Vācijā ir jauna valdība un jauns kanclers - kristīgo demokrātu līderis Frīdrihs Mercs. Tikmēr Rumānijā ir valdības krīze – premjers atkāpās pēc tam, kad uzzināja, ka koalīcijas virzītais prezidenta amata kandidāts nav pat iekļuvis vēlēšanu otrajā kārtā. Vēl lūkojam, kā notiek 9. maija Uzvaras svētku gaidīšana Maskavā.
Aktualitātes analizē Ģeopolitikas pētījumu centra vecākais pētnieks Jānis Kažociņš un Latvijas Ārpolitikas institūta pētnieks un LATO valdes loceklis Sandis Šrāders.
Vācijas jaunā valdība startē ar aizķeršanos
Sarunas par jaunās Vācijas valdības izveidi sākās jau drīz pēc 23. februāra vēlēšanām, un tajās, kā jau tika prognozēts priekšvēlēšanu periodā, piedalījās divi spēki – kristīgie demokrāti un sociāldemokrāti. Šādas t.s. „dižās koalīcijas” jau daudzkārt valdījušas Berlīnē, un lai arī plānotajai koalīcijai Bundestāgā ir vien 52% balsu, citi varianti praktiski netika izskatīti. Kā tika ziņots, galvenie pozīciju saskaņošanas aspekti saistījās ar budžeta, nodokļu un migrācijas jautājumiem.
Galu galā 6. maijā jaunais kanclera Frīdriha Merca kabinets tika celts priekšā Bundestāgam, kur piedzīvoja nepatīkamu aizķeršanos: pirmo reizi pēckara Vācijas vēsturē ar koalīcijas līgumu izveidotu valdību neizdevās apstiprināt pirmajā balsošanā. Novērotāji lēš, ka vainīgi esot daži sociāldemokrātu deputāti, kuriem vai nu netīk Mercs kā kanclers, vai arī viņi tika cerējuši uz kādu valdības amatu, bet palikuši bešā.
Lielākais opozīcijas spēks – galēji labējā „Alternatīva Vācijai” – tūdaļ sacēla brēku sociālajos medijos par vājo valdību un nepieciešamību rīkot jaunas vēlēšanas. Par laimi divas citas opozīcijas partijas – zaļie un kreisie – uzvedās konstruktīvi, un tas ļāva jau pēc dažām stundām atgriezties pie balsošanas procedūras un šoreiz kanclera Merca kabinetu apstiprināt.
Saskaņā ar partiju vienošanos, Kristīgi demokrātiskajai savienībai un tās satelītpartijai Bavārijas Kristīgi sociālajai savienībai valdībā bez kanclera būs vēl desmit ministru vietas, savukārt Sociāldemokrātiskajai partijai – septiņas vietas, tai skaitā vicekanclera postenis. Šo amatu līdz ar finanšu ministra vietu ieņems Sociāldemokrātiskās partijas ģenerālsekretārs Larss Klingbeils. Otrs ietekmīgākais sociāldemokrāts līdzās partijas līderim jaunajā valdībā ir aizsardzības ministrs Boriss Pistoriuss; vienīgais no iepriekšējā kabineta ministriem, kurš saglabājis savu portfeli, un viens no nedaudziem, kuram ir federālās valdības darba pieredze. Bez viņa ar tādu ver lepoties vien divi Kristīgi sociālās savienības ministri – iekšlietu ministrs Aleksandrs Dobrinds un izglītības, pētniecības, tehnoloģiju un astronautikas ministre Doroteja Bēra, kuri savulaik ieņēmuši, attiecīgi, transporta ministra un digitalizācijas valsts ministres amatus Angelas Merkeles valdībās.
