Vai Tramps sēdēs? Putins starp Hāgu un Pekinu. Aktualitātes analizē "Delfi Plus" redaktors Andris Kārkluvalks un Māršala fonda vecākā pētniece Kristīne Bērziņa.
Putins starp Hāgu un Pekinu
17. martā Starptautiskās krimināltiesas prokurors, britu jurists Karims Ahmads Hans parakstīja aresta orderi divām personām: Krievijas Federācijas prezidenta pilnvarotajai bērnu tiesību jautājumos Marijai Ļvovai-Belovai un Krievijas Federācijas prezidentam Vladimiram Putinam. Apsūdzības saturs – tūkstošiem bērnu pretlikumīga izvešana no okupētajām Ukrainas teritorijām uz Krieviju, pārkāpjot veselu četru starptautisku konvenciju noteikumus.
Tagad ikvienas no 123 Starptautiskās krimināltiesas dalībvalstu varas iestādēm, ja apsūdzētais Putins jebkādā veidā vai statusā nonāks viņu teritorijā, pienākums būs viņu arestēt un nogādāt tiesas rīcībā Hāgā. Vācijas tieslietu ministrs Marko Bušmans kā pirmais paziņojis, ka viņa valsts Putina sakarā nekavēsies izpildīt tiesas prasību. Līdz šim Starptautiskā krimināltiesa izdevusi aresta orderus diviem pie varas esošiem līderiem – Sudānas prezidentam Omāram el-Bašīram un Lībijas līderim Muamaram Kadāfi. Kadāfi jau dažus mēnešus vēlāk tika nogalināts, savukārt el-Bašīrs – gāzts apvērsumā 2019. gadā, šobrīd tiek tiesāts Sudānā un, lai gan šī valsts neatzīst Starptautiskās krimināltiesas jurisdikciju, ļoti iespējams, tiks izdots tiesāšanai Hāgā. Putins tagad pievienojies kā trešais šai spilgtajai diktatoru kompānijai, un var tikai minēt, kas viņa gadījumā ticamāks – Kadāfi vai Bašīra liktenis.
Tikām Krievijas mediji nedēļas nogalē izplatīja vēstījumus par pēkšņu Kremļa saimnieka ierašanos Krimā, kur šobrīd atzīmē Krievijas īstenotās aneksijas devīto gadadienu. Nekādu plašu svinību ar vadoņa piedalīšanos gan nebija – vien tikšanās ar vietējām amatpersonām. Pēc tam parādījās videomateriāli ar Putina uzturēšanos kauju sagrautajā Mariupolē naktī no sestdienas uz svētdienu. Tas, ka gan Sevastopolē, gan Mariupolē vadonis bija redzams pats stūrējam auto, pie tam drošības pasākumi šķita neierasti vaļīgi, atkal licis uzvirmot valodām par to, ka Putinu dažos gadījumos mēdz aizstāt dubultnieks.
Bet visnozīmīgākais notikums pēdējās dienās, protams, ir Ķīnas Tautas republikas valsts un kompartijas līdera Sji Dziņpina divu dienu vizīte Maskavā. Pekinas viesis tika uzņemts ar visu iespējamo godu un laipnību, nepārprotami uzverot, cik svarīga šībrīža Krievijai ir kaimiņvalsts draudzība. Ielas rotāja vizītei veltīti plakāti, savukārt pieczvaigžņu viesnīca, kurā augstais viesis uzturējās, esot līdzās parkam ar Ķīnai raksturīgu augu stādījumiem, numuri iekārtoti, ņemot vērā fen-šui principus.
Abu vadoņu kopīgajos publiskajos iznācienos netrūka smaidu, rokasspiedienu, savstarpēju uzslavu un sēdēšanas līdzās pie pavisam neliela izmēra galda. Publiskajā retorikā dominēja klišejiskie motīvi par izcilajām savstarpējām attiecībām un gatavību tālākai produktīvai sadarbībai. Rietumiem tika ierastie pārmetumi par centieniem dominēt pasaulē un nevēlēšanos vienoties, t.sk. pieņemt t.s. „miera plānu”, ar kuru pirms dažām nedēļām nāca klajā Ķīnas līderis. Konkrētākas iespējamās sadarbības detaļas aiz šīm spožajām dekorācijām gan grūti samanāmas.
Vai Tramps sēdēs?
Policija Ņujorkā un arī vairākās citās Savienoto Valstu pilsētās šonedēļ veikusi drošības pasākumus iespējamiem vardarbīgiem protestiem. Tas noticis pēc tam, kad eksprezidents Donalds Tramps sociālajos tīklos aicinājis savus atbalstītājus iziet ielās, ja viņš tiktu arestēts. Runa ir par izmeklēšanu, kuru pret Trampu ierosinājis Ņujorkas pilsētas galvenais prokurors Elvins Bregs. Apsūdzības pamatā nav, kā varētu iedomāties, eksprezidenta darbības, atrodoties amatā, vai prezidenta Baidena inaugurācijas laikā, bet gan epizode 2016. gada priekšvēlēšanu kampaņas laikā.
