Prigožina dumpis Krievijā gluži kā spoks naksnīgā ceļmalā - pēkšņi pavīdēja un tikpat piepeši arī nozuda, bet tagad ir palicis visu mutēs. Joprojām izskan visdažādākās versijas, kas vāgneriešiem lika iet uz Maskavu un tad griezties atpakaļ, bet skaidrs, ka tas ir nozīmīgs notikums visas pasaules acīs. Par rietumu pasaules reakciju uz Prigožina dumpi runāsim šodien raidījumā.
Ir palikušas vien pāris nedēļas līdz NATO samitam un vāgneriešu izgājiens ielauzīsies arī tā dienas kārtībā. Galu galā Prigožins ir devies vai dosies uz Minsku un jautājums, vai un cik viņa izslavēti nežēlīgo kaujinieku pārcelsies līdzi. Un tas ir pavisam blakus mūsu robežām.
Aktualitātes vērtē Latvijass Transatlantiskās organizācijas ģenerālsekretāre Sigita Struberga un politologs Andis Kudors.
Vāgners un popkorns
Vairāki pasaules mediji jau nodēvējuši privātās militārās kompānijas „Vāgnera grupa” dumpi kā Putina režīmam bīstamāko epizodi visā tā pastāvēšanas vēsturē. Tiek norādīts, ka situācija, kad Maskavai šādā veidā pietuvojas varai nedraudzīgs pašmāju spēks, nav piedzīvota kopš Krievijas pilsoņu kara laikiem. Tikām sociālajos tīklos dumpja dienās parādījās videoklipi, kuros prezidents Zelenskis vai kāds cits Ukrainu simbolizējošs personāžs iekārtojies pie ekrāna ar popkornu un aliņu – tā sakot, vēro šovu.
„Mēs rūpīgi vērojam,” „mēs sekojam,” „mēs esam informēti,” „mēs koordinējam mūsu rīcību” – šīs frāzes bija praktiski neiztrūkstošas pirmajos komentāros, kurus dumpja sakarā sniedza pasaules valstu vadītāji un citas amatpersonas. Daži, kā Lielbritānijas premjerministrs Riši Sunaks un Turcijas prezidents Radžips Taijips Erdogans aicināja konfliktā iesaistītās puses rīkoties saprātīgi un atbildīgi. Citi, kā Eiropadomes prezidents Šarls Mišels vai Kanādas premjerministrs Džastins Trudo uzsvēra, ka notiekošais ir Krievijas iekšēja lieta. To pašu pauda oficiālās Pekinas un oficiālās Teherānas pārstāvji, pie tam apliecinot savu atbalstu Kremļa varai.
Notikumiem attīstoties, vairojās komentāri, kas norādīja uz cēloņsakarību starp Krievijas agresiju pret Ukrainu un stāvokļa destabilizēšanos pašā Krievijā. Kā viena no pirmajām šo viedokli vēl sestdien, 24. jūnijā, pauda Itālijas premjerministre Džordžija Meloni, vēlāk ar līdzīgiem izteikumiem nākot klajā arī NATO ģenerālsekretārs Jenss Stoltenbergs, Eiropas Savienības Augstais pārstāvis ārlietu un drošības jautājumos Žuzeps Borels, Savienoto Valstu valsts sekretārs Entonijs Blinkens, Austrālijas premjerministrs Entonijs Albanīzs u.c. Austrijas kanclers Karls Nehammers pauda bažas sakarā ar Krievijas kodolarsenālu drošību, savukārt Moldovas ārlietu ministrs Niku Popesku norādīja, ka notiekošais apliecinot, cik pareiza ir Moldovas politika, virzoties projām no potenciālā haosa perēkļa Krievijas un Eiropas Savienības virzienā.
Ar spilgtu citātu dumpja laikā izcēlās Čehijas ārlietu ministrs Jans Lipavskis, sakot: „Es tā skatos, ka manas vasaras brīvdienas Krimā tuvojas.”
Ar pastiprinātu interesi notikumus Rostovā pie Donas un Voroņežā vēroja tajās Āfrikas un Tuvo Austrumu valstīs, kurās darbojas „Vāgnera grupas” algotņi. Cerības, ka Prigožina uzņēmuma nonākšana konfliktā ar Kremli veicinās „vāgneriešu” aizvākšanos no viņu valstīm, izteikuši ļaudis no Sīrijas opozīcijas un Lībijas Nacionālās vienotības valdības, kuras konkurējošo spēku, feldmaršala Haftara valdību, atbalsts „Vāgnera grupas” algotņi. Domājams, ar nervozitāti notiekošo vēro arī Mali un Centrālāfrikas Republikas militāro huntu vadība, ciktāl šīs varas balsta tur izvietotie „vāgneriešu” kontingenti.
Kad monstrs tepat aiz stūra
Ātrums, ar kādu pa Krieviju pārvietojās sadumpojušos „vāgneriešu” kolonas, liek vēlreiz pārvērtēt NATO ziemeļaustrumu flanga aizsardzības spējas. Lielāku Krievijas vai Baltkrievijas spēku koncentrēšanās Baltijas un Polijas robežu tuvumā, protams, tiktu savlaicīgi pamanīta, un alianses spēki attiecīgi mobilizētos. Taču nav izslēdzama salīdzinoši pēkšņa samērā nelielu, taču labi sagatavotu un vadītu vienību parādīšanās, kas arī var būt nopietns destabilizējošs faktors. Pamatu vēl lielākām bažām rada tas, ka karakungs Prigožins ar vairākiem tūkstošiem savu rīkļurāvēju, cik noprotams, grasās vismaz uz laiku ieperināties Baltkrievijā, gluži tuvu Latvijas un Lietuvas robežām.
