Sestdien sarīkotie uzbrukumi Krievijas jūras spēkiem okupētajā Sevastopolē lika domāt, ka ir apdraudēts Ukrainas graudu eksports. Tomēr pēdējās ziņas rāda, ka vienošanās par drošo koridoru Melnajā jūrā ir atjaunota.
Brazīlijā notikušās prezidenta vēlēšanas bija nepieredzētas spriedzes pilnas un arī rezultāti raisījuši karstas emocijas. Savukārt 1. novembrī pie vēlēšanu urnām kārtējo reizi devās Izraēlas vēlētāji. Publiskotie rezultāti ļauj spriest, ka varas varētu atgriezties Benjamins Netanjahu.
Aktualitātes analizē žurnālists Andis Sedlenieks, sazināmies ar Jakobu Luftu Izraēlā un Hansu Bērziņu Brazīlijā.
Krievija atkal šantažē
Pagājušajās sestdienā Krievijas Melnās jūras flotes bāze Sevastopolē, okupētajā Krimā, piedzīvoja bezpilota kaujas aparātu uzbrukumu. Pie tam, kā liecina informācija, triecienā izmantoti ne vien nu jau ierastie gaisa droni, bet arī peldošie. Pārbaudītu ziņu par zaudējumiem nav, taču ir diezgan nepārprotami, ka Kremlim šis gadījums ir ļoti nepatīkams. Jau tajā pašā dienā Krievijas aizsardzības resors paziņoja, ka Krievija uz nenoteiktu laiku aptur savu dalību nolīgumā par netraucētu labības u.c. produktu eksportu no Ukrainas ostām. Krievijas līderis Putins paziņojis, ka drošie eksporta koridori tikuši izmantoti, kā viņš izteicies, „teroristiskiem uzbrukumiem”.
Krievijas pagaidu atteikšanās no t.s. „labības vienošanās” varētu nozīmēt totālas Ukrainas ostu blokādes atjaunošanu, kas draudētu ar nopietnām pārtikas problēmām vairākās Āfrikas valstīs. Pirmdien un otrdien gan vairāki kuģi vēl devušies ceļā no Ukrainas ostām. Kā zināms, vienošanās jūlijā tika panākta ar Turcijas un ANO starpniecību, un abi šie līguma dalībnieki jau aicinājuši Krieviju pārdomāt tās nostāju. Turcija prezidents Radžeps Taijips Erdogans sazinājies ar Krievijas un Ukrainas līderiem un izteicis cerību, ka „labības vienošanās” varētu kļūt par aizsākumu pamiera sarunām starp agresorvalsti Krieviju un Ukrainu. Ukrainas prezidents Volodimirs Zelenskis, kā zināms, pēc Krievijas raķešu un dronu triecieniem pa Ukrainas pilsētām deklarējis, ka ar prezidentu Putinu nekādas sarunas vairs nenotikšot principā.
Vai Bibi būs atpakaļ?
1. novembrī Izraēlas pilsoņi piekto reizi četros gados devās pie vēlēšanu urnām, lai ievēlētu 120 parlamenta – Kneseta – deputātus. Šīs jau atkal ir ārkārtas vēlēšanas, un tātad – nākamā epizode kopš 2019. gada ilgstošajā Izraēlas iekšpolitiskajā krīzē.
Problēmas centrā ir viena politiskā figūra – labēji konservatīvās partijas „Likud” līderis Benjamins Netanjahu, Izraēlā un nu jau arī ārpus tās plaši atpazīts ar pavārdu Bibi. Viņš ieņēma premjerministra krēslu no 2009. gada līdz pagājušā gada jūnijam, taču pēdējos gados viņam pastāvīgi pietrūcis dažu balsu stabilas valdības izveidošanai. Problēma ir ne vien Netanjahu politiskā platforma, kas ir izteikti nacionālistiska, noliedzoša pret ideju veidot palestīniešu valsti Jordānas rietumkrastā un Gazas sektorā, bet arī viņa reputācija. Joprojām turpinās tiesas process, kurā Netanjahu ir apsūdzēts kukuļņemšanā, dokumentu viltošanā un uzticības ļaunprātīgā izmantošanā.