Runājot par citiem nozīmīgākajiem portfeļiem, ekonomikas un enerģijas jomu vadīs kristīgā demokrāte Katerīna Raihe, savukārt ārlietas uzticētas šīs pašas partijas pārstāvim Johanam Vadefūlam. Vadefūls ilgstoši darbojies Bundestāga Ārlietu komitejā, specializējoties attiecībās ar Tuvo Austrumu valstīm, Krieviju, Ukrainu, Baltkrieviju un Rietumbalkānu valstīm. Viņš pazīstams kā regulārs Krievijas vadoņa Putina kritizētājs un jau labu laiku aizstāv Ukrainas tiesības izmantot Vācijas piegādātos ieročus Krievijas Federācijas teritorijā.
Rumānija pielaiko sarkano naģeni
Pagājušā gada novembra beigas un decembra sākums Rumānijā bija sen nepieredzētas politiskās intensitātes laiks, kad dažu nedēļu periodā elektorātam bija jāizraugās gan prezidents, gan abu parlamenta palātu deputātu korpuss. Abos gadījumos iezīmējās radikāli labējo un populistisko spēku ietekmes pieaugums. 1. decembrī notikušajās parlamenta vēlēšanās nozīmīgu balsu daļu valdošajai Nacionālajai koalīcijai, kas sastāv no kreisi centriskās Sociāldemokrātiskās partijas un labēji centriskās Nacionālās liberālās partijas, atņēma labējie radikāļi un populisti – Alianse rumāņu vienotībai, „S.O.S. Rumānija” un Jauno cilvēku partija. Ar Rumānijas ungāru demokrātiskās alianses līdzdalību un etnisko minoritāšu deputātu atbalstu izdevās izveidot Nacionālās koalīcijas valdību ar sociāldemokrātu Jonu Marčelu Čolaku priekšgalā.
Savukārt 24. novembrī notikušajās prezidenta vēlēšanās labākie panākumi bija neatkarīgajam kandidātam Kelinam Džordžesku, kurš tiek raksturots kā labēji radikāls populists un ultranacionālists ar prokremliskām un pret NATO vērstām nosliecēm.
Kad līdz otrajai vēlēšanu kārtai 8. decembrī bija atlikušas pāris dienas, Rumānijas Konstitucionālā tiesa atcēla pirmās kārtas rezultātus, konstatējot nelikumības Džordžesku kampaņā. Pāris mēnešus vēlāk radikālajam kandidātam tika izvirzītas kriminālapsūdzības, tai skaitā antikonstitucionālās darbībās un fašistisku grupējumu atbalstīšanā; dalība atkārtotajās vēlēšanās, kuru pirmā kārta notika 4. maijā, viņam ir liegta. Taču labēji radikālo nišu cīņā par valsts galvas amatu tūdaļ ieņēma nākamais pretendents – partijas Alianse rumāņu vienotībai līderis Džordže Simions.
Sevi un savu partiju Simions dēvē par trampistiem, labprāt valkājot arī spilgti sarkanu beisbola cepuri kā šīs orientācijas emblēmu. Viņa līdzšinējā nostāja nav bijusi prokremliska, taču pēdējā laikā viņš izteicies pret militārā atbalsta palielināšanu Ukrainai, pieskaņojoties Donalda Trampa politikas kursam. Acīmredzami lielai daļai Rumānijas sabiedrības ir vēlme pielaikot koši mēļo beisboleni, un svētdienas balsojumā Simions ieguva labāko rezultātu – nepilnu 41% balsu.
Divi nākamie pretendenti – neatkarīgais kandidāts, mēreni konservatīvais Bukarestes mērs Nikušors Dans un valdības koalīcijas kandidāts Krins Antonesku saņēma vairāk nekā 20% katrs, pie tam nepilns procents, par kuru Dans pārspēja Antonesku, noteica pie varas esošās koalīcijas izstāšanos no cīņas par valsts galvas amatu. Reaģējot uz to, premjerministrs Čolaku paziņojis par atkāpšanos no amata un sociāldemokrātu aiziešanu no koalīcijas, kura, pēc viņa vārdiem, esot zaudējusi leģitimitāti. Ievērojot spēku samēru esošajā parlamentā, grūti saskatīt kādu alternatīvu līdzšinējai varas koalīcijai.
