Republikānis Donalds Tramps oficiāli kļuvis par 47. ASV prezidentu. Gazā sākas 42 dienas ilgs pamiers. Aktualitātes analizē Austrumeiropas politikas pētījumu centra direktors Māris Cepurītis un Latvijas Radio Ziņu dienesta žurnālists Rustams Šukurovs.
Gazas kara beigas vai atelpas mirklis?
19. janvārī stājās spēkā pagājušonedēļ ar Kataras, Ēģiptes un Savienoto Valstu starpniecību panāktā vienošanās par uguns pārtraukšanu starp Izraēlu un Gazas sektorā valdošo grupējumu „Hamās”. Tā paredz „Hamās” sagūstīto Izraēlas pilsoņu atbrīvošanu apmaiņā pret vismaz tūkstoti Izraēlā ieslodzītu palestīniešu.
Iebrukuma laikā Izraēlā 2023. gada 7. oktobrī Gazas joslā bāzēto grupējumu kaujinieki sagūstīja 251 ķīlnieku, no kuriem 94 joprojām atrodas teroristu rokās. Pēc Izraēlas puses ieskatiem, dzīvajos varētu būt kādi 60 no sagūstītajiem. Pirmajā uguns pārtraukšanas dienā tika atbrīvotas trīs izraēliešu gūsteknes un 90 palestīnieši – sievietes un pusaudži.
Vēl vienošanās paredz pakāpenisku Izraēlas spēku atvilkšanu un humānās palīdzības piegāžu intensificēšanu, un tiek ziņots, ka svētdien Gazas joslā ieradušās apmēram 600 kravas mašīnas ar palīdzību. Visas nolīguma detaļas netiek atklātas, taču ir darīts zināms, ka tā īstenošana paredzēta trīs posmos. Pirmajam posmam, kas iesākās svētdien, jāturpinās 42 dienas, kuru laikā pakāpeniski jāatbrīvo 33 izraēliešu ķīlnieki – sievietes, bērni, vecāki ļaudis, slimie un ievainotie – un vairāki simti palestīniešu. Izraēlas Aizsardzības spēkiem jāatvelkas no Gazas joslas apdzīvotajām teritorijām, ļaujot tajās atgriezties palestīniešu civiliedzīvotājiem. Ja pāris nedēļas process turpināsies saskaņā ar vienošanos, sāksies sarunas par tālāko pamiera īstenošanas gaitu. Otrajā uguns pārtraukšanas posmā jāatbrīvo visi atlikušie izraēliešu ķīlnieki, tāpat apmaiņā pret palestīniešu ieslodzītajiem, un Izraēlas spēkiem pilnībā jāpamet Gazas josla. Visbeidzot, pēdējā etapa galvenais saturs ir normālas dzīves atjaunošana Gazas joslā, kas, visdrīzāk, prasīs vairākus gadus. Pie tam nākotnes izkārtojuma aprisēs vēl joprojām ir daudz neskaidra. Ļoti iespējams, Izraēla vēlēsies paturēt sava kontrolē buferzonu pie Gazas robežām, kam Hamas nav piekritusi. Tāpat Hamas, visdrīzāk, cer uz tādu palestīniešu ieslodzīto atbrīvošanu, kurus Izraēla nobūs gatava laist brīvībā; runa ir, pirmām kārtām, par 7. oktobra uzbrukumā iesaistītajiem.
Tiek atzīmēts, ka Izraēla tā arī pilnībā nav sasniegusi savu kara mērķi – „Hamās” iznīcināšanu. Ņemot vērā, ka uguns pārtraukšanu var visai viegli izjaukt pat samērā neliels incidents, pagaidām vienošanās sakarā tiek paust vien piesardzīgs optimisms.
Amerikas „jaunlaiku devēja” benefice
„Šobrīd sākas Amerikas zelta laikmets. Sākot ar šo dienu, mūsu valsts plauks un atkal būs respektēta visā pasaulē.” Ar šādiem vārdiem savu uzrunu 20. janvāra inaugurācijas notikuma apmeklētājiem uzsāka jaun- un atkal ievēlētais, tādējādi, 45. un 47. Savienoto Valstu prezidents Donalds Tramps.
