Tāļa Eipura sarunas biedrene Anastasija Vereščinska atklās, kā karš Ukrainā veicinājis atjaunīgo energoresursu izmantošanu enerģijas ražošanā, kā arī ļaus uzzināt, kā projekts “Energy Act for Ukraine” palīdz ar saules baterijām aprīkot skolas un slimnīcas Ukrainā un pie viena ir izdevīgs arī iniciatīvas atbalstītājiem un ziedotājiem.
Savukārt Dīvs Reiznieks noskaidros, kādēļ Kristīni Bērziņu īpaši bažīgu dara nākamajā gadā gaidāmie politiskie procesi Eiropā un ASV. Un ko darīt mums laikā, kad pie varas Eiropā arvien vairāk nāk Ukrainai nedraudzīgi politiķi.
Tāpat Dīvs uzrunās latviešu brīvprātīgos no “Ganta Fonds”, kuri ir ceļā uz Ukrainu ar ļoti īpašu sūtījumu – Latvijā no nulles izveidoto pārvietojamo zobārstniecības kabinetu. “Jāved tiešām vērtīgas mantas. Nevar braukt ar adītām zeķēm un priecāties par to,” saka viens no fonda valdes locekļiem Artūrs Kristlībs.
Podkāsta gaita:
00:00 Ievads
03:44 Drošinātāja eksperte Kristīne Bērziņa skaidro aktualitātes. Šoreiz uzmanības centrā šādas aktualitātes:
04:33 Nīderlandē pie varas nāk galēji labējais politiķis Hjērts VIlders. Kārtējais Ukrainas “nedraugs” pārņem Eiropas valsts vadības grožus. Šīs nav labas ziņas Ukrainai, domājot par tās dalību ES un NATO. 2024.gadā Eiropā vēl daudzas svarīgas vēlēšanas. Tādēļ svarīgākais būs pārdzīvot nākamo gadu.
09:33 Inerce šobrīd Krievijai par labu.
10:40 Cilvēkiem Latvijā jābūt skaļiem un aktīviem Ukrainas atbalstā, lai nedominētu ekstrēmākie viedokļi, bet arī atbalstošās balsis būtu dzirdamas.
14:02 Ungārijas līderis Orbāns draud izjaukt Eiropas atbalsta mehānismus Ukrainai – vai ir iespējama Ungārijas iegrožošana Eiropas Savienībā un NATO?
20:28 Saruna ar Artūru Kristlību no “Ganta Fonds”, kuru noķērām ceļā uz Ukrainu, vedot Latvijā no nulles izveidoto mobilo zobārstniecības kabinetu.
22:34 Artūrs stāsta, ka uz Ukrainu kopš 24.februāra braucis jau daudzkārt. Pagājušajā gadā vien kopā tur sabūts apmēram 4 mēnešus.
24:09 Artūrs nonācis pie pārliecības, ka ja brauc tik lielu gabalu, tad jāved patiešām vērtīgas preces nevis tik adītas zeķes.
24:25 Zobu veselība Ukrainas armijā šobrīd ļoti akūta problēma.
25:07 Kā tika realizēts mobilā kabineta projekts.
27:04 Auto pilnībā aprīkots – Artūrs pastāsta plašāk ko tieši varēs izdarīt.
28:00 Šajā mobilajā kabinetā strādās brīvprātīgie ukraiņu zobārsti.
29:38 Artūrs šo visu dara, jo apzinās, ka Krievijas uzbrukuma upuri varam būt arī mēs.
31:05 Sarunas beigas
31:37 LIELĀ INTERVIJA ar Anastasiju Vereščinsku no “Energy Act for Ukraine”. Tālis ieskicē, ka šī būs saruna par to, kas notiek Ukrainas energosektorā un jaunajām vēsmām, kas ļauj iestādēm būt neatkarīgākām.
34:46 Anastasija iepazīstina ar sevi un fondu “Energy Act for Ukraine”, kas palīdz aprīkot skolas un slimnīcas ar saules paneļu sistēmām kara laikā.
35:50 Projekts iespējams pateicoties ziedotājiem – dažādiem fondiem un uzņēmumiem, kas tā vai citādi saistīti ar atjaunīgo energoresursu jomu Eiropā.
38:20 Anastasija par studijām Rīgā.
39:25 Anastasija par pievēršanos enerģijas sfērai un nonākšanai šajā projektā.
43:54 Anastasija par fonda darbības virzieniem – palīdzību skolām un slimnīcām, ierīkojot atjaunojamos energoavotus.
46:00 Sadarbība ar fondu ārzemju uzņēmumiem ir laba iespēja iepazīt Ukrainas tirgu.
46:42 Lai būtu efektīvi atbalstītāju piesaistē, mums jādomā kā uzņēmumiem.
47:36 Par jau pabeigtajiem saules bateriju un akumulatoru projektiem skolā Irpiņā un slimnīcā Čerņihivā.
52:49 Skolas direktors ieviesis tik striktus elektrības lietošanas noteikumus, ka no paredzētajām 4 stundām, nu tā no saules vien var nodzīvot 8 stundas.
53:45 Iestādes kļūst ne tikai neatkarīgākas energo ziņā, bet ietaupa arī līdzekļus par patērēto enerģiju.
54:44 Ziemas sagādātie izaicinājumi.
56:50 Dodam savu ieguldījumu Ukrainas energosistēmas decenralizēšanā, lai tā būtu mazāk ievainojama.
57:50 Atjaunīgie resursu Ukrainā nekad nav bijuši tik populāri kā pēdējā gada laikā, jo enerģija Ukrainā ir ļoti subsidēta un nav bijis nekāda stimula pievērsties zaļajiem resursiem.
1:01:00 Šī ziema būs vēl grūtāka par iepriekšējo
1:02:30 Žitomira kā labais piemērs, kur aktīva mēra darbība noveda pie pārejas pie atjaunīgajiem resursiem, kas ierastās elektrības pārrāvumus padarīja pat nepamanāmus.
Ko Latvija var mācīties no Ukrainas?
1:05:03 Atjaunīgie resursi ir atslēga uz energoneatkarību, jo tur ir gan decentralizācija, gan avotu dažādošana un izvēle
1:06:19 Mēs priecātos par sadarbību ar uzņēmumiem no Baltijas valstīm.
1:07:24 Ko novēlēt personīgi?
1:09:05 Intervijas beigas + Dīvs un Tālis reflektē.
1:09:37 Rakstiet mums un uz sadzirdēšanos!
Viss svarīgākais par karu Ukrainā vienuviet – Latvijas Radio raidieraksta “Drošinātājs” jaunākajā epizodē.
Ja vēlies, lai izskaidro kādu tev interesējošu jautājumu par notiekošo Ukrainā vai vēlies ieteikt intervijas varoni, raksti: drosinatajs@latvijasradio.lv vai ver vaļā linktr.ee/drosinatajs
Ieteikt
Latvijas Radio aicina izteikt savu viedokli par raidījumā dzirdēto un atbalsta diskusijas klausītāju starpā, tomēr patur tiesības dzēst komentārus, kas pārkāpj cieņpilnas attieksmes un ētiskas rīcības robežas.
Pievienot komentāru
Pievienot atbildi
Lai komentētu, ienāc arī ar savu draugiem.lv, Facebook vai X profilu!
Draugiem.lv Facebook X