Kremļa svinību nervozais diženums
Padomju–vācu kara noslēguma gadadiena, oficiozajā padomju un mūsdienu Krievijas vēstījumā dēvēta par Uzvaras dienu, ir pašreizējā Kremļa režīma ideoloģiskā patosa koncertēšanas punkts. Pēdējās desmitgadēs tie ir Maskavas galvenie svētki, un jo sevišķi nozīmīgi tad, ja gadskārta apaļa, kā tas ir arī šogad.
Īpašu nokrāsu tam visam piešķir arī šī brīža situācija – Krievijas uzsāktais un jau ceturto gadu turpinātais agresijas karš pret kaimiņvalsti Ukrainu. Zīmīga ir leģitīmās Ukrainas valsts varas uzstājīga dēvēšana par nacistisku, gluži tāpat kā Staļingradas vārda piešķiršana Volgogradas starptautiskajai lidostai, tā no jauna ierakstot Krievijas kartēs asinskārā padomju diktatora vārdu.
Taču Ukraina pamanījusies manāmi pabojāt gaidāmo svinību spožumu un diženumu. Nu jau krietnu laiku ukraiņu lidroboti demonstrē spēju sasniegt lokācijas dziļi Krievijas iekšienē, vairakkārt sprādzieni skanējuši arī Maskavā un tās pievārtē, tai skaitā pēdējās pāris dienās. Šo uzbrukumu dēļ uz laiku tika slēgtas Maskavas tuvumā esošās lidostas. Kremļa režīmam būtu neiedomājams apkaunojums un trieciens reputācijai, ja kaut kas tāds notiktu 9. maija militārās parādes laikā Sarkanajā laukumā. Šai notikumā paredzēta augstu ārvalstu viesu klātbūtne, tai skaitā tiek cerēts uz Ķīnas valsts un kompartijas vadītāja Sji Dziņpina, Brazīlijas prezidenta Luiza Inasiu Lulas da Silvas un Vjetnamas prezidenta To Lama ierašanos. Mēģinājums nodrošināties pret nelāgiem pārsteigumiem, acīmredzot, ir Kremļa saimnieka piedāvātā trīs dienu uguns pārtraukšana no 8. līdz 10. maijam. Ukraina uz to atbildējusi ar pretpriekšlikumu – trīsdesmit dienu pamieru, kam Krievija nav piekritusi. Tad nu Volodimirs Zelenskis izteicies, ka Ukraina nevar uzņemties atbildību par kara apstākļos Krievijas teritorijā notiekošo un negrasās piedalīties spēlītēs, kam jārada patīkama svētku atmosfēra.
Tomēr 6. maijā izdevums „The Washington Post” citējis vārdā nenosauktus Ukrainas bruņoto spēku pārstāvjus, kuri apgalvojuši, ka Kijiva negrasās rīkot kādus uzbrukumus 9. maija svētku parādes laikā, ciktāl tas var izraisīt pārāk niknu Maskavas atriebību un arī sadusmot Vašingtonu. Cita Ukrainas militārpersona izteikusies, ka ap Maskavu tiek koncentrētas pretgaisa aizsardzības sistēmas no visas Krievijas, tāpēc uzbrukumam būtu maz cerību uz efektu.
Tikām maskavieši brīdināti svētku laikā neizmantot pirotehniku, piedraudot ar kriminālatbildību. Tāpat viņi brīdināti, ka šais dienās var tikt atslēgti tīmekļa sakari, un zināmi traucējumi jau bijuši vērojami pirmdien.
Sagatavoja Eduards Liniņš.
Ieteikt
Latvijas Radio aicina izteikt savu viedokli par raidījumā dzirdēto un atbalsta diskusijas klausītāju starpā, tomēr patur tiesības dzēst komentārus, kas pārkāpj cieņpilnas attieksmes un ētiskas rīcības robežas.