Nācijas „jaunlaiku atvedēja” tēls, kuru viņš sev pielaikoja jau pirmajā prezidentūras periodā, tagad kļuvis tikai vēl spilgtāks visās izpausmēs. Nav arī brīnums, ka samērā daudz laika uzrunā aizņēma gānīšanās par iepriekšējās administrācijas varas periodu, kas jaunā Baltā nama saimnieka interpretācijā ir viens vienīgs politiskas un administratīvas nevarības un misēkļu periods. Kā tad ir patiesībā? Kā zināms, nu jau eksprezidents Džo Baidens atstāj valsti ekonomiski vismaz cerīgā, lai neteiktu – pārliecinošā stāvoklī. Bezdarba līmenis ir zems, ekonomiskā izaugsme – stabila, un ASV šai ziņā apsteidz citas industriāli attīstītās nācijas. Tomēr pretējā svaru kausā ir strauji pieaugusī dzīves dārdzība, kas acīmredzot daudziem amerikāņiem izrādījusies pārāk netīkama. Un pagarš ir to krīžu un problēmu saraksts, uz kurām Amerika un pasaule laikam gan būtu gribējusi redzēt Balto namu reaģējot apņēmīgāk, mērķtiecīgāk un straujāk. Sākot ar Trampa nolīgto, bet Baidena īstenoto Afganistānas evakuāciju, turpinot ar strauju nedokumentētas migrācijas plūsmu pāri Meksikas robežai, beidzot ar lavierēšanu un pussoļiem atbalstā Izraēlai tās karā pret Hamas, bet sevišķi jau Ukrainai cīņā pret Krievijas agresiju. Kas gan, protams, nenozīmē, ka adekvāts ir prezidenta Trampa sacītais par līdzšinējo valdību, kas neesot bijusi spējīga risināt pat vienkāršas krīzes pašu mājās, toties „iekūlusies veselā sērijā katastrofālu situāciju ārpus valsts robežām.
Viņa paša solītā „zelta laikmeta” spožums būšot, atsaucoties uz runā piesaukto, neierobežota naftas urbšana, toties moratorijs jaunām elektroauto ražošanas licencēm, tikai divu dzimumu – vīriešu un sieviešu – atzīšana valsts politikas līmenī un ārkārtas stāvokļa izsludināšana uz Meksikas robežas, kā arī Panamas kanāla atdabūšana Savienotajām Valstīm, kuras to esot Panamai savulaik „uzdāvinājušas”, bet tagad tur visu kontrolējot Ķīna. Panamas kanāla izbūvi 20. gs. sākumā tiešām īstenoja Savienotās Valstis, pēc tam iegūstot šo Panamas Republikas teritoriju beztermiņa nomā. Tomēr pagājušā gadsimta otrajā pusē Panamas sabiedrība arvien aktīvāk protestēja pret šo koloniālisma laikmeta stilā tapušo vienošanos, notika sadursmes ar upuriem gan protestētāju, gan amerikāņu karavīru vidū, līdz tika panākta vienošanās, un kopš 1999. gada kanāls ir pilnīgi Panamas teritorija un īpašums.
Vēl Trampa prezidentūras pirmās dienas sakarā tiek pieminēts rekordliels skaits viņa parakstītu prezidenta izpildrīkojumu. Šie ASV valsts galvas akti ir ar likuma spēku, taču, salīdzinot ar Kongresa pieņemtajiem likumiem, tos ir daudz vienkāršāk apstrīdēt tiesā. Attiecīgi jau tagad tiek prognozēts, ka daļa no šiem izpildrīkojumiem kā, piemēram, izstāšanās no Parīzes Klimata kontroles vienošanās vai Pasaules Veselības organizācijas, visdrīzāk, tiks īstenoti, bet tādi kā Savienoto Valstu pilsonības atteikums to teritorijā dzimušiem nelegālo imigrantu bērniem vai jau pieminētā tikai divu dzimumu atzīšanas politika var sadurties ar nopietniem juridiskiem šķēršļiem.
Sagatavoja Eduards Liniņš.
Ieteikt
Latvijas Radio aicina izteikt savu viedokli par raidījumā dzirdēto un atbalsta diskusijas klausītāju starpā, tomēr patur tiesības dzēst komentārus, kas pārkāpj cieņpilnas attieksmes un ētiskas rīcības robežas.
