Nīderlandes un Argentīnas vēlešanu rezultāti liek domāt par labējā populisma atgriešanos. Ukrainas tālbraucēji gaida Polijas jauno valdību. Vai katalāņu separātistu amnestija nodrošinās stabilitāti Spānijā? Aktualitātes vērtē Latvijas Ārpolitikas institūta direktors Kārlis Bukovskis.
Labējais populisms joprojām modē
Vēlēšanu rezultāti divās valstīs, divās planētas puslodēs pēdējās nedēļās apliecinājuši labējā populisma potenciālu šī brīža pasaulē. Runa ir par ekonomista un publicista Havjera Gerardo Mileja uzvaru Argentīnas prezidenta vēlēšanu otrajā kārtā un Gērta Vildersa vadītās „Partijas brīvībai” izcilie rezultāti Nīderlandes parlamenta Pārstāvju palātas vēlēšanās.
Havjers Milejs pārstāv politisko partiju aliansi „La Libertad Avanza”, kuras nosaukumu latviski varētu tulkot kā „Brīvība iet uz priekšu”, „Brīvība attīstās” vai tamlīdzīgi. Tās kodolu veido Mileja piekritēju 2018. gadā dibinātā Libertariāņu partija un Demokrātiskā partija, kuru pārstāv otra alianses pamanāmākā figūra – juriste un politiķe Viktorija Viljarruela. Vēlēšanu uzvarētāja politiskais triumfs noticis uz ilgstošās ekonomiskās un finanšu krīzes fona, kura Argentīnu moka jau kopš 2018. gada. Līdzšinējā prezidenta Alberto Fernandesa valdībai gan izdevās panākt zināmu ekonomikas atlabšanu, taču inflācijas rādītāji turpina kāpt, novembrī sasniedzot jaunu rekordu – 140%. Tiek lēsts, ka vairāk nekā puse argentīniešu bērnu šobrīd dzīvo zem iztikas minimuma sliekšņa. Fernandess atteicās no kandidēšanas nesenajās vēlēšanās, bet viņa valdības ekonomikas ministrs Serhio Massa vēlēšanās piekāpās Milejam.
Kā izdevumam „The Guardian” izteicies Vašingtonā bāzētās politisko pētījumu organizācijas Vilsona centrs eksperts Bendžamins Gedans, par Mileju balsojušie gribējuši ko jaunu, viļoties līdzšinējos varas nesējos. Tomēr šim elektorātam var nākties nožēlot, ja jaunievēlētais prezidents īstenošot kaut nelielu daļu no agrāk solītā, proti – radikāli mazināt nodokļus, bet, līdz ar to, arī sociālās izmaksas, likvidēt Argentīnas centrālo banku un dolarizēt ekonomiku, saraut saites ar diviem lielākajiem tirdzniecības partneriem – Brazīliju un Ķīnu. Vēl viņa programma paredz atcelt 2020. gadā īstenoto abortu legalizāciju valstī, savukārt Mileja līdzgaitniece un jaunievēlētā viceprezidente Viljarruela plaši pazīstama kā savulaik Argentīnā valdījušās un apmēram 30 000 cilvēku nāvē vainojamās militārās huntas noziegumu attaisnotāja.
Nākamajām Nīderlandes parlamenta vēlēšanām bija jānotiek tikai 2025. gadā, taču ilglaicīgā premjerministra Marka Rutes ceturtā kabineta demisija jūlijā noveda pie jaunām vēlēšanām. Arī Nīderlandes gadījumā analītiķi piesauc sabiedrības nogurumu no līdzšinējās politikas, kura daudziem esot šķitusi pārāk neoliberāla. Par to liecina arī vēlēšanu rezultāti, jo visas līdzšinējās koalīcijas partijas – ekspremjera konservatīvi liberālā Tautas partija brīvībai un demokrātijai, sociālliberālā „Demokrāti 66”, sociālkonservatīvā „Kristīgi demokrātiskais aicinājums” un centriskā Kristīgā savienība – zaudējušas ievērojamu daļu no deputātu vietām. Politisko stafeti cerēja pārņemt Zaļi-kreiso un Darba partijas alianse, kuras līderis Franss Timmermanss pat pameta Eiropas Komisijas izpildviceprezidenta amatu, lai stātos tās priekšgalā. Zināmi panākumi, salīdzinot ar iepriekšējām vēlēšanām, kreisajiem ir, taču tos nevar salīdzināt ar Gērta Vildersa vadītās „Partijas Brīvībai” sniegumu, palielinot savu frakciju vairāk nekā divas reizes. Taču 37 vietas ieguvušajiem labējiem populistiem vienalga jālūkojas pēc koalīcijas partneriem, kas nebūs vienkārši, ievērojot, ka Vilderss ir iedibinājis sev pārliecināta eiroskeptiķa, migrācijas pretinieka un islāmticīgo gānītāja reputāciju.
