Savādais vārds "fadu", kas Portugālei nozīmē to pašu, ko valsis Austrijai un flamenko Spānijai. Šis Portugāļu tradicionālās mūzikas stils - burtiski ar katru gadu - kļūst arvien populārāks ne tikai plašajā pasaulē bet arī Latvijā. 2011. gadā fadu tika iekļauts UNESCO pasaules nemateriālā kultūras mantojuma sarakstā. Fadu festivāli šodien notiek pat Amerikā, par Eiropu nemaz nerunājot.

Latvijas klausītāju sirdis šis emocionālais mūzikas stils iekaroja jau tālajā 2004. gadā, kad mūs pārsteidza un iedvesmoja portugāļu dziedātāja Mariza. Kopš tā laika pie mums viesojušās daudzas no izcilākajām šī mūzikas žanra zvaigznēm - Ana Moura, Žoana Amendoeira, Karmiņu, Kriština Branku, Marko Rodrigess un vēl daudzas citas.

Līdz fadu festivāliem mēs vēl neesam izauguši, bet arī mūsu pašu Jolanta Gulbe Paškeviča jau vairākus gadus cītīgi kopj fadu dziedāšanas tradīcijas.

Arī šis gads mums sola jaunas tikšanās - ar četriem koncertiem Latvijā 2020. gada februārī uzstāsies fadu dziedātāja Marija Emīlija, kuras dzimtene, izrādās, ir nevis Portugāle, bet Brazīlija.