Komentāri (21)
Orbans: “Mēs dzīvojam pasaules kārtības maiņas laikā. Austrumu un Āzijas izauksmes laikā. Tai pasaules kārtībai, kuru mēs pazinām, ir pienācis gals. Pasaules kārtībai, kuru formējuši rietumi, konkrēti anglosakši, kurā viņi dominē. Vadošās pasaules valstis, kuru centrā ir labējie spēki, pašlaik formē jaunus kultūras, ekonomiskos un politiskos rāmjus. Tajos mēs dzīvosim vēl daudzus gadu desmitus. Pasaules valstis enerģiski darbojas, lai radītu šo jauno pasaules kārtību un radītu jaunas ģeopolitiskās struktūras. Lūk kāpēc Krievijas un Ukrainas konflikta pamatos atrodas Ukraina kā NATO locekle, ko krievi nepieļaus par jebkuru cenu. Lūk kāpēc jautājums par Grenlandi, Kanādu un Panāmu atrodas Starptautiskās politikas dienas kārtībā. Un arī spriežot pēc tā kā Dienvidu jūras un Taivānas jautājums tiek apgaismots regulāri dien dienā. Bet cīņa par jauno Pasaules kārtību iet tādos virzienos kā valsts uzbūve, ekonomika, nacionālā identitāte. ASV vēlētāji to jau ir sapratušu, saceļot dumpi un nobalsojot rudenī par republikāni Donaldu Trampu. Tagad jāgaida Vašingtonas pagriezšanos uz konservatīvajām vērtībām un brīvās konkurences attīstību, kad valsts pēc iespējas mazāk jauksies ekonomikas attīstībā. ES vadība turpina panākt valsts centralizāciju un kā iepriekš cenšas aizstāvēt liberālās vērtības. Tādas kā migrācija, ģimenes nevajadzība, gendera jautājumi. Tāpēc mūs gaida pretstāve starp Vašingtonu un Briseli. ES vajadzētu atskurbt. Taču tā vietā ES atrodas reibuma stāvokli. Tās vadība cenšas sgrābt pēc iespējas lielāku varu Eiropā. Ungārijas pārstāvniecība Eiropā pacēla miera karogu. Atvēra durvis uz uguns pārtraukšanu un uz miera sarunām. Vai tiešām mēs ticam, ka mūsu karavīri maršēs pa Sarkano laukumu Maskavā zem ES karogiem? Ja mēs tam neticam, tad diplomātiskajiem kanāliem uz miera sarunām jābūt atvērtiem. Ungarīja tagad nodod miera stafeti jaunajai ASV administrācijai.”
-Un tad parādījās Amerikāņi, kuri būvēja savu impēriju. Un viņi saprata, ja tur nebūs viņu kara bāzes, tad tur būs kādu citu kara bāze. Tāpēc viņi nāca pie dāņiem un prasīja vai viņi nevēlas pārdot Virdžīniju salas? Tas bija vēl Linkolna laikā. Dāņi jau sāka piekrist, priekšlikums labs, bet ASV kongresā bija grupējums, kas ar to nebija mierā. Tad sākās virpulis. Arī dāņi sāka pretoties. Tā tas gāja līdz sākās I WW. Un te Amerikāņi sāka runāt savādāk viņi paziņoja, ka 1917. gadā amerikāņi iestāsies karā. Viņiem ļoti vajadzīgas šīs salas, jo tur var izsēsties vācieši. Tas gan bija no fantastikas jomas, jo tas bija laiks kad Ļeņins rakstīja savas Aprīļa tēzes. Un Dānija piekrita. Pārdot šīs salas. Viss tika izdarīts akurāti, lai nevienam nebūtu aizdomas par Dānijas neitralitāti. Dānija naudu saņēma. Bet ir nianse. Šai līgumā starp Dāniju un ASV bija rakstīts, ka amerikāņi atsakā no PRETENZIJĀM uz Grenlandi. Vēl viena nianse. ASV atsakās no šīm pretenzijām, ja pati Dānija nevēlēsies pārdot Grenlandi. Kad Donalds Tramps runā par Grenlandi, viņš apelē pie šīs gadsimta vienošanās. Te ir jābūt brīvprātībai. Tāpēc viņa dēla brauciens uz Grenlandi. Sarunājas ar turienes aborigēniem. Tas tāpat kā ar ļauno garu. To vajag pasaukt. Tas pats ienākt nevar. Sistēmiski puiši. Dānijas pozīcija. Tad nē! Ko jūs? Tad, lai paši grenlandieši arī izlemj.
airBaltic vienigais solijums ko padome un valde ir pildinusi - airBaltic nevienu gaisa vel nav atztajis.
Lufthansa tikko oar 34!miljonu nopirka ITA ta ka airBaltic padomes solijums oar 50% iegut 340miljonu ir kartejais tuksais airBaltic padomes un vakdes solijums
---Tagad jau ir saskatāms, ka Trampa un Putina attiecības pakāpeniski aizvien pasliktināsies. Amerika nevar pārtraukt Obamas pasludināto Krievijas stratēģisko ierobežošanu, jo tas traucētu stratēģiskajai sacensībai ar Ķīnu. Tramps būs spiests meklēt tādu humānu veidu, kā nožņaugt Putina režīmu, lai tas patiktu Nobela komitejai.
Pievienot komentāru
Pievienot atbildi
Lai komentētu, ienāc arī ar savu draugiem.lv, Facebook vai X profilu!
Draugiem.lv Facebook X