Spānija un Katalonija – pamiers vai pārgrupēšanās?
15. novembrī, uzstājoties Spānijas parlamentā, premjerministrs, Sociālistiskās strādnieku partijas līderis Pedro Sančess pauda: „Mēs esam izvēlējušies atkalapvienošanos, nevis atriebšanos, vienotību, nevis sadalīšanos.” Šādi kreiso līderis aizstāvēja vienošanos ar divām vadošajām Katalonijas neatkarības atbalstītāju partijām, kas paredz amnestiju to līderiem, kas notiesāti vai apsūdzēti par dumpja rīkošanu. Plāns izdevās, un Sančess tika ievēlēts, pie tam, pirmo reizi kopš 2011. gada, jau pirmajā vēlēšanu kārtā. Starp 179 par viņu balsojušajiem deputātiem bez sociālistiem un radikālkreisās platformas „Sumar” ir reģionāli-etniskās katalāņu, basku, galisiešu un Kanāriju salu partijas.
Šāda notikumu attīstība izveda ielās labējo partiju vēlētājus, kuri sociālistu sadarbībā ar minoritāšu partijām saskata valsts pamatu graušanu. Pats Sančess pauž, ka šī vienošanās ļaus pāršķirt asās pretstāves lappusi Spānijas centrālās varas un Katalonijas neatkarības aizstāvju starpā, par ko gan ir skeptiski daudzi analītiķi. Viņuprāt, katalāņu partijas nebūt nav atmetušas domu par Katalonijas pašnoteikšanos, un šo vienošanos uzskata par pirmo soli, pēc kura jāpanāk turpmākie. Citādi atbalsts Sančesa valdībai var tikt atsaukts.
Tiesa, Katalonijas sabiedrības atbalsts secesijai no Spānijas, salīdzinot ar piecus gadus seno pagātni, spriežot pēc aptauju datiem, ir sarucis. Lai arī 73% aptaujāto joprojām izsakās par atkārtotu neatkarības referendumu, tikai 41% patiešām vēlētos izstāšanos no vienotās valsts. Abas lielākās katalāņu secesionistu partijas – „Kopā par Kataloniju” un Katalonijas Kreisie republikāņi – pēdējās vēlēšanās zaudējušas pavisam apmēram 550 000 vēlētāju, liela daļa no kuriem, visdrīzāk, nobalsojuši par sociālistu partijas Katalonijas atzaru.
Poļu šoferi un zemnieki rīkojas
Pie Polijas un Ukrainas robežšķērsošanas punktiem izveidojušās desmitiem kilometru garas smago automašīnu rindas. Tiek ziņots, ka, lai no Polijas nonāktu Ukrainā, nākoties gaidīt līdz pat četrām diennaktīm, bet pretējā virzienā – pat divpadsmit diennaktis. Šādu neapskaužamu situāciju saviem kolēģiem sagādājuši poļu kravas mašīnu vadītāji, kuri kopš 6. novembra uzsākuši un arvien pastiprinājuši robežpunktu blokādi. Cauri tiekot laistas vien militārās un humānās palīdzības kravas, pārējais kravas transports – pa vienai vai pāris mašīnām stundā. Nesen šoferiem šai protestā sākuši pievienoties arī zemnieki.