Komentāri (29)
… Eiropa sāk gatavoties AIZSARDZĪBAI, jo ieraudzīja Krievijas agresiju pret Ukrainu (ne Staļinam, ne Putinam NEKĀDI līgumi, solījumi nebija saistoši ). .. … Notiekošais Ukrainā pierādīja, ka Krievija uzbrūk, ja neesat pietiekami gatavi sevi aizsargāt. … Šie anonīmie putinisti (troll, fhj, T, Tucker utt.) strādā KREMĻA interesēs, lai tiktu savēlēti ‘’kautrīgie putinisti’’, lai tiktu pieņemti KREMLIM vajadzīgi nolēmumi, nepalielināti AIZSARDZĪBAS izdevumi. …
Tramps: “Jā! Iedomājaties, viņi teica, ka Krievija pati to uzspridzināja.”
J: “Interesanti būtu, tagad kad jūs esat prezidents, izpētīt šo lietu un noskaidrot, kurš tad īsti bija tas kas uzspridzināja gāzes vadus.”
T: “Redziet, ja es pajautātu konkrētiem cilvēkiem, tad viņi varētu jums pastāstīt kas to izdarīja, jums nevajadzētu tērēt kaudzi naudas, lai to izpētītu. Taču es domāju, ka daudzi zina kas to uzspridzināja. Tie kas to uzspridzināja bija tie, kas sākumā neļāva to būvēt. Bet pēc tam kad Baidens nonāca pie varas viņš atļāva tā celtniecību. Nu tas ir inter
-Tramps paziņoja, ka viņš var pateikt kuri uzspridzināja Nord Stream un noraidīja jebkurus apgalvojumus par to, ka to izdarīja Krievija. [Kā latviešu rējējsuņi sajūsmā spiedza: “Krievi paši! Krievi paši tie bija!”] Un augstu novērtēja Putina lēmumu pasludināt trīs dienu pamieru Ukr
-Tramps: “Mēs varam iziet no miera sarunu pasākuma, jo viena no sarunu pusēm uzvedas nepiedienīgi.”
Jautājums: “Tad jūs nepiegādāsiet ieročus Ukrainai.”
T: “Negribu jums teikt. Jūs man nepatīkat.”
J: “Ko jūs gatavojaties darīt?”
T: “Bet kāda jums tur daļa?”
J: “Jūs Putins vazā aiz deguna?”
T: “Jūs mani nevazājat aiz deguna kad sakāt, ka būs laba intervija? Bet kas jūs tādi esat. Jums vispār šeit nevajadzēja būt.”
-Sīrijā ekonomiskā situācija vēl drūmāka nekā Asada laikos. Sākusies druzu vajāšana. Druzi semīti, kas piedalījās Izraēlas valsts dibināšanā un darījuši Izraēlas labā vairāk, ka tie ebreji kas iebraukuši pēc Izraēlas dibināšanas. Viņu daudz ir Izraēlas armijā. Mēģinājums legalizēt valdību Sīrijā, lai noņemtu sankcijas, dabūtu naudu un veiktu citus pasākumus, par premjerministri iecelta sīriete, kas nākusi no Kanādas. Lesbiete, kas aizstāv homoseksuālismu. Tikai šādā veidā Rietumu pasaulē var kaut ko panākt. Citādi Kremļa troll.
-Tramps: “Domāju līdz tam mēs netiksim. Kaut kas jau var notikt. Kaut kas var notikt ar Grenlandi. Teikšu godīgi. Mums tā ir vajadzīga Starptautiskai drošībai. Tas ir maz iespējams. Es neredzu tādas varbūtības ar Kanādu. Es neredzu neko tādu. Man ir jābūt godīgam ar jums.”
*Ž: “Jā, bet jūs neizslēdzat tādu iespēju ar Grenlandi.”
