Narkotikas - pusaudžiem neesot nekādu problēmu nopirkt apreibinošas vielas, ja vien ir tāda vēlme. Ģimenes studijā diskutējam par apreibinošo vielu pieejamību un uzklausām speciālistu ieteikumus vecākiem, kā pamanīt, ka bērns sācis lietot kādas apreibinošas vielas.

"Pusaudži lieto zelējamo tabaku, lieto cigaretes, paši tin tabaku, gatavo cigaretes. Marihuāna ir ļoti populāra jauniešu vidū. Alkohols joprojām  ir ļoti populārs. Tāpat diezgan viļnveidīgi, bet aktuāls ir ekstazī, kad bērni arī nokļūst slimnīcā sakarā ar šo tablešu lietošanu. Reizēm parādās inhalanti, sadzīves ķīmija - dezodoranti, līmes," skaidro Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas narkoloģe Maija Jēkabsone.

Tāpat viņa min, ka pusaudžu vidū vēl ļoti populāras ir tabletes, trankvilizatori, ko viņi nopērk no narkotiku tirgoņiem.

"Gandrīz katram pusaudzim, kas nonāk pie manis, viņam ir kontakti, viņš zina, kur to var dabūt, kā to var dabūt. Tabletes pārsvarā tirgo tie paši, kas marihuānu. Vai arī ir kāds pazīstams, kuram ārsts ir izrakstījis. Tie, kas interesējas, atrod arī vecmāmiņu aptiekās," norāda Maija Jēkabsone.

"Vēl ļoti populāri pēdējā laikā ir bezrecepšu medikamenti apreibināšanās nolūkā. Viņiem savstarpēji iet  informācija viņu informācijas avotos,

piemēram, sīrupiņu pret iesnām, tabletes, kas ir pret temperatūru, drudzi, viņi saprot, ja kādas 5-6 tabletes izdzer, vai pudelīti sīrupa izdzer, arī dabū kādu narkotisko efektu. Ar informāciju dalās un eksperimentē," turpina Maija Jēkabsone.

Liepājas Reģionālās slimnīcas Narkoloģijas nodaļas virsārste, narkoloģe, neiroloģe, psihiatre Jeļena Sorokina atzīst, ka arī Liepājā šīs pašas vielas ir populāras pusaudžu vidū.

"Varu akcentēt, ka ir palielinājies marihuānas lietošanas skaits. Ioprojām ir aktuāli sintētiskie kanabinoīdi. Ir arī tabletes, ekstazī," bilst Jeļena Sorokina. "Es paskatījos statistiku, bērni no 13-18 gadiem nonāk stacionārā.

Pirmajā pusgadā 19 bērni stacionēti ar dažāda veida intoksikācijām. No jūlija līdz šim brīdim 37 bērni. Skaits ļoti pieaudzis tieši vasaras mēnešos. Katru nedēļu kāds bērns tiek stacionēts nodaļā."

Valsts policijas Prevencijas vadības nodaļas priekšnieks Andis Rinkevics norāda, ka, runājot par atkarību izraisošām vielām, uzreiz prātā nāk narkotikas, bet policija reidos skolā atrod arī daudz cita veida vielas - dažāda veida tabakas izstrādājumus, legāli vai nelegāli iegādātus.

"Narkotikas klasiskā izpratnē neatrod. Atrod aizdomas, ka ir lietotas," atzīst Andis Rinkevics.

"Pagājušā gadā veiktas ap 60 pārbaudes izglītības iestādēs, šogad nedaudz vairāk kā 20 skolās, trešdaļā gadījumu ir no viena līdz pat 10 bērniem, kurus ir pamats aizvest uz ekspertīzi un pārbaudīt."

Mamma Agnese Bukovecka stāsta par savas ģimenes pieredzi. Viņa neslēpj, ka savulaik noticējusi, ka zālīte nav bīstami, ka tā neveicina atkarību, jo populārās kultūras kanālos netiek rādīts ceļš, kur veidojas atkarība. Bet tas līdz brīdim, kad pašas dēls sācis lietot zālīti, eksperimentēt ar dažādām narkotikām.

Lai pamanītu bērna problēmas, to, ka pusaudzis lieto kādas apreibinošas vielas speciālisti iesaka būt vairāk vecākiem kontaktā ar bērnu. Bieži vecāki bērnus redz mājās garāmejot. Bet arī ne tas vienmēr ir risinājums.

“Mēs vienmēr esam bijuši ļoti iesaistīti bērnu dzīvēs. Pat mēs nebijām pasargāti no tā,” situāciju raksturojot atzīst Agnese Bukovecka.