Tolaik pornozvaigzne Stormija Denielsa piedāvāja medijiem pārdot stāstu par savu seksuālo sakaru ar Trampu 2006. gadā. Prezidenta kandidāta komandas locekļi samaksājuši viņai 130 000 dolāru par mutes turēšanu, kas pats par sevi nav nelikumīgi, taču noformējuši to kā maksu par juridiskiem pakalpojumiem. Tas ir iemesls apsūdzībai grāmatvedības atskaišu viltošanā, par ko Ņujorkas štata likumi paredz līdz četriem gadiem ilgu cietumsodu vai naudas sodu. Viss liecina, ka piesēdētāju žūrija, kuru prokurors Bregs sasaucis, lai izvērtētu apsūdzības izvirzīšanu, šais dienās beigs darbu. Ja Tramps tiks apsūdzēts, viņam būs jāierodas Ņujorkas tiesā, kur ar viņu veiks visas tradicionālās procedūras – pirkstu nospiedumu noņemšanu, fotografēšanu pretskatā un sānskatā, u.tml. Tad tiesnesis pieņems lēmumu par drošības līdzekli, kas, vismaz teorētiski, var būt arī apcietinājums.
Trampa pārstāvji jau paziņojuši, ka eksprezidents, kurš šobrīd uzturas Floridā, izpildīs tiesas norādījumus. Domājams, ka process šādā gadījumā varētu ilgt vairākus gadus, un nākamās prezidenta vēlēšanas Donalds Tramps, visdrīzāk, sagaidītu apsūdzētā statusā. Principā Savienoto Valstu likumi neliedz kandidēt un tikt ievēlētam nedz apsūdzētajam, nedz pat notiesātajam, bet, protams, notiesājošs spriedums būtu nozīmīgs arguments priekšvēlēšanu cīņā. Kas attiecas uz potenciāli iespējamo spriedumu, tiek lēsts, ka tas visdrīzāk varētu būt naudassods; cietumsods par šāda rakstura nodarījumu esot maz ticams.
Sagatavoja Eduards Liniņš.
Eiropas Parlamenta granta projekta „Jaunā Eiropas nākotne” programma.*
* Šī publikācija atspoguļo tikai materiāla veidošanā iesaistīto pušu viedokli. Eiropas Parlaments nav atbildīgs par tajā ietvertās informācijas jebkādu izmantošanu.
Ieteikt
Latvijas Radio aicina izteikt savu viedokli par raidījumā dzirdēto un atbalsta diskusijas klausītāju starpā, tomēr patur tiesības dzēst komentārus, kas pārkāpj cieņpilnas attieksmes un ētiskas rīcības robežas.
Komentāri (44)
Militārā koncepcija Ķīnas un Krievijas sadarbībā netiek artikulēta. Ķīna saprot, ka Krievijas atbalstam bija liela nozīme Ķīnas attīstībā. Par militāro sadarbību maz raksta, taču šim sadarbības veidam ir milzīga perspektīva. PSRS izglāba Ķīnu pēc 1945. gada, gan starptautiskā nozīmē, gan ekonomiskā. Un Ķīna to atceras.
JK: Eksperti katrs runā to, kas viņiem ienāk prātā. Otrkārt, Irānas militārajā doktrīnā nav ne vārda par Izraēlas iznīcināšanu. Irānas galvenais drauds ir ASV. Atbilstoši viņu doktrīnai. Tas ka daļā Irānas esteblišmentam ir ideoloģija, ka Izraēlai nav tiesību uz pastāvēšanu. Tas ir. To viņi nenoliedz. Arī puse Rietumu uzskata, ka Krievijai nav tiesību uz pastāvēšanu tai formā, kurā tā pastāv. Puse ASV kongresa tā uzskata. Viņi uzskata, ka Krievijai nav tiesību uz pastāvēšanu. Un krievu kultūrai nav tiesību uz pastāvēšanu. Un krievu civilizācijai nav tiesību uz eksistenci. Tieši tāpat kā tas 1939. gadā bija Hitlera Vācijā attiecībā pret ebrejiem. Tas bija Ahmedins Džabra, kas tā apgalvoja, bet viņa jau sen nav pie varas. Nevajag turēties pie kaut kāda marģināla politiķa seniem izteicieniem. Taču oficiāla paziņojuma no Irānas puses par to nekad nav bijis. Bet kur radās šī kustība, kas apgalvoja, ka holokosta nebija un tas viss ir tikai izdomas. Ne jau Irānā. Ne tuvējos Austrumos. Bet civilizētajā Eiropā un ASV. No turienes tas nāca. Un tur tas joprojām ir. Taisnība tur to apkaro likums. Bet Irānā nē. Tas ir slikti? Jā! Tas mums traucē? Jā! Mēs to uzskatām par nepieņemamu? Jā! Neviens ebrejs ar to nesamierināsies.
