīs, pie kam oficiālās Kremļa amatpersonas vairījās atzīt šādu kompāniju pastāvēšanu Krievijā, tad jau drīz pēc pilna mēroga iebrukuma Ukrainā ziņas par šo vienību kaujinieku darbību frontē sāka parādieties masveidā.
Karš Ukrainā ir, domājams, pirmais militārais konflikts, kurā PMK kaujinieki piedalās konvencionālā karadarbībā kā regulāras frontes vienības, un tās nepārprotami ir starp kaujasspējīgākajām Krievijas okupācijas spēku sastāvā. Sevišķi pamanāma šai ziņā ir PMK „Vāgnera grupa”, kuras dibinātājs Jevgeņijs Prigožins kļuvis par vienu no spilgtākajiem personāžiem uz Krievijas šī brīža politiskās skatuves. Viņam un viņa PMK šobrīd ir ļautas vēl līdz nesenam laikam pat Krievijā neiedomājamas darbības kā ieslodzīto masveidīga vervēšana nosūtīšanai uz fronti un organizācijas noteikumus pārkāpuša kaujinieka nogalināšana, kas tiek demonstrēta tīmeklī publiskotā video.
Krievija – terorismu atbalstoša valsts
Šodien, 23. novembrī, Eiroparlaments savā kārtējā plenārsesijā paredzējis balsot par rezolūciju, kura atzīst Krieviju par terorismu atbalstošu valsti. Kā zināms, nacionālo parlamentu līmenī šādas rezolūcijas līdz šim pieņēmušas Baltijas valstis un Polija, par to nobalsojusi Čehijas parlamenta apakšpalāta, pirms pāris dienām līdzīgu rezolūciju pieņēma arī NATO Parlamentārā asambleja Briselē.
Galvenais rezolūcijas motivējošajā daļā ir Krievijas rīcība Ukrainā, metodiski uzbrūkot civiliem objektiem, taču tajā tiek piesaukta arī privātās militārās kompānijas „Vāgnera grupa” darbība dažādās pasaules valstīs. Tūdaļ jāsaka, ka, līdzīgi kā gadījumā ar NATO Parlamentārās asamblejas lēmumu, arī Eiroparlamenta balsojumam nebūs tūlītēju juridisku seku.
Eiropas Savienības kopējā likumdošanā līdz šim nav izstrādāti konkrēti mehānismi iedarbībai uz valstīm, kuras tiek atzītas par terorismu atbalstošām, un savienības sankcijas pret trešajām valstīm ir Eiropadomes kompetencē. Citādi tas ir Savienotajās Valstīs un Kanādā, kur likumdevēja balsojums par terorismu atbalstošas valsts statusu nozīmē konkrētus aizliegumus palīdzības sniegšanai, militārām vajadzībām izmantojamu preču, materiālu un tehnoloģiju eksportam, kā arī attiecīgās valsts kā tādas imunitātei pret kriminālām vai civilām prasībām amerikāņu un kanādiešu tiesās. Pie tam ierobežojumi attiecas ne tikai uz konkrēto terorismu atbalstošo valsti, bet arī uz trešajām valstīm, kuras ar to sadarbojas minētajās jomās. Šādu seku dēļ Savienotās Valstis līdz šim vairījušās piepulcināt Krievijas Federāciju terorismu atbalstošo valstu sarakstam, kurā šobrīd ir Irāna, Kuba, Ziemeļkoreja un Sīrija. Tomēr, kā norāda rezolūciju rosinājusī Eiroparlamenta Konservatīvo un Reformistu frakcija, arī šāda simboliska soļa nozīme nebūtu vērtējama par zemu. Tā veicinās turpmāku sankciju ieviešanu pret agresorvalsti Krieviju, savienības vēl aktīvāku atbalstu Ukrainai un nākotnē kalpos kā vēl viens arguments Kremļa režīma darbību izmeklēšanai un vainīgo sodīšanai.
Sagatavoja Eduards Liniņš.
Eiropas Parlamenta granta projekta „Jaunā Eiropas nākotne” programma.*
* Šī publikācija atspoguļo tikai materiāla veidošanā iesaistīto pušu viedokli. Eiropas Parlaments nav atbildīgs par tajā ietvertās informācijas jebkādu izmantošanu.
Ieteikt
Latvijas Radio aicina izteikt savu viedokli par raidījumā dzirdēto un atbalsta diskusijas klausītāju starpā, tomēr patur tiesības dzēst komentārus, kas pārkāpj cieņpilnas attieksmes un ētiskas rīcības robežas.
Komentāri (22)
2)Krievijas aktīvu konfiskācija. Tas jau sen ir noticis. Krievijai Eiropas liberālisti ir nolaupījuši 300 miljardus EURO. Boļševiki šai ziņā ir tikai bālie zēni.
