Sagadīšanās vai nē, bet šogad - Latvijas valstij - simtā dzimšanas diena, bet, droši var teikt - leģendārajai Mikrofona dziesmu aptaujai - 50 gadu jubileja, kas nupat tika atzīmēta ar diviem koncertiem VEF kultūras pilī un Latgales vēstniecībā "Gors".

Vai kāds no jaunāka gadu gājuma šodien, uz mūsdienu muzikālo pasākumu pārbagātības fona, var iztēloties, ko pirms pusgadsimta latviešu tautai nozīmēja Mikrofona aptauja un pēc tam arī aptaujas koncerti? Gluži vai tādi "mazie dziesmu svētki", tikai populārās mūzikas žanrā.

Pats raidījums "Mikrofons" gan aizsākās nedaudz agrāk - 1965. gada 1. aprīlī. Kā šodien teiktu - atbilde uz "Amerikas balss" raidījumiem, kas latviešu valodā skanēja jau kopš 1951. gada - arīdzan septiņos vakarā. Ja lielajās pilsētās vēl to varēja nozāģēt, tad laukos uztvert varēja itin labi. Tad nu tika pieņemts lēmums veidot kaut ko brīvāku un atraisītāku, nekā pārējās programmas, lai piesaistītu pēc iespējas vairāk klausītāju.

Mikrofona dziesmu aptaujas idejas tēvs ir ne mazāk leģendārais - populārais radio cilvēks Gunārs Jākobsons, kurš vēlāk ilgus gadus arī vadīja aptaujas noslēguma koncertus.