Ukraina, savukārt, paziņojusi, ka šī robežas blokāde iedragā valsts jau tā kara traumēto ekonomiku un neļauj pāri robežai nonākt humānās palīdzības kravām. Kā apgalvo poļu kravas mašīnu vadītāji, kopš pagājušajā gadā tika atvieglota Ukrainas transporta iebraukšana Eiropas Savienībā, viņi ciešot no negodīgas konkurences. Ukrainas transporta firmas, kuru darbības izmaksas esot mazākas, ne tikai transportējot kravas no savas valsts, bet izpildot pasūtījumus arī Eiropas Savienības iekšienē. Pie tam Polijā, apejot sankcijas, savus meitas uzņēmumus nodibinājušas arī Krievijas un Baltkrievijas transportkompānijas.
Poļu zemnieki, kā jau ierasts, protestē pret lētākās Ukrainas produkcijas konkurenci viņu valsts tirgū. Protestētājiem atradies arī politiskais sabiedrotais – nelielā labējā partija Konfederācija „Brīvība un Neatkarība”, kura jau priekšvēlēšanu retorikā uzstāja, ka Polija pārāk dāsni atbalstot Ukrainu. Pašreizējais Polijas infrastruktūras ministrs Andžejs Adamčiks vērsies pie sava Ukrainas kolēģa ar aicinājumu izpildīt vienu no protestētāju prasībām – nelikt tām kravas mašīnām, kuras tukšas atgriežas no Ukrainas Polijā, iziet pārbaudi uz robežas vispārējās rindas kārtībā.
Šoferu un zemnieku protesti uzsākti laikā, kad visa uzmanība Polijas politikā koncentrēta uz jaunās valdības veidošanas procesu. Aizvakar prezidents Andžejs Duda apstiprināja līdzšinējā premjera Mateuša Moravjecka valdību, ciktāl viņa partija – „Likums un Taisnīgums” – ieguvusi visvairāk vietu parlamentā. Taču ir praktiski neizbēgami, ka šī valdība neizturēs parlamenta uzticības balsojumu, kam jānotiek pēc pāris nedēļām. Tad parlaments, savukārt, varēs apstiprināt valdību pēc saviem ieskatiem, ko, jādomā, veidos „Likumam un Taisnīgumam” opozicionārās liberālākās partijas ar „Pilsonisko koalīciju” kā centrālo spēku.
Sagatavoja Eduards Liniņš.
Ieteikt
Latvijas Radio aicina izteikt savu viedokli par raidījumā dzirdēto un atbalsta diskusijas klausītāju starpā, tomēr patur tiesības dzēst komentārus, kas pārkāpj cieņpilnas attieksmes un ētiskas rīcības robežas.
Komentāri (17)
Aidis Tompsons: “Nū, tas būtu strīdīgs jautājums.”
Aidi, reliģija nav sinonīms kultūrai. Cilvēki Rietumos šos divus jēdzienus attiecībā uz Islāmu nenošķir, bet uzskata, ka Islāms kā reliģija un šīs reliģijas nesēju kultūra ir viens un tas pats. Ņemot vērā Jūsu autoritatīvo pozīciju kā Latvijas Radio žurnālistam, tas būtu ieguvums ja Jūsu raidījumi, lai arī epizodiski, neveicinātu tumsonīgus apgalvojumus par otru lielāko reliģiju pasaulē. Ja vēlaties veidot raidījumu par Islāmu kā “strīdīgu jautājumu”, lūdzu, aiciniet arī cilvēkus, kas ir Islāma reliģijas pētnieki un nāk no šīs reliģijas kā izpētes priekšmeta jomas (Islamic scholars). Labāka izpratne par Islāmu kā normatīvu reliģiju palīdzētu atturēties no aprobežotiem, stereotipiskiem, vienkāršotiem un nepamatoti vispārinātiem apgalvojumiem. Tas palīdzētu sekmēt sadzīvošanu sabiedrībā.