Tāpat „Vāgnera grupas” dumpis liek nopietni apsvērt plašākus drošības jautājumus – cik liela ir nopietnu iekšēju juku iespējamība Krievijā, kas tādā gadījumā notiktu ar Krievijas kodolieroču un citu masu iznīcināšanas ieroču arsenāliem, kurp varētu virzīties potenciālās bēgļu straumes.
Viss iepriekšminētais noteikti būs nākamā NATO samita uzmanības centrā, kad tā dalībnieki 11. un 12. jūlijā tiksies Viļņā. Lietuvas prezidents Gitans Nauseda gan izteicies, ka pēdējie Krievijas notikumi neliekot būtiski mainīt vispārējo alianses drošības plānu reģionam, tomēr nenākas šaubīties, ka tie kalpos par argumentu vēl intensīvākai šo spēju stiprināšanai.
Kopumā Viļņas samita visvairāk diskutētais jautājums diezgan nepārprotami būs Ukrainas uzņemšanas nosacījumi – cik drīz pēc kara beigām tas varētu notikt. Vēl viena samita dienaskārtības tēma ir Turcijas joprojām bloķētā Zviedrijas uzņemšana aliansē. Tāpat aktuāls ir jautājums par nākamo alianses ģenerālsekretāru, jo Jenss Stoltenbergs paudis nodomu oktobrī šo amatu pamest. Taču nav izslēgts, ka viņam nāksies tajā uzkavēties vēl kādus mēnešus, ja dalībvalstis nespēs operatīvi izraudzīt funkciju pārņēmēju.
Sagatavoja Eduards Liniņš.
Eiropas Parlamenta granta projekta „Jaunā Eiropas nākotne” programma.*
* Šī publikācija atspoguļo tikai materiāla veidošanā iesaistīto pušu viedokli. Eiropas Parlaments nav atbildīgs par tajā ietvertās informācijas jebkādu izmantošanu.
Ieteikt
Latvijas Radio aicina izteikt savu viedokli par raidījumā dzirdēto un atbalsta diskusijas klausītāju starpā, tomēr patur tiesības dzēst komentārus, kas pārkāpj cieņpilnas attieksmes un ētiskas rīcības robežas.
Komentāri (27)
Aizej pie ozola vakars kad vēls.
- Kā notiek pavasara, bet tagd jau vasaras Ukrainas karaspēku uzbrukums?
*Tā ir šausmīga izgāzšanās. Ukraina ir zaudējusi pāri par 10 000 karavīru kā saskarsmes līnijās, tāpat pulcēšanās vietās. Šim pretuzbrukumam nav izredžu uz panākumiem. Viņiem vēl jāpārrauj vai vismaz jānodrošina kontakts ar pirmo līniju. Nerunājot nemaz par otro un trešo. Viņi iestiga sākuma barjērās un mīnu laukos. Viņu uzbrukumus sagrauj artilērija. Tas, ko es jau teicu, ka notiks, tas notiek. Atšķirībā no Petriusa?, Hodžesa, Blinkina, Salivana, Baidena. Viss ko saka Putins ir ļoti precīzs. Jums varbūt nepatīk šis puisis un tas ko viņš saka, taču nestāstiet man, ka viņš melo. Viņi iznīcina visu ko NATO piegādā Ukrainai. Viņi vienmēr bija gatavi uzsākt sarunas. Viņi to nodemonstrēja jau no paša sākuma. Kad Amerika zaudēs šo konfliktu Ukrainā, bet mēs zaudēsim, nebūs ar ko sēsties pie sarunu galda. Tas tāpēc, ka Vladimirs Putins ir vienīgais pieaugušais istabā. Viņam ir pamats būt mierīgam tāpēc, ka viņš visu kontrolē. Gadu atpakaļ bija daudz faktoru kas palika nezināmie. Piemēram, cik izturīga un noturīga būs Krievijas ekonomika? Kādas būs mobilizācijas politiskās sekas? Viņi vēl nezināja kāda būs NATO palīdzība Ukrainai. Par desmitiem miljardiem dolāru. Tā, ka pašlaik Putins atrodas citā stāvoklī. Viņš nesteidzas iet uz priekšu rīkoties līdzīgā veidā. Šodien, pēc gada, jūs redzat pašu atbrīvotāko cilvēku pasaulē. Tas ir cilvēks kuram ir konfortabli visos viņa eksistences veidos. Viņam ir humora izjūta. Viņš izklāsta faktus, jo zina to iznākumu. Viņš ir galvenais. Viņš spēlē vadošo lomu. Rietumi neko nespēj izdarīt, izņemot kodolkaru kurš būs beigas visam. Putins jau lika saprast, ja rietumi grib iet šo ceļu, tad lai iet. Visi nomirs, bet krievi nokļūs Paradīzē, kā mocekļi. Ko var nolikt pretī šādam noskaņojumam. Nekas nevar samulsināt šo puisi. Paskatieties uz Hodžesu kā viņš trinas pa solu. Paskatieties uz Petriusu. No viņa iet tvaiks kā no tramīga aļņu buļļa, jo viņš nepārtraukti melo. Paskatieties uz Salivanu, paskatieties uz Blinkinu, paskatieties uz Baidenu. Viņi krīt panikā. Baidens nevar uzstāties sponsoru priekšā nekrītot panikā. “Krievu kodoltrieciens ir reāls,” saka viņš. Paskatieties uz Putinu. Vai viņš izskatās pēc bezprāša? Viņš paziņoja: “Mēs varētu nopostīt Kijevu vienā rāvienā, un visu ko vien vēlamies, taču mēs to nedarām.”
Pievienot komentāru
Pievienot atbildi
Lai komentētu, ienāc arī ar savu draugiem.lv, Facebook vai X profilu!
Draugiem.lv Facebook X