Tomēr nepieciešamo vairākumu Knesetā ilgstoši neizdevās savākt arī Netanjahu konkurentiem – kreisajām un liberālajām partijām. Galu galā šādu kombināciju pēc trīs mēnešus ilga procesa izdevās sadiegt no astoņām koalīcijas partijām, starp kurām bija kā izteikti labēji, tā izteikti kreisi spēki un pat viena no arābu partijām. Tādējādi koalīcijai izdevās iegūt 60 deputātu balsis, ar ko pietika, jo Izraēlas valdības apstiprināšanai pietiek ar vienkāršu vairākumu, un pret nobalsoja 59 deputāti, vienam atturoties. Turpinot kopš pāris gadiem iedibināto praksi, tika noteikta premjeru rotācija valdības termiņa vidū, kad premjerministru Naftali Benetu no labējās apvienības „Jamina” bija jānomaina viņa līdzpremjeram Jairam Lapidam no liberālās „Ješ Atid”. Tomēr politiskās pretrunas sāka iezīmēties jau pēc desmit mēnešiem, kad aprīlī par aiziešanu no koalīcijas paziņoja deputāte Idita Silmane no apvienības „Jamina”. Sekoja vēl pāris citu deputātu aiziešana, valdība nonāca mazākumā un līdzpremjeri Benets un Lapids izziņoja balsojumu par Kneseta atlaišanu. Rezultāts bija vakardienas vēlēšanas, kuru rezultāti oficiāli nav vēl pasludināti, bet aptaujas pie balsošanas iecirkņiem liecina, ka Netanjahu un viņa potenciālie sabiedrotie varētu būt ieguvuši vienas vai divu balsu pārsvaru, un, tātad, Bibi būs atpakaļ varas virsotnē.
Brazīlijas vara maina politisko krāsu
30. oktobrī notikušo Brazīlijas prezidēta vēlēšanu rezultāts ir nelabvēlīgs līdzšinējam valsts galvam Žairam Bolsonaru. Viņa pārstāvētais politiskais spēks gan dēvējas par Liberālo partiju, taču faktiski ir drīzāk labēji konservatīvs, savukārt pašu Bolsonaru visbiežāk raksturo kā radikāli labējo.
Ar nepilna procenta pārsvaru viņu šajās vēlēšanās sakāvis kreisās Strādnieku partijas līderis Luizs Inasiu Lula da Silva. 77 gadus vecais politiķis jau ieņēma Brazīlijas prezidenta amatu no 2003. līdz 2011. gadam. Sekmīgi pabeidzis divus prezidentūras termiņus un nodevis varas stafeti savai partijas biedrenei Dilmai Rusefai, da Silva dažus gadus vēlāk nonāca uz apsūdzēto sola prāvā par naudas atmazgāšanu un korupciju. Pēc otrās instances tiesas sprieduma viņš apmēram pusotru gadu pavadīja cietumā, līdz viņu attaisnoja Augstākā tiesa. Tagad viņš ir atpakaļ varas virsotnē, iekļaujoties tendencē, kuru politikas vērotāji jau nodēvējuši par Latīņamerikas „kreisi vilni”.
Kreisas ievirzes valdības nesen nākušas pie varas arī Kolumbijā, Argentīnā un Čīlē. Mantojumā no Bolsonaru jaunievēlētais prezidents saņem pandēmijas iedragātu valsts ekonomiku, samilzušas ekoloģijas problēmas un ļoti sašķeltu sabiedrību.
Pēc vēlēšanu rezultātu pasludināšanas līdzšinējā prezidenta atbalstītāji, nevēloties atzīt sava favorīta zaudējumu, visā valstī izveidoja simtiem transporta maģistrāļu nosprostojumu. Vairāk nekā diennakti Bolsonaru, kurš citkārt bijis ļoti aktīvs savās publiskajās izpausmēs, ieturēja pauzi, līdz vakar pavisam īsi uzstājās preses priekšā. Tas, no kā daudzi bija baidījušies, nenotika – Bolsonaru neatteicās atzīt vēlēšanu rezultātus, lai gan arī nedeklarēja savu atzīšanu. Tomēr viņa administrācijas vadītājs ir uzsācis varas nodošanas procesu, kas ļauj cerēt, ka tas notiks bez nopietniem ekscesiem.
Sagatavoja Eduards Liniņš.
Eiropas Parlamenta granta projekta „Jaunā Eiropas nākotne” programma.*
* Šī publikācija atspoguļo tikai materiāla veidošanā iesaistīto pušu viedokli. Eiropas Parlaments nav atbildīgs par tajā ietvertās informācijas jebkādu izmantošanu.
Ieteikt
Latvijas Radio aicina izteikt savu viedokli par raidījumā dzirdēto un atbalsta diskusijas klausītāju starpā, tomēr patur tiesības dzēst komentārus, kas pārkāpj cieņpilnas attieksmes un ētiskas rīcības robežas.
