Pagarinot ārkārtas situāciju, kā arī mainot ierobežojumu nosacījumus, valdība noteica, ka bērnudārzi tiks atvērti piecgadniekiem un sešgadniekiem, kuri apgūst pirmsskolas izglītību. Arvien vairāk arī mazāku bērnu apmeklē bērnudārzus, jo vecākiem ir jāatgriežas darbā. Kā salāgot drošības prasības pirmsskolas izglītības iestādēm pandēmijas laikā?

Latvijas Pašvaldību savienības padomniece izglītības jautājumos Ināra Dundure raidījumā Ģimenes studija norāda, ka šobrīd Latvijā apmēram 16% bērnu apmeklē bērnudārzus Latvijā, viņiem tagad pievienosies arī piecgadnieki un sešgadnieki.

Privāto pirmsskolas izglītības iestāžu asociācijas vadītāja un privātā bērnudārza "Creakids" vadītāja Daina Kājiņa atzīst, ka privātajos dārziņos ir atgriežušies jau ap 50% bērnu.

Veselības ministrijas vides veselības nodaļas vadītāja Jana Feldmane skaidro, ka, balstoties uz Ministru kabineta rīkojumu, ir sagatavoti detalizētāki ieteikumi, lai bērnudārzā varētu īstenot pasākumus Covid-19 izplatības ierobežošanai.

  • Nodrošināt, ka bērnudārzu neapmeklē bērni ar slimības pazīmēm, kuri var inficēt citus.
  • Iesaka veikt bērniem veselības pārbaudi, ierodoties, vai arī dienā, ja konstatē slimības pazīmes. Tā ir temperatūras mērīšana, vizuāls bērna stāvokļa novērtējums.
  • Svarīgi, lai vecāki būtu informēti par to, ka nedrīkst vest bērnu ar slimības pazīmēm uz bērnudārzu.
  • Ieteikts neorganizēt pasākumus, aicinot cilvēkus no malas.
  • Vecākus neielaiž bērnudārza teritorijā. Bērnu sagaida pie ieejas.
  • Nodrošināt, lai vienas grupiņas bērni ir izolēti no citas grupiņas bērniem.
  • Rosina ievērot distanci vienā grupiņā, guļot pusdienlaiku, ieturot maltīti. Guļvietas un galdus izvietot ar divu metru distanci
  • Vienā grupiņā šobrīd maksimālais bērnu skaits ir 5 bērni. Tas saistīts ar to, lai veiksmīgāk uzraudzītu bērnus, nepieciešamības gadījumā palīdzētu viņiem ievērot noteiktās higiēnas prasības.

Izglītības Kvalitātes valsts dienesta Uzraudzības departamenta direktors Juris Zīvarts atzīst, ka nodrošināt ieteikumus ir sarežģīti. Tie ir jāņem vērā gan attiecībā uz pusdienošanu, gan gulēšanu, cik tas ir iespējams, jo telpas ir dažādas. Jāizvērtē, cik liels risks ir, ja šos noteikumus neievēro.

Rīgas 213. pirmsskolas izglītības iestādes vadītāja Liene Jurgenberga atzīst, ka būs problemātiski ievērot ieteiktos drošības pasākumus un tas viņu dara bažīgu.

"Esmu ļoti bažīga, apzinos, ka man ir uzlikta liela atbildība par šo noteikumu ievērošanu un es ļoti apzinos, ka to nevaru nodrošināt," atzīst Liene Jurgenberga.

Jurgenberga norāda, ka tie ir minētie divi metri, gultas nav iespējams izgrozīt, arī galdus, tāpat bērnu skaits ir 20 - 23 grupā.

Vecāku viedoklis par iespēju bērniem apmeklēt bērnudārzu ir dažāds, kāds norāda, ka centīsies bērnu pasargāt un nevest uz dārziņu pēc iespējas ilgāk, kāds bilst, ka izvēlēsies vest, lai arī izjūt vainas apziņu, bet citādi pašam nav mājās iespējams kvalitatīvi strādāt attālināti.