Pagājušā gadsimta 50. gadu beigās Lielbritānijas jauniešu vidū uzplauka tā saucamā "modu kustība". "Modi" bija apsēsti ar visu jauno. Par neatņemamu laika pavadīšanas sastāvdaļu kļuva dejas līdz rītam mūzikas automātu pavadījumā kafejnīcās. Grupa "Small Faces", kas bija viena no nozīmīgākajām grupām tieši modu kustības fonā.
Nebūt ne pēdējo vietu popularitātes ziņā joprojām ieņem angļu dziedātājs sers Rods Stjuarts - viņam skan viss - savā repertuārā līdzās kārtīgām britu roka dziesmām pamazām pamanījās ietvert liriskas balādes no amerikāņu zelta standartiem a la Frenks Sinatra. Viņš dziedāt sāka nopietni pirms gadiem sešdesmit ar astīti un kādu brīdi bija pazīstaagājušā gadsimta 50. gadu beigās Lielbritānijas jauniešu vidū uzplauka tā saucamā "modu kustība"ms ar segvārdu "Rod The Mod".
Kas tad tie par modiem? P no angļu valodas vārda "modernism" sasniedzot apogeju 60. gadu vidū. Pēckara ekonomiskais bums bija paveicis savu - 60. gadu sākumā, reizē ar "Bītlu" panākumu sākumu, ielās varēja arvien vairāk sastapt jaunus ļaudis, kuri ģērbās izmeklētos, visbiežāk pie itāļu drēbnieka uz pasūtījuma šūtos uzvalkos un pārvietojās ar motorolleriem - arī visbiežāk itāļu. Valkāja kreklus ar šaurām apkaklītēm un tievas šlipsītes. Pie mums tādus jau pirms Otrā pasaules kara sauca par dendijiem - smalki ģērbies cilvēks, švīts, kurš, turklāt, pieder intelektuālajām aprindām. Arī šis vārds cēlies no angliskā apzīmējuma, to ieviesis un kultivējis slavenais angļu dzejnieks lords Bairons 19. gadsimta sākumā.
Spilgts piemērs mūsu dendijam - mākslinieks Kārlis Padegs, kura skulptūra mājvietu atradusi iepretim Latviešu biedrības namam.
"Modi" bija apsēsti ar visu jauno - no štatiem uz Londonu bija atceļojis modernais džezs, blūzs un souls. Un vēl - no Jamaikas ska mūzika. Par neatņemamu laika pavadīšanas sastāvdaļu kļuva dejas līdz rītam mūzikas automātu pavadījumā kafejnīcās un klubos, kurus neslēdza ciet kā alus krogus jau vienpadsmitos vakarā. Tātad svarīga bija mūzika.
Iepriekš pieminētais Rods Stjuarts īpašus panākumus sāka gūt laikā, kad dziedāja grupā "Faces". Grupa
"Faces" izauga no ansambļa ar līdzīgu nosaukumu "Small Faces", kas bija viena no nozīmīgākajām grupām tieši modu kustības fonā.
Ieteikt
Latvijas Radio aicina izteikt savu viedokli par raidījumā dzirdēto un atbalsta diskusijas klausītāju starpā, tomēr patur tiesības dzēst komentārus, kas pārkāpj cieņpilnas attieksmes un ētiskas rīcības robežas.
Pievienot komentāru
Pievienot atbildi
Lai komentētu, ienāc arī ar savu draugiem.lv, Facebook vai X profilu!
Draugiem.lv Facebook X