Orbans: Pirmām kārtām es pamanīju liekulību, jo rietumu pārstāvji bija tur. Ne tikai premjerministri. Francijas exprezidents. Specpriekšsēdētājs, kurš noņemas ar biznesu. Vācijas pārstāvis. Šis Rietumu sabiedroto liekulis tracina mani. Par ko ir mūsu, Rietumu, galvenais politiski filozofiskais un mūsu izdzīvošanas jautājums? Tas ir par brīvību. [ Bet tu, uzlicis otram uz rīkles NATO zābaku, bļauj: “Mēs par brīvību, par brīvību! Un ja tu to nesapratīsi, tad mēs tevi nokausim kā cūku!”] Krievijā tas nav tā. Tur prerogatīva Nr 1 ir – drošība. Tas ir, kā saglabāt valsts vienotību, kura ir pārāk liela, lai būtu vienota. Tādā veidā mums jāsaprot, ka šeit ir pavisam cita politiskā loģika. Ja mēs sakām, ka viņiem jādomā tieši tāpat kā mums, tad tas ir vienkārši smieklīgi. Tas nestrādā. Tā nav politika, tas ir naivums, saprotiet. Mums jābūt vairāk vēsturiski izglītotākiem, kad mēs runājam par mūsu attiecībām ar Krieviju.
-Nākošā tēma – karš Ukrainā. Mūsu atbilde tam bija pilnīgi pretēja: konflikta globalizācija, nevis tā lokalizācija. Bet internacionalizācija. Un kur mēs esam pašlaik? Acīm redzams, ka ukraiņi neuzvarēs frontes līnijā. Kaujas laukā ir neiespējami atrast konflikta risinājumu. Krievi nezaudēs. Maskavā nenotiks nekādas politiskas pārmaiņas. Tā ir realitāte. Tad kāda velna mēs te darām? Tātad mūsu plāns A izgāzās. Tagad mums mazliet jāpadomā un jāizveido plāns B. Tai pat laikā mēs nedrīkstam finansēt Ukrainas Armiju no Eiropas budžeta. Mums jādomā par miera līgumu (starp Krieviju un Ukrainu). Tāpēc, ka, ja miera līgums ir priekšnoteikums uguns pārtraukšanai, tad mums nebūs uguns pārtraukšanas. Vispirms mums ir jāpanāk uguns pārtraukšana, bet pēc tam dot kādu laiku sarunām par pieņemamu vienošanos. Par miera vienošanos pēc kara.
-Nu kas gan klausīsies Orbanu? Bulgārija atklāti aicina uz karu ar Krieviju, kā pasaules lielāko ļaunumu. Laikam daudz naudas saņēma no tēvoča. Bet Krievija taču viņus atbrīvoja no osmaņu jūga. Vai šodien to vairs nesauc par osmaņu jūgu, bet osmaņu paradīzi? Polija nevar un nevar rimties. Viņi grib, lai viņus vēlreiz sadala. Baltija par katru cenu cenšas atvilkt karu uz savu zemi un nokļūt okupācijā. To, laikam, sauc par sadomazohismu.
-Arī Rishi Sunak pandēmijas laikā vēl nebūdams Britu premjers, vēl nesen teica, lai cilvēki mirst. Kāpēc vajag palīdzēt? Tādā veidā tas varēs tikt vaļā no liekajiem cilvēkiem. Humānisms vispār ir nevajadzīga lieta. Britu un ASV izlūkdienesti cerēja, ka atbrīvosies no liela skaita zemeslodes “nevajadzīgo “ iedzīvotāju, ielaižot Covidu Ķīnas tirgū. Un tā ši imperiālisma apziņa laužas Latvijā iekšā līdzi ar šiem “progresīvajiem jaunajiem likumiem un noteikumiem”. Arī Latvija jau ir pārvērtusies par popkultūras un murāļu zemi bez dvēseles. Taču tas ir “progresīvi” tikai līdz tam brīdim kamēr nāve nav atnākusi pie paša ciemos un iekniebusi degungalā.
https://www.zdf.de/nachrichten/ briefing/ofarim-luege-antisemitismus-zdfheute- update-100.html
Pievienot komentāru
Pievienot atbildi
Lai komentētu, ienāc arī ar savu draugiem.lv, Facebook vai X profilu!
Draugiem.lv Facebook X