Jakov Kedmi militāri politiskais eksperts (Izraela):: Tas izklausās pēc murga no to cilvēku puses, kuri nesaprot ko viņi runā. Izraēlai nav jāizmēģina savi droni pret šiem primitīvajiem Irānas droniem, kurus izmanto kā palīgierīces.
JK: Šie draudi no Krievijas puses ir reakcija uz Britu vārdiskajiem draudiem. Labāk. Lai viņi tur mēli aiz zobiem un domā ko runā. [Tas ļoti attiektos uz latviešu politologiem arī.] Poseidons ar vienu mājienu var noskalot Britāniju. Taču priekš Britiem nemaz nevajag Poseidona. Ja Poseidonu uzspridzinātu Britu salas rietumos zem ūdens, Britu salas pārskalos 350 m augsts Cunami vilnis, kas noskalos visas salas. Britānija paliks tikai arheologiem. Bet kam tas ir vajadzīgs. Neviens negrasās iznīcināt Lielbritāniju. Karā karo armija pret armiju. Ja būs karš ar Britāniju, tur pielietos tos ieročus, kas atbruņos britus no kodolieročiem. Un sagraus viņu infrastruktūru, lai briti nebūtu spējīgi tālāk karot. Te pielietot kodolieročus vispār nav nekādas jēgas.
JK: Politiķi, protams rēķinās ar sabiedrības viedokli, bet tomēr vērā to īpaši neņem. Savā laikā, ar tādu pat paziņojumu kā Santiss, nāca klajā Niksona aizsardzības ministrs. Izraēla nav ASV nacionālās drošības galvenā sastāvdaļa. Vārds vārdā. Niksons Goldai Meirai pateica: ”Kundze, mēs jums palīdzēsim, ja tas atbildīs mūsu (ASV) nacionālās drošības interesēm. Ja nē, tad mēs jums nepalīdzēsim.” Tā ir elementāra lieta ASV politikā. Tā tas bija ir un būs rītdien. [Baltiešiem tas būtu jāielāgo.] Es nebūvētu plānus, ka jaunā ASV administrācija, pēkšņi, izmainīs kursu attiecībā pret Ukrainu vai Krieviju un viss sakārtosies un nomierināsies. Tā nenotiks. ASV antikrieviskā politika jau turpinās no 1945. gada. Jau 77 gadus. Sākot ar Uzvaras prezidentu PSRS kara ordeņa kavalieri Ezenhaueru un beidzot ar šodienas prezidentu Baidenu. Jārēķinās, ka pie ASV varas stūres šogad būs pašreizējā administrācija un Krievijai jāplāno sava darbība tā, ka būs ar to jācīnās un jāsasniedz tie mērķi, kuru vārdā tika plānota šī spec. operācija.
Alexander Waldman TV pārraides Waldman-LINE vadītājs (Izraela): Gribu balstīties uz vācu izdevumu “Der Spiegel”, kas mani pārsteidza. Viņi raksta: “Krievi pasniedza amerikāņiem mācību stundu par viņu nekaunīgo uzvedību, padarot vismaz vienu viņu militāro vienību, kaujas nespējīgu. Maskava norāda, ka kaut arī drons bija Starptautiskajos ūdeņos, tas tomēr atradās Specoperācijas zonā.” Citāta beigas. Kāds ir kritērijs šīm zonām.
Jakov Kedmi militāri politiskais eksperts (Izraela): Jūras ūdeņi 12 jūras jūdzes no krasta ir katras valsts teritoriālie ūdeņi. Speciālo zonu nosaka katra valsts dažādos gadījumos. Piemēram, veicot militāros manevrus vai ārkārtas situācujā. Šai gadījumā specoperācija. Katra lidmašīna aplido šo zonu. Tā dara, amerikāņi, japāņi, Krievija… Krievija šo zonu pasludināja, kā aizlieguma zonu visām lidmašīnām, lai nebūtu kā ar Taizemes pasažieru Boingu 2014. gadā, kad lidot pāri kara darbības zonai nebija aizliegts.
Pievienot komentāru
Pievienot atbildi
Lai komentētu, ienāc arī ar savu draugiem.lv, Facebook vai Twitter profilu!
Draugiem.lv Facebook Twitter