3)Aizliegt un aizvērt krievu diasporas Eiropas valstīs. Diaspora – tie ir šo valstu pilsoņi, kas pēc etniskās piederības nākuši no Krievijas. Tas ir cilvēka tiesību neievērošana tikai pēc etniskās un reliģiskās piederības. Vistīrākā naczisma forma. Tiek piedāvāts to veikt oficiālā līmenī.
4)Izmeklēt visus nodarījumus PSRS laikā un pēc iespējams publicēt tos visos masu informācijas līdzekļos.
5)Nepieciešams finansēt visus tos Krievijas pilsoņus, kuri pašlaik atrodas Krievijā un ir neapmierināti ar varu Krievijā, lai viņus varētu dabūt uz ielām protestos pret Valsts varu.
Izskatās pēc Nacizma, Arābu pavasara un Trešā pasaules kara sajaukuma.
2)Krievija uzspridzināja Nord Stream gāzes caurules. Izmeklēšanas nav bijis. Vainīgais nav noteikts, taču Eiropas parlaments saka, ka tā ir Krievija kas nez kādu iemeslu dēļ, visdrīzāk pašu ļaunuma un tumsonības dēļ uzspridzināja savus gāzes vadus.
3)Krievija pārkāpj Pasaules kārtību, kas balstās uz noteikumiem. Noteikumu nav. Tos neviens nav redzējis. Tos neviens nav pieņēmis. Tos neviens nav noteicis. Taču Krievija tos pārkāpj.
4)Krievija kritizē liberālās vērtības. Tas ir terorisma akts no Eiropas parlamenta viedokļa. No viņu viedokļa kristiānisms ir terorisms. Pat kreisajiem politiskajiem darboņiem Eiropā jābūt ļoti uzmanīgiem, jo viņi tiek pielīdzināti vai nu teroristiem, vai terorisma sponsorētājiem.
5)Te noteikti nenotika ne bez Žozefa Boreli un fon der Laienas ietekmes, jo grupa “Vagner” nepiedalījusies otrajā Čečenijas un Krievijas Gruzijas karā 2008. gadā. (Vēl neuzspēja! Ja nu vienīgi kā Dunkans MakKlauds!) Šie ir divi punkti, kāpēc Krievija ir jāpakļauj sankcijām.
6)Valsts terorisma sponsorētāja ir arī tāpēc, ka atbalstīja Asada režīmu. Likumīgi pieaicinātus Sīrijā aizstāvēt likumīgo varu, kura cīnījās pret bruņotu opozīciju, kuru savukārt sponsorēja ASV, Briti un Francija.
BBC News: Pretinieka karavīru, kuri nolikuši ieročus un padevušies gūstā, nogalināšana ir kara noziegums. Taču viltus padošanās gūstā arī ir pretrunā ar kara vešanas noteikumiem.
Yakovina Ivan: Gūstā padošanās imitācija (Perfidy, nodevīga), lai izmānītu pretinieku atklātā vietā – tas ir kara noziegums. To aizliedz Ženēvas konvencijas 1977. gada papildus protokoli. Cerēsim, ka notikušais būs citiem mācība.
Navaļnija komanda: Absolūti šausmīgs video. Ukraiņu karavīri noslepkavo 12 gūstā padevušos krievu karavīrus.
Vācu Bilt: Publicē video 1) daļa, kuru uzņēma ukraiņu karavīrs 2)daļa, kuru uzņēma no drona. Taču tūlīt pēc ukraiņu ĀM uzbrukuma un ASV vēstniecības brīdinājuma video tika izdzēsts.
Prezidenta kungs, kā jūs komentētu Zelenska sacīto, ka ne ukraiņu raķetes nokrita Polijas teritorijā? Baidens: “Tas nav nekāds pierādījums.” Un aizbēga.
Amerikāņi: Atomsprādzieni Eiropā neko ļaunu ASV nenodarīs. Amerikāņi Eiropu izmanto kā patērējamo materiālu.
Duda atteicās karot ar Krieviju. Slovāku tauta balsojumā pateica, ka kara gadījumā viņi nostātos Krievijas pusē. Vienīgie, kas grib trešo Pasaules karu, ir trīs Baltijas emirāti, kuru vidū visaktīvākie ir Latvijas politologi un Rumānija.
Pēdējos 9 mēnešos ASV Ukrainā ir iztērējusi 93 miljardus dolāru.
Pievienot komentāru
Pievienot atbildi
Lai komentētu, ienāc arī ar savu draugiem.lv, Facebook vai X profilu!
Draugiem.lv Facebook X