-Tramps: “Kanāda tērē militārām vajadzībām mazāk nekā jebkura pasaules valsts. Viņi domā ka mēs viņus subsidējam. Viņi domā, ka mēs viņus aizsargāsim. Tas tiešām tā ir. Un patiesība ir tā, ka viņi neizmaksā savu daļu pilnā mērā. Un tas ir netaisnīgi saistībā ar ASV un mūsu nodokļu maksātājiem.”
*Ž: “Bet jūs neizslēdzat, ka kādreiz Grenlande var tikt sagrābta ar militāra spēka palīdzību?”
-T: “Es nesaku, ka es to darīšu, taču es neko neizslēdzu. Mums ļoti vadzīga ir Grenlande. Tur ir ļoti maz cilvēku par kuriem mēs rūpēsimies un mēs viņus lolosim un visādi. Bet mums tā ir vaadzīga Starptautiskās drošības dēļ. Jūs zināt, ka krievu un ķīniešu kara kuģi tur ir it visur. Zemūdenes, kuras kursē gar Grenlandes krastiem. Mums vajadzīga šī reģiona aizsardzība. Mums tas ir vajadzīgs Starptautiskajā līmenī.”
-Mēs zinām. Tolerance, varavīksne, visu sevis mīlētāju diena. Puisieši precas ar puisiešiem. Meitenes precas ar kokiem. Vai puisieši ņem par sievām kucītes. Tā arī ir jaunā brīnišķīgā pasaule. Pēkšņi Amerika saka: “Ko jūs te sarīkojuši?! A nu ka vācaties projām! Pie Makrona ejiet. Makrons taču teica, ka mēs pieņemsim visus pederastus, kuri izdzīti no amerikāņu armijas un pieņemsim savā franču armijā.” Patiesībā tā ir izteikta šizofrēnija. Valstīs kur pilnīgi tiek pārkāptas cilvēku pamattiesības uzkundzējas kaut kādi pederasti ar savām augstākajām tiesībām. Ungārijā arī ir tikai divi dzimumi – vīriešu un sieviešu. Bet Latvijā nē! Latvijā joprojām valda varavīksnes nauda.
-Vai Makrons apmētā ar akmeņiem Trampu? Veidos fondu, kur maksās visiem no ASV izdzītajiem pederastiem?
-ASV iesaistījās karā tad kad lielākās kaujas jau bija izkarotas un lūzums karā jau bija noticis. Tad kad visi jau droši gāja uz uzvaru, tad ASV un sabiedrotie iesaistījās karā. Pašlaik propagandisti ar putām uz lūpām cenšas pierādīt, ka Austrumos nekāda kara nebija. Visu paveica ASV un jau priekš daudziem atombumbas uz Hirosimas un Nagasaki uzmeta krievi. Amerikāņi piesmērējās pie uzvarētājiem kara beigās un kopā nopelnīja uzvarētāju laurus. Nu Tramps paziņoja, ka ASV vienīgie uzvarēja karā.
-Tikmēr Berlīnē Uzvaras svinības notiks bez uzvarētāju piedalīšanās, piedalās tikai Hitleriskās koalīcijas valstis, tikmēr arī Serbijas premjers Vučičs paziņojis, ka viņš brauc uz Maskavu.
-Igaunijas un Latvijas valdības paziņojušas, ka neļaus Vučiča un Fico lidmašīnām lidot uz Maskavu pāri savām teritorijām. Krievijā smejas un nicina Baltijas emirātus. Viņi saka, ka jāpieņem lēmums, ka tie ir Krievijas viesi un agresija pret viņiem ir agresija pret Krieviju ar atbilstošu atbildi. Realitāte, nevis mans izdomājums. Baidos, ka mums par mūsu peļu vanagu agresivitāti nāksies atbildēt. Un smagi.
