Šodien raidījumā Divas puslodes daudz runājam par Krieviju, par tās veiksmēm un neveiksmēm, mēģinot savā pusē iegūt vairāk sabiedroto kā pretpolu Rietumu demokrātijai. Šobrīd tā jau ir ierasta lieta, ka, runājot par notiekošo pasaulē, ir jāpiemin arī Krievija. Aktualitātes analizē Latvijas Radio Ziņu dienesta žurnālists Uldis Ķezberis un politologs Veiko Spolītis. Viedokli izsaka bijušais ANO Kišiņevas biroja darbinieks Oskars Kastēns.
Moldova – līdz ar nagiem Eiropā
20. oktobra vakars, jādomā, daudziem proeiropeiski noskaņotiem Moldovas pilsoņiem kļuva par pārbaudījuma brīdi. Balsu skaitīšanai ejot uz beigām, izskatījās, ka uz jautājumu „Vai atbalstāt izmaiņas Konstitūcijā ar nolūku Moldovai iestāties Eiropas Savienībā?” vairums balsojušo ir atbildējuši ar „Nē”.
Prezidente Maija Sandu sasauca ārkārtas preses konferenci, kurā runāja par „ārēju spēku” bezprecedenta iejaukšanos balsošanas procesā. Nevienam nebija ne mazāko šaubu, ka ar „ārējiem spēkiem” jāsaprot Kremlis un tā pakalpiņi.
Krievija devusi patvērumu Moldovas partijām un politiķiem, kuri pretdarbojas proeiropeiski orientētās valdības centieniem. Šī gada aprīlī piecas šādas partijas Maskavā nodibināja aliansi ar nosaukumu „Uzvara”; tās politiskais mugurkauls ir Šora partija – kopš pagājušā gada jūnija Moldovā aizliegts politisks spēks, kura dibinātājs ir aizmuguriski par smagiem ekonomiskiem noziegumiem notiesātais, Krievijā mītošais miljonārs Ilans Šors.
Saskaņā ar Moldovas drošības iestāžu pausto, mēnešos pirms referenduma caur Šora organizētu shēmu apmēram 130 000 vēlētāju saņēmuši naudu par attiecīgu balsojumu, kā arī par eiroskeptisku viedokļu izplatīšanu sociālajā tīklā „Telegram”. Grūti spriest, cik no šiem līdzekļiem ir paša Šora sarūpēti, cik – Kremļa sponsorējums. Eiroskeptiskā vēstījuma centrā bija tēzes, ka virzīšanās uz Eiropas Savienību izraisīšot tiešu konfliktu ar Krieviju, ka tā sola Moldovas ļaudīm vien dzīves dārdzības pieaugumu, kamēr draudzība ar Kremli – lētu gāzi un degvielu.
Vēl viens motīvs ir bažas, ka eirointegrācija nozīmēs vēl ciešākas saites ar Moldovai etniski un vēsturiski ļoti tuvo Rumāniju, kas kaitēs apmēram astoņpadsmit procentiem nemoldāvu iedzīvotāju. Sevišķi izplatīti šādi noskaņojumi ir Gagauzijas autonomijā, kur dzīvo apmēram 125 000 tjurku valodu saimei piederīgās gagauzu valodas runātāju. Šeit pret konstitūcijas izmaiņām balsojušo proporcija pārsniedza 90%, savukārt krieviskajos valsts ziemeļu rajonos un separātiskajā Piedņestrā tā ir no sešdesmit pieciem līdz astoņdesmit procentiem.
Savukārt par iestāšanos Eiropas Savienībā vairākums balsojis galvaspilsētā Kišiņevā un tai tuvākajos valsts centra rajonos. Kā izrādījās pirmdienas rītā, Moldovas eiropeisko kursu par mata tiesu glāba ārzemēs dzīvojošie pilsoņi, kuru balsis deva pozitīvu iznākumu ar nepilniem 50,4%.
Līdztekus referendumam notika arī Moldovas prezidenta vēlēšanas, kurās Maija Sandu ieguva labāko rezultātu – vairāk nekā 42% balsu, kas nozīmē, ka otrajā kārtā viņa sacentīsies ar agrāko ģenerālprokuroru, Moldovas Sociālistu partijas atbalstīto gagauzu izcelsmes politiķi Aleksandru Stojanoglo, kurš ieguvis vairāk nekā 26%. Arī šajā gadījumā par proeiropeiskās prezidentes panākumiem nav pilnīgi drošas pārliecības, jo vēl vairāki viņas konkurenti pārstāv Aleksandram Stojanoglo tuvus uzskatus un varētu aicināt savu vēlētājus balsot par viņu.
„Rietumu kapraču” saiets Kazaņā
Šajās dienās Krievijas Federācijas autonomās republikas Tatarstānas galvaspilsēta Kazaņa uzņem BRICS organizācijas valstu vadītāju sešpadsmito samitu. Tāda mēroga un līmeņa starptautisks forums Krievijā nav pieredzēts ne vien pēdējos izolācijas un sankciju gados, bet pat pēdējās pāris desmitgadēs.
Dibināšanas brīdī 2009. gadā organizācijā bija četras dalībvalstis – Brazīlija, Krievija, Indija un Ķīna. Gadu vēlāk pievienojās Dienvidāfrikas Republika. Visbeidzot šogad organizācijā iestājušās Apvienotie Arābu Emirāti, Ēģipte, Etiopija un Irāna; savu pievienošanos, kas arī tika plānota ar šo gadu, joprojām apsver Saūda Arābija. Attiecīgi visnotaļ reprezentatīvajā kompānijā, kas pulcējusies Kazaņā, ir Ķīnas prezidents Sji, Indijas premjerministrs Modi, Dienvidāfrikas prezidents Ramafosa, Apvienoto Arābu Emirātu prezidents al Nahajans, Irānas prezidents Pezeškiāns, Ēģiptes prezidents el Sisi un Etiopijas premjerministrs Ahmeds. Tāpat ieradušies vairāki citi reģionāli nozīmīgi vadītāji – tādi kā Turcijas prezidents Erdogans un Vjetnamas premjerministrs Tiņs –, kuru valstis arī izrāda interesi par dalību BRICS. Brazīlijas prezidents Lula da Silva savu ierašanos atcēlis, taču, cik var noprast, ne politisku, bet medicīnisku iemeslu dēļ – viņš esot nelaimīgi traumējis galvu.
Skaidrs, ka šis notikums ir īsta medusmaize Rietumu sankcijām pakļautajam, starptautiskos noziegumos apsūdzētajam Krievijas vadonim Vladimiram Putinam. Pretstāve ar reitumvalstīm kopš plaša mēroga iebrukuma Ukrainā ir viņa politikas vadmotīvs, savukārt BRICS jau savas dibināšanas brīdī bija organizācija, kas pretendēja veidot Rietumiem, īpaši G7 grupas valstīm, alternatīvu ekonomiskās aprites un sadarbības struktūru. Līdz ar jaunajām dalībvalstīm tagad organizācija pārstāv apmēram 45% pasaules iedzīvotāju un apmēram trešdaļu ekonomikas apjoma, un Kremļa saimnieks var demonstrēt savu „iztiksim bez Rietumiem” stāju.
Tiesa, kā ar smīnu norāda Rietumu mediji, var jau deklarēt, piemēram, mērķi atkratīties no ASV dolāra un eiro savstarpējos norēķinos, taču norādījumos samita apmeklētājiem minēts, ka līdzi ieteicams ņemt skaidru naudu, un to pašu, ļoti vēlams, dolāros un eiro, jo globāli izmantotās maksājumu kartes lepnajā Krievzemē nedarbojas, savukārt ne visas turienes bankas varētu labprāt pieņemt Indijas rūpijas vai Etiopijas birus.
Kas attiecas uz Putina politiskajiem ieguvumiem, tad tādi, protams, būs – sevišķi jau Krievijas iekšējam patēriņam. Daudz pieticīgāk vērtējama samita ietekme uz Kremļa starptautiskajām pozīcijām.
Korejiešu kājas krievu zābakos
21. oktobrī Krievijas vēstnieks Dienvidkorejā tika izsaukts uz ārlietu ministriju Seulā, kur ministra pirmais vietnieks viņam izteica savas valsts visstingrāko protestu par Ziemeļkorejas karavīru ierašanos Krievijā, acīmredzot, lai balstītu agresorvalsti tās kara pret Ukrainu. Saskaņā ar Dienvidkorejas izlūkdienesta pausto, pagaidām ieradusies pirmā grupa – apmēram 1500 īpašo uzdevumu vienības kareivju, taču, pēc tās pašas aģentūras ziņām, kopējais nosūtāmo skaits varētu sasniegt 12 000.
Tāpat pirmdien Ukrainas Stratēģiskās komunikācijas un informācijas drošības centrs publiskoja video, kurā redzami it kā korejieši, kuri saņem Krievijas armijas aprīkojumu un formastērpus. Ukrainas prezidents Volodimirs Zelenskis, uzstājoties ar videouzrunu svētdienas vakarā, pauda atzinību tiem Ukrainas partneriem, kuri „nepiever acis un runā atklāti par šo sadarbību, kas vērš plašumā karu”. Tas ir zināms mājiens Savienotajām Valstīm, kuras pagaidām izvairīgi komentējušas publiskoto informāciju par ziemeļkorejiešu specvienību potenciālo izmantošanu karā pret Ukrainu. Jāpiebilst, ka vismaz formāli Ziemeļkorejas īpašo uzdevumu spēku apjoms ir milzīgs – tuvu pie 200 tūkstošiem, taču šis lielais skaitlis liek nedaudz šaubīties par šo karavīru sagatavotības līmeni.
Tiek lēsts, ka pat šo it kā elitāro vienību kareivji ir vāji apgādāti, sagatavoti un motivēti, salīdzinot ar rietumvalstu armiju profesionāļiem. Apšaubāma ir viņu motivācija karot par savu totalitāro tēvzemi un tās vadoni, sevišķi tad, ja padošanās gadījumā viņiem tiks piesolīta iespēja pārceļot uz Dienvidkoreju.
Ja ir runa par notiekošā politisko efektu, tad tas ir visai demonstratīvs žests, kam jāapliecina Putina iespējas būvēt globālu „totalitāro varmāku aliansi” savas agresijas atbalstam.
Sagatavoja Eduards Liniņš.
Eiropas Parlamenta granta projekta „Jaunā Eiropas nākotne” programma.*
* Šī publikācija atspoguļo tikai materiāla veidošanā iesaistīto pušu viedokli. Eiropas Parlaments nav atbildīgs par tajā ietvertās informācijas jebkādu izmantošanu.
Ieteikt
Latvijas Radio aicina izteikt savu viedokli par raidījumā dzirdēto un atbalsta diskusijas klausītāju starpā, tomēr patur tiesības dzēst komentārus, kas pārkāpj cieņpilnas attieksmes un ētiskas rīcības robežas.
Komentāri (28)
- Aleksandrs Vulins: Prezidents Vučičš ir pēdējais Eiropas neatkarīgais prezidents. Jūs varat kritizēt kādu mūsu gājienu, taču jūs nevarat kritizēt mūsu stratēģisko orientāciju jebkurā veidā saglabāt draudzību un brālību ar Krieviju. Nē! Mēs neesam pārdevuši Ukrainai nevienu lodi. Varbūt, ka kaut kas uzpeldēs šai vai citā karā. Mēs izdevām likumu pēc kura, ja kādi mūsējie grib kaut kur pārdot savus ieročus tad viņiem jāiegūst mūsu piekrišana. Mūsu piekrišanu nekad un neviens nav lūdzis. Vai lielās valstis var pārkāpt Starptautiskos līgumus nedarīt to ko viņi runā? Jā var! Vai mēs tur piedalāmies. Nē! Mēs tur nepiedalāmies. Ja jūs pašlaik atbrauktu uz Belgradu jūs tur uzņemtu ar cieņu. Jūs varētu atvērt biznesu, Dabūtu bankā kontu. Jūs neviens neapzagtu un jūsu naudu neviens neiesaldētu. Neviens jums neko neatteiktu tikai tāpēc, ka jums Krievijas pase. Tā ir mūsu pozīcija. Uz Maskavu var aizlidot tikai no Belgradas. Mēs neredzam nevienu iemeslu kāpēc mums vajadzētu kaut ko atteikt Krievijai. Prezidents Vučičs ir vienīgais neatkarīgais Eiropas prezidents, kurš var darīt to par ko mēs runājam. Es pats atrodos zem amerikāņu sankcijām. Šausmīgām sankcijām kuras pazemo mani kā cilvēku. Esmu Serbijas Vicrprezidents. Jūs spējat iedomāties kaut vienu Eiropas valsti kurš atrodas zem personīgajām ASV sankcijā varētu būt viceprezidents vai ministrs? jūs nespējat iedomāties kāds spiediens tiek izdarīts uz mums. Mēs nevaram uzvesties kā kodolvalsts. Mēs tādi neesam. Mūsu seši miljoni. Mūs ielenc valstis NATO locekles. Mums ir jāparūpējas par serbiem, kuri atrodas aiz mūsu robežām. Mums jāveido politika, lai nesarežģītu to serbu stāvokli kurus mēs nespējam aizsargāt. Mēs rīkojamies tā, lai neizsauktu NATO valstu niknumu vairāk nekā viņi to dara. Mēs prasām atklāti kāpēc Ukrainas robežas ir svētas, bet Serbijas nē? Tāpēc negaidiet, ka mēs aizsargāsim Ukrainas robežas. Jūs neaizsargājat Serbijas robežas. Un mēs tādēl nesāksim strīdu ar Krieviju. Esmu runājis ar visiem Krievijas valsdības locekļiem. Viņi kā viens teica: “Saglabājiet mieru par katru cenu.” Runāt par nacionālu valsti, brīvību, ģimeni Eiropā ir daudz bīstamāk nekā paziņot, ka es dzīvoju homoseksuāļu sabiedrībā.
ASV grib karot Eiropā ar svešām rokām, piesedzoties ar Ukrainu kā ar vairogu. Baltieši pieprasa atļauju preventīvam triecienam pa Krieviju. Ko viņi grib? Vai tā uztaisīt purkšķi uz atvadām? [Vai tas būs tikpat vienkārši kā nogāzt pieminekļus?] Kādu preventīvu triecienu pa Lielo Krieviju var dot Baltieši? Var saprast, ka viņiem kaut kas kaut ko pārdos. Bet vai viņi to saprot, ka no viņiem pāri nepaliks nekas. Un tās ir valstis kurām mēs devām visu. Mēs tās izdomājām. Mēs devām iespēju attīstīt nacionālo kultūru, nacionālo valodu. Mēs viņus pacēlām pašā augšā. Gigantiskajā impērijā viņa guva kolosālus panākumus. Savas nacionālās kultūras uzplaukumu. Un tagad tāda pateicība Ai.....
Lai mēs neesam ideāli, bet cienīgi atdarināšanai. Bet tas nozīmē būt uzticīgiem noteiktiem standartiem. Ieskaitot Starptautiskos noteikumus un normatīvus. Tāpat pieklājības normas.
-Izskatās ka amerikāņu elite ir pašiecelta. [tieši kā latviešu] Viņi atsakās no Dieva un liek sevi Viņa vietā. Mēs pašiecelti.
-Kad kādu gadu, pusotra atpakaļ krievi parādīja sadezinātus ukraiņu tankus un sagrautu artilēriju, kura atradās starp dzīvojamo namu kvartāliem, bērnudārziem, pie tirgus laukuma un pirmā stāva pagrabos, rietumu liberālā sabiedrība nenoreģēja nekādi.
-Tas, ka Gazas sektorā jau noslepkavoti ap 43 000 palestīniešu, no kuriem lielum lielākais vairākums sieviešu un bērnu iekļaujas nacistes priekšstatos, jo viņas tēvs arī 1945. gadā stāvējis šais robežās un cīnījies par demokrātiskām vērtībām un brīvību. Viņa ir lepna par to. Brīvība un demokrātiskās vērtības, kam? Noslepkavotajiem Babij Jarā? Vai Latvijā ir kaut viens rajons, kur nebūtu šo liberālo karotāju pastrādāto slepkavību upuru apbērēšanas vietas? Un nu jauni draudi atkal. Biju domājis, ka vismaz mana paaudze nodzīvos bez kara. Laikam jau nē.
-Kadi viņi barbari! Bet mūsu raķetes viņu civilmērķus nebombardēs (uz papīra). Kādi mēs civilizēti un baltos cimdos slēptām asiņainajām rokām! Pašiem prieks!
---Kazaņa, tas ir tikai kārtējais šaha gājiens jaunajā aukstajā hibrīdkarā. Priekšēdim Si-Dziņ-Pinam tumšajā kvartetā ir visas ekonomiskās sviras rokās, tāpat kā rietumu grupējumam vairums sviru ir Vašingtonas rokās.
---Dienvidkorejas dažādiem militāriem speciālistiem tagad būs iespējas dažadiem treniņiem Ukrainā, realitātei pietuvinātos apstākļos.
Indijas presidents kas nav tik liels draugs ka mazakas Kinas prezidents noradija par nepieciesamu izbeigt karadarbibu ar Ukrainu un nepretendet uz svesam zemem
Francijas un Vacijas prese jau atklāti raksta Gaza ir paredzēts izveidot masu genocida kapsētu jo Ēģiptē jau iepriekš nepiekrīt ļaut Telavivas valdibas koalīcijai deportēt no Gazas visus palestīniešus uz Ēģipti
Pievienot komentāru
Pievienot atbildi
Lai komentētu, ienāc arī ar savu draugiem.lv, Facebook vai X profilu!
Draugiem.lv Facebook X