Raidījuma skanēšanas laikā aicinām sūtīt Whatsapp ziņas uz numuru 25660440.


Ja ģimenē saslimis kāds no vecākiem, visieteicamākā ir atrašanās izolācijā ārpus ģimenes dzīvesvietas, ja tas nav iespējams, jāievēro visaugstākā piesardzība. Savukārt jaundzimušo neiesaka šķirt no mammas, ja viņa saslimusi ar Covid-19, atzīst speciālisti raidījumā Ģimenes studija.

Rīgas Stradiņa universitātes profesore, infektoloģe Angelika Krūmiņa atgādina, ka par saslimšanu vispirms jāinformē ģimenes ārsts un, ja rodas šaubas, kādus rīcības modeļus ieviest ģimenes dzīvē, jāvēršas pie ģimenes ārsta.

Krūmiņa arī atgādina, ka jāievēro tie paši noteikumi un higiēnas prasības, kas pie citām augšējo elpceļu saslimšanām.

  • Protams, un pats svarīgākais ir roku higiēna.
  • Saslimušajam jābūt izolācijā, lai tas neradītu apdraudējumu pārējiem ģimenes locekļiem. Ja ir iespējams, citā telpā vai dzīvoklī. Bieži ir situācijas, ka nav tādu iespēju, var būt risks, ka no saslimušā var inficēties citi ģimenes locekļi. Labākais nosacījums ir būt attālināti.
  • Jābūt kārtībai un tīrībai mājas vidē. Tīrīšana, dezinficēšana, telpu mitrā uzkopšana ir visi nosacījumi, kas jāņem vērā, lai maksimāli ierobežotu slimības izplatīšanos starp ģimenes locekļiem.
  • Ja saslimis ir tētis, ir jāievēro karantīnas stingrie noteikumi, ja tā ir māmiņa, kurai ir jākontaktējas ar mazajiem bērniem, jāievēro maksimāli piesardzības noteikumi, lai infekcija neizplatītos.
  • Individuālie aizsardzības līdzekļi, kas viennozīmīgi jālieto slimajam, – sejas maska. Protams, maskas jāmaina. Tā var būt arī pašu šūta marles maska, ko var mazgāt un lietot vairākkārt. Jālieto arī cimdi.

Rīgas dzemdību nama galvenā neonataloģe Inese Bļodniece norāda, ka nav jāizolējas no bērna jaundzimušā bērna māmiņai. Iesaka jaundzimušo no mammas nešķirt, ja mammai ir viegli simptomi vai norit bez simptomiem infekcija.

Līdz dzimšanas brīdim mazulis nevar no mammas inficēties. Barošana ar mammas pienu ir ieteicama, nav pierādīts, ka Covid-19 infekciju var nodot ar mātes pienu. Ir pētījumi, ka mammas piens tieši satur antivielas, kas pasargā mazuli no inficēšanās. Vienīgais ceļš, kā mazulis var inficēties, ir gaisa pilieni, ja mamma aprūpējot mazuli, uzklepo, uzšķauda. Tāpēc, aprūpējot mazuli, vienmēr jālieto sejas maska. Vajadzētu izvairīties no cieša kontakta, apmīļojot.

Vēl viens būtisks nosacījums, ja mamma saslimusi ar Covid-19, bērniņš nedrīkst atrasties mammas gultā, mazuļa gultai jābūt 2 metrus no mammas gultas.

Viedokli izsaka arī Latvijas zīdīšanas veicināšanas konsultantu asociācijas vadītāja, 2 bērnu mamma Sandra Lase.

Bet pavasaris rosina uz aktivitātēm, kas saistās arī ar traumatismu. Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas ķirurgs Jānis Upenieks norāda, ka

mainās traumu spektrs, bet tas neizrāda tendenci dramatiski samazināties, salīdzinot ar citiem gadiem. Arī citus gadus lielāko daļu traumu bērni guva mājas apstākļos. Šobrīd ir mazāk ir sportisko aktivitāšu laikā gūto traumu, vai traumas, kas gūtas dauzoties starpbrīdi.

Ārsts, anesteziologs, pirmās palīdzības pasniedzējs un tētis Roberts Fūrmanis norāda, ka dzīve mājās, darbs no mājām, dažādas sanāksmes, dokumentu rakstīšana un arī bērns ir kopā mājās ar vecākiem. Parastā ikdienā, kad vecāki ir kopā ar bērniem, uzmanība vairāk vērsta uz viņiem, bet tagad uzmanība vairāk fokusēta uz darbu un var piemirst, ar ko nodarbojas bērns.

"Šī pavasara traumas būtiski neatšķirsies no citiem gadiem, kad bērni sāks braukāt ar riteņiem, skrituļslidām. Batuta instalācijas parādās mājās," vērtē Fūrmanis.

"Noteicošais spektrs ir vecuma grupas un tās tendences, kas ir katrā vecuma grupā, kāda veida traumas gūstam, vīruss neietekmēs. Zinām, ka apdegumiem vairāk ir pakļauti mazie bērni, bet pusaudži pārgalvīgāk lēkā uz batuta. Šī tendence saglabāsies, varētu būt nianses ciparu kopskaitā un sadalījumā," skaidro Upenieks.