-Slovākijas premjers Fico preses brīfingā Vlada Republike Hrvacke: “Tas ir mans vēsturiskais redzējums. Tāpēc mani tas izbrīna, premjerministra kungs. Daudziem tā ir ļoti jūtīga tēma. Es lasīju augsti stāvošās ES pārstāves Kajas Kallasas paziņojumu. Kā var augsti stāvošs ES pārstāvis pateikt suverēnas valsts premjeram, ka brīdina par došanos kaut kur? Kā viņa kaut ko tādu var pateikt? Un apgalvot, ka tas nepaliks bez sekām. Ko tas varētu nozīmēt? Mēs taču beigu beigās esam suverēnas valstis. Es nekad un ne pie kādiem apstākļiem neuzdrošinātos kritizēt jūsu valsts premjeru, ja viņš būtu izlēmis veikt soli kas balstīts uz vēsturisko patiesību. Jo runa taču ir par vēsturisko patiesību un ne par ko citu. Tāpēc es vakar pieklājīgi, bet apņēmīgi atteicos pakļauties. Mums ir Slovākija. Suverēna valsts. [Latvija nav suverēna valsts!?] Un mūsu vēsturiskā atmiņa un mūsu vēsturiskā pieredze. ES komisāre Kaja Kallasa ir tikai komisijas locekle. Viņa nevar pateikt ko es drīkstu darīt un ko es nedrīkstu darīt. Esmu pārliecināts par šo braucienu, jo mums ir jāveido dialogas. [Nevis ar Putinu nav iespējams dialogs, bet ar ES nekur nevar vienoties viņu augstprātības un pārākuma demonstrēšanas dēļ] Mūsu pienākums ir runāt ar otru valsti un apspriest lēmumus. 12.2024. es apmeklēju Maskavu un tikos ar Krievijas prezidentu Putinu. Tā bija nopietna un svarīga saruna. Viņš runāja par gāzi un pamiera iespējām. Man bija informācija no pirmajām rokām. Mūsu pienākums ir veikt dialogu, veidot saskarsmi. Tāpat mums jābūt spēkam aizstāvēt savas pozīcijas. Jā, mēs uzskatām, ka Starptautiskās tiesības tika pārkāptas. Un kas mani izbrīna. Un tagad es to saku ar smaidu. Mani izbrīna tas, ka, ja es gribu uzlikt vainagu uz nezināmā kareivja kapa Maskavā, ja es vēlos apmeklēt tās vietas kas saistītas ar kontrauzbrukumu 06.12.1941. un ja es gribu pievienoties, un tas ir ļoti svarīgi, nemirstīgo pulkam, maršam, kad miljoniem cilvēku iet maršā ar savu radinieku fotogrāfijām, kuri gāja bojā Otrajā Pasaules karā, tad tā ir mana vēsturiskā pozīcija un es to vairs neizmainīšu. Ja kaut kas notiks arī Kijevā, mēs nosūtīsim tur savus sūtņus. Ja kas notiks Ļvovā, mēs tur sūtīsim ārlietu ministru vai kādu citu. Vai atradīsim kādu kas būs Slovākijas pārstāvniecība. Taču es nevaru būt divās vietās vienlaicīgi. 9.05. es būšu Maskavā. Pat tad, kā to saka Kallasas kundze, tas tiks pieņemts nopietni un viņa cenšas mani norobežot no šī brauciena. Es esmu pārāk pieredzējis un pārāk ilgi politikā, lai man tādi ierēdņi [tumsonīga niecība] kā Ksallasa norādītu, ko man darīt un ko nē.”
---Ja tagad Eiropā un Amerikā bļauj par labējo briesmām, tad tas ir tāpēc, ka kreisie ir sašmucējušies un negrib atdot varu vēlēšanu ceļā.
Pievienot komentāru
Pievienot atbildi
Lai komentētu, ienāc arī ar savu draugiem.lv, Facebook vai X profilu!
Draugiem.lv Facebook X