Komentāri (23)
Džeki Hainrihs no Fox News vienīgais uzdeva jautājumu Baltā nama preses dienesta darbiniekam Džonam Kirbi šo jautājumu: “Kāds plāns? Mums beidzas dīzeļdegvielas.” Džonam Kirbi, kas pārstāv Savienoto Valstu Prezidenta administrāciju, lielāko organizāciju cilvēces vēsturē, izpildvaras atzaru, nebija atbildes. Viņš teica: “Neuztraucieties! Mēs eksportēsim daudz enerģijas uz Eiropu, lai palīdzētu cīnīties ar šo progresīvo krusta gājienu Ukrainā.”
18.02. – 667
19.02. – 1120
20.02. – 730
21.02 – 667
22.02. – 869
Pašlaik, pēdējā nedēļā Ukraiņu puse uz izšāvusi tikai 367 lādiņus, kad karš norisinās visā frontē. 24.02. kad jau bija sākusies kara darbība – 1565. Tas liecina, ka veselu nedēļu notika artilērijas sagatavošanās uguns pirms uzbrukuma sākuma, ko bija ieplānojusi Ukrainas armija, kuru gatavoja 8 gadus. Kurai izstrādāja plānu un sakoncentrēja šaurā frontes joslā ap 300 000 karavīru, salīdzinot ar pašreizējo frontes līniju. Krieviem šeit bija 5 reizes skaitliski mazāk karavīru. Ukrainas armija ar artilērijas uguni sāka gludināt DTR. Ukrainas armija uzsāka karu ar DTR jau 17.02. Tālāk sekoja zināmie notikumi.
John Kirby (admiral) United States National Security Council Coordinator for Strategic Communications kopš 2022: Es atgādināšu dažas lietas. Pirmkārt, Baidena administrācija piegādāja ieročus jau ilgi pirms Ukrainas kara sākuma. Pirmo miljardu dolāru, kuru prezidents atvēlēja Ukrainai, patiešām iekļāva letālo ieroču piegādes. Tas bija pirms tam, kad Putins izlēma iebrukt. Un pēdējais moments, kuru mēs nelietojam pārāk bieži, cik to vajadzētu darīt – tā ir sagatavošana un spēku pielikšana, kas tika iztērēti, lai sagatavotu ukraiņu spēkus šāda veida karam pēdējos 8 gados. Savienotās Valstis, Kanāda, Britānija, citi sabiedrotie palīdzēja gatavot ukraiņus, mazo vienību pārvaldīšanu, komandēšanu un kontroli priekš operatīvajiem manevriem. Tās ir tās darbības, kuras jūs pašlaik redzat. Runa nav par ieročiem, bet par iemaņām, iespējām, komandēšanu, ko viņi demonstrē kaujas laukā. Tas viss nav nejauši. Ukraiņi 8 gadus tika gatavoti karam. Tad par kādu neizprovocētu karu ir runa?
Tādā veidā cilvēku resursi no Austrumu Eiropas un NATO tehniskās iespējas nopietni palielinās “Partnerattiecību” potenciālu un nivelē NATO valstu cilvēku resursu zaudējumu risku, kas ir viņu negribēšanas darboties galvenais iemesls.
Šī arī ir darba alternatīva pasaules haosam.
DŽORDŽS SOROSS “Ceļā uz jaunu pasaules kārtību: NATO nākotne.” 1993. gada 1. novembrī.
Sakiet, ka nav tieši tas pats, kas pašlaik notiek gan Pasaulē, gan Ukrainā. [!!!] Ja vēl pievieno kunga izteicienu, ka Ukraina ir viņa projekts un to naudas summu, cik viņš ir ieguldījis, mēs iegūstam: tas, ko redzam Ukrainā. Austrumu Eiropas dzīvais spēks ukraiņi, poļi, Jurašs. Un NATO ieroči. Tava gudrība tika pateikta jau pirms 30 gadiem. To izdarīja Mieru mīlošie Globālisti ar baltiem cimdiem rokās.
Krievija arvien skaidrak atzist ka Ukriana kremlis grib iekarot resursus, jo ka ziņo IAE Ukraina ir 2. lielakie gāzes krajumi Eiropā, kas Ukrainu nodrošinātu ar gazi 180 gadus un daudzi citi resursi. Sausana ar droniem un raķetem uz Ukraiņiem sakot ka tiek apkarots terorisms ir savāds pasākums, un ja Ukraiņi uzlaiž dronus pretīm tad iznīcinot armijas tehniku tad tā kremlis uzskata to par terorismu. Tas jau izklausas pēc 21.gs komunisma.
Pievienot komentāru
Pievienot atbildi
Lai komentētu, ienāc arī ar savu draugiem.lv, Facebook vai Twitter profilu!
Draugiem.lv Facebook Twitter