Pēdējos gados Latvijā strauji pieaudzis saslimušo skaits ar garo klepu, tostarp smagi sirgst grūtnieces un jaundzimušie. Ginekologi, dzemdību speciālisti un pediatri aicina Latvijā ieviest valsts apmaksātu vakcināciju pret garo klepu grūtniecēm.

"Garais klepus ir sena infekcijas slimība, kas vistrakāk skar tieši mazus bērnus, bet būtiski traucē dzīves kvalitāti  arī pusaudžiem un pieaugušajiem cilvēkiem," raidījumā Ģimenes studija skaidro Rīgas Stradiņa universitātes profesore, Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas Ģimenes vakcinācijas centra vadītāja Dace Zavadska.

Tas ir klepus, kas norit ļoti ilgi, gan vienas klepošanas epizodes laikā, gan kopumā, cik dienas, nedēļas pat mēnešus turpina cilvēks klepot. Šī ir infekcijas slimība, kuru pilnībā izskaust nevar, tā turpinās cirkulēt sabiedrībā, lai arī kāda būtu vakcinācijas aptvere. Vakcīna nodrošina aizsardzību apmēram piecus gadus pēc tās saņemšanas.

"Bīstams dzīvībai garais klepus var būt jaundzimušajiem pirmajā dzīves gadā. Vakcīnu pirmo reizi bērns saņem divu mēnešu vecumā, ar pirmo daļu tikai tiek iepazīstināta imūnā sistēma. Ir nepieciešamas trīs devas, lai izveidotos kārtīga aizsardzība. Tādēļ arī aktualizēts jautājums, kā pasargāt visneaizsargātāko sabiedrības daļu pret garo klepu," norāda Dace Zavadska.

Ginekoloģe, dzemdību speciāliste Latvijas Dzemdību speciālistu un ginekologu asociācijas prezidente Vija Veisa skaidro, ja mamma tiek vakcinēta grūtniecības laikā pret garo klepu, viņas ķermenī veidojas antivielas, kas bioloģiski draudzīgā veidā nokļūst bērna asinsritē. Tā pirmo dzīves gadu mazulis ir pasargāts no šīs infekcijas.

"Neatkarīgi, kad mamma saņēmusi savu vakcīnu pret garo klepu, katras grūtniecības laikā otrajā trimestrī šo vakcināciju rekomendē tieši gaidāmā bērniņa veselības interesēs, viņa imunitātei pirmajos dzīves mēnešos," norāda Vija Veisa.