Kāpēc slimnīcā bērnu drīkst pavadīt tikai viens vecāks, kādās situācijās bērns slimnīcā var būt bez pieaugušā un kā palīdzēt bērniem, kuriem nav tuvinieku, kas var būt blakus, interesējamies Ģimenes studijā. Raidījuma viesi: Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas virsārste Renāte Snipe, Rīgas Stradiņa universitātes Juridiskās fakultātes docētāja Karina Palkova un iniciatīvas “Lielas rūpes par mazajiem” Linda Penēze.

Kāda ir situācija Latvijas reģionu slimnīcās? Sazināmies ar Vidzemes slimnīcas Bērnu slimību nodaļas virsārsti Irinu Krastiņu un Liepājas reģionālās slimnīcas Vispārējās bērnu slimību nodaļas virsmāsu Gundegu Blizņecu. Ierakstos uzklausām mammu viedokli.

"Jebkurš slims cilvēks jūtas nelaimīgs, nobijies un viņam ir vajadzīgs atbalsts. Bērnam šis atbalsts vajadzīgs dubultā," atzīst Renāte Snipe.

Viņa skaidro, ka ir jānodala lēmumu pieņemšana par bērna veselības stāvokli un atbalsts un viņa aprūpe.

"Lēmumu var pieņemt viņa likumiskie pārstāvji, visbiežāk tie ir abi vecāki. Par būšanu kopā ir jārespektē bērna labākās intereses, piemēram, ja vecāki ir ļoti aizņemti un bērnu pārsvarā audzina vecmāmiņa un viņam ir ar viņu labs kontakts, ja ģimene ir tādu lēmumu pieņēmusi, mums nav nekāda pamata neļaut vecmāmiņai būt blakus," skaidro Renāte Snipe.

Tāpat mēdz būt situācijas, kad ar bērnu kopā ir auklīte, smagi slimiem bērniem, kas ilgstoši uzturās slimnīcā vecāki arī mainās, jo arī vecākiem ir jāatpušas.

Ar bērnu līdz septiņu gadu vecumam visos gadījumos slimnīcā drīkst atrasties kopā kāds no vecākiem; visos gadījumos, kuros ārsts pieņem lēmumu, ka bērnam ārstēšanās un atveseļošanās procesā ir nepieciešamā vecāku klātbūtne, arī līdz 18 gadu vecumam kopā ar bērnu drīkst uzturēties vecāki. To, ka viens no vecākiem uzturas kopā ar bērnu slimnīcā, apmaksā valsts.

Linda Penēze stāsta ar inicatīvu, kas sniedz atbalstu gan ģimenēm, kurās ir vairāki bērni, un vecākiem nav iespējas būt kopā ar saslimušo slimnīcā, vai bērniem no bērnu namiem, kuri slimnīcā uzturās vieni. Kopā ar bērnu slimnīcā ir iniciatīvas “Lielas rūpes